Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Irańskie bębny i hinduski rytm

Do lata jeszcze daleko, ale Saagara i Djamchid Chemirani już teraz wprowadzą słuchaczy w ciepły klimat w ramach Ethno Port Powroty.

Saagara. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Saagara. Fot. mat. organizatorów

Mridangam, khanjira albo konnakol. Jeśli pojawiają się tak egzotycznie brzmiące nazwy, już wiadomo, że mowa o Ethno Port Powrotach, czyli koncertach artystów, którzy już raz podbili serca poznańskiej publiczności podczas letniej edycji festiwalu. Już wkrótce, podczas dwóch takich wieczorów, usłyszmy dwa zupełnie różne zespoły, które łączy jedno - miłość do muzyki i jej różnorodności.

Pierwsza na poznańskiej scenie zaprezentuje się Saagara, indyjska formacja, która umiejętnie łączy wpływy europejskich standardów i staroindyjską muzykę karnatycką. Członkowie zespołu - Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja - są w Indiach nazywani najbardziej utalentowanymi gwiazdami hinduskiej muzyki. Poszukując kompromisów pomiędzy Wschodem a Zachodem, potrafią tak rozłożyć muzyczne akcenty, by to, co słyszymy, było jednocześnie znajome i obce. Być może właśnie w tym tkwi siła ich przyciągania. To drugi występ Giridhara Udupy w Poznaniu. Po raz pierwszy uświetnił koncert inauguracyjny w 2008 roku, który zapoczątkował festiwal Ethno Port.

Po raz kolejny na ethnoportowej scenie zaprezentuje się również wybitny poznański klarnecista Wacław Zimpel, który na najbliższym koncercie będzie towarzyszył zespołowi. Tego muzyka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Znany jest ze swoich improwizacji, skupiających jak w soczewce muzykę jazzową, klezmerską i ludową. Saagara na świecie również nie są anonimowi. Mieli okazję występować już m.in. w Carnegie Hall i w Operze w Sydney. W Poznaniu zagrają zarówno tradycyjne utwory swoich przodków, jak i własne, unikalne kompozycje. Po czym je rozpoznać? - Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag - skal indyjskich - tłumaczą sami organizatorzy.

Z kolei irańsko-francuska grupa Djamchida Chemirani to muzyka spod znaku klasycznego irańskiego bębna zarb. Sam Chemirani nauczył się grać na tym instrumencie pod okiem niezaprzeczalnego mistrza Hoseina Teherani. Wszystko po to, by później zdobytą wiedzę przekazać swoim synom. Oni również wystąpią podczas tegorocznych Powrotów. Bijan i Keyvan włączą do muzyki swojego ojca kolejne bębny: daf, bandir i udu. Na koncercie 15 marca towarzyszyć im będzie siostra Maryam, która uzupełni występ o recytację staroperskiej poezji. W takim zestawieniu wydarzenie zapowiada się jeszcze ciekawiej niż w 2008 roku, kiedy Djamchid Chemirani odwiedził Poznań po raz pierwszy.

Anna Solak

  • Ethno Port Powroty
  • Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek
  • 13.03, g. 20, Saagara, bilety: 20/30 zł
  • 15.03, g. 20, Djamchid Chemirani, bilety 35/40 zł