Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Z cyklu "Zdarzyło się w Poznaniu": Z szafy do muzeum

12 stycznia 2010 r. odzyskano skradziony obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Początek historii wstrząsnął Poznaniem. Ale szczęśliwy finał był chyba jeszcze większym zaskoczeniem!

fot. archiwum MNP - grafika artykułu
Reprodukcja obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville"

Impresjonistyczną Plażę w Pourville z 1882 r. zakupiono w 1906 r. do poznańskiego Muzeum Fryderyka III. Do dziś to jedyny Monet w Polsce. Wartość obrazu szacuje się na 1-7 milionów złotych.

W niedzielę 17 września 2000 r. wśród zwiedzających poznańskie muzeum jest mężczyzna podający się za studenta Akademii Sztuk Pięknych. Przez kilka godzin siedzi na krześle i pracowicie szkicuje Plażę w Pourville. Kiedy pracownica muzeum wychodzi z sali, mężczyzna powoli wycina obraz nożykiem do glazury, kiedy pracownica wraca - z powrotem szkicuje. Kobieta nosi szpilki, co ułatwia mu zadanie. Tuż przed zamknięciem muzeum mężczyźnie udaje się podmienić oryginał na zamówioną wcześniej kopię, którą trzyma w teczce na rysunki. Po dwóch dniach pracownica robiąca poranny obchód zauważa, że obraz Moneta odkleił się od ramy w jednym z rogów. Powiadomiona o tym dyrekcja z przerażeniem stwierdza, że prawdziwy (nieubezpieczony) Monet zniknął, a na jego miejscu wklejona została kiepska kopia. Zaczyna się potężne zamieszanie, kłopotliwe pytania, sensacyjne hipotezy i śledztwo, które prowadzi do... umorzenia w 2001 r.

Gdyby nie alimenty...

W odnalezieniu sprawcy kradzieży pomógł przypadek. Sześć lat po zniknięciu Moneta do policyjnych kartotek trafiły odciski palców pewnego mężczyzny, ponieważ nie płacił alimentów byłej żonie. Choć ślady pozostawione przez złodzieja na ramie obrazu były niezbyt wyraźne, trzy lata później powiązano uchylającego się od płacenia alimentów mieszkańca Olkusza ze sprawą kradzieży Moneta. 12 stycznia 2010 r. obraz odzyskano w dobrym stanie. Sprawca kradzieży trzymał go w szafie i oglądał, kiedy miał ochotę, bo, jak zeznał w czasie procesu, zakochał się w Monecie i chciał go mieć zawsze pod ręką. Został skazany na trzy lata pozbawienia wolności, ponieważ - zdaniem sądu - nie działał z chęci zysku.

Komiks i gra

Kradzież i jej fantastyczny finał do dziś poruszają masową wyobraźnię. W bezpłatnym poznańskim tygodniku od 1 września 2003 r. ukazywał się komiks znanej pary autorów Bogusława Polcha i Władysława Krupki, w którym występował słynny kapitan Żbik. W 2013 r. komiks został wydany w formie książkowej pt. Tajemnica "Plaży w Pourville", z nowym, szczęśliwym zakończeniem. W czerwcu 2010 r. w Poznaniu odbyła się gra miejska nawiązująca do kradzieży obrazu, przymierzano się również do nakręcenia na ten temat filmu sensacyjnego. We wrześniu 2013 r. historią ponownie zainteresowali się filmowcy. Podobno sprawca sprzedał prawa do niej za słoną cenę.

Daina Kolbuszewska