Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jeden wieczór w Royal Albert Hall

Już w najbliższy piątek Aula UAM przeistoczy się w Royal Albert Hall, a wszystko za sprawą koncertu z cyklu "Gwiazdy BBC Proms".

Pietari Inkinen. Fot. J. Mykkänen - grafika artykułu
Pietari Inkinen. Fot. J. Mykkänen

Nieprzerwanie od 1895 roku w Londynie odbywają się Koncerty Promenadowe. Początkowo ich celem było propagowanie muzyki klasycznej wśród jak najszerszego kręgu londyńczyków. Z czasem opiekę nad tą inicjatywą objęło BBC i rozpoczęło promocję wydarzenia zarówno przez transmisje w radiu i telewizji, jak i przez rozszerzenie repertuaru o jazz i pop. Pokuszono się również o wystawianie całych przedstawień operowych, sztuk scenicznych, odczytów literackich i przedstawień dla dzieci. Obecnie BBC Proms jest festiwalem wielokulturowym i interdyscyplinarnym, a jego sercem niezmiennie od lat pozostaje Royal Albert Hall, gdzie obywają się najważniejsze koncerty z Last Night of The Proms na czele. Warto dodać, że bilety na ową ostatnią noc, która odbędzie się w tym roku we wrześniu, kosztują ponad 5000 zł.

Koncert Filharmonii Poznańskiej "Gwiazdy BBC Proms" to okazja, by posłuchać muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Aula Uniwersytecka wypełni się dźwiękami V Koncertu Fortepianowego Cesarskiego Ludwiga van Beethovena i VI Symfonii Patetycznej Piotra Czajkowskiego. Niekwestionowanymi gwiazdami koncertu będą Pietari Inkinen i Kirill Gerstein. Ta dwójka artystów jest uznana przez krytyków za jednych z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia dzięki ich technicznemu mistrzostwu i muzycznej dociekliwości.

Pietari Inkinen jest fińskim skrzypkiem i dyrygentem, który edukację muzyczną rozpoczął już w wieku czterech lat. Choć w młodości eksperymentował z innymi gatunkami muzycznymi, grał w zespole rockowym, to w ostateczności powrócił do muzyki klasycznej. Był m.in. drugim dyrektorem muzycznym New Zealand Symphony Orchestra, gościnnie pełnił również funkcję dyrygenta w Filharmonii Japońskiej.

Kirill Gerstein według magazynu New York Times "staje się jednym z najbardziej cenionych pianistów swojego pokolenia". Do tej pory zdobył najważniejsze nagrody przyznawane pianistom, w tym I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2001) oraz, jako jedyny w historii, dwukrotnie Gilmore Artist Award (2002 i 2010). Według znawców jego młodzieńcze zamiłowanie do jazzu przyczyniło się do sposobu, w jaki interpretuje utwory, oraz sprawiło, że posiada niezwykle wyrazistą osobowość muzyczną, która odróżnia jego grę od gry innych pianistów. Kirill Gerstein urodził się w żydowskiej rodzinie w dawnym Związku Radzieckim, a pierwszym konkursem pianistycznym, jaki wygrał, był Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie. Miał wtedy 11 lat.

W piątkowy wieczór po raz pierwszy muzycy zagrają w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Dla wszystkich melomanów, słuchających namiętnie relacji z koncertów z cyklu BBC Proms za pośrednictwem BBC Radio 3 i radiowej Dwójki, jest to okazja, by na jeden wieczór za sprawą muzyki przenieść się do Royal Albert Hall.

Magdalena Brylowska

  • Koncert nadzwyczajny Filharmonii Poznańskiej - "Gwiazdy BBC Proms"
  • 24.01, g. 19:00
  • Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1
  • bilety: 40 zł - 100 zł