Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Historia bambrów w jednym miejscu

Pierwsi osadnicy bamberscy przyjechali do podpoznańskich wsi z początkiem XVIII w., są więc elementem naszego regionu od wieków. Elementem tak charakterystycznym, że zasłużyli na własne muzeum. Mają je już od 10 lat.

. - grafika artykułu
Bamberki w kornetach, fot. W. Wylegalski

Otwarcie Muzeum Bambrów Poznańskich w listopadzie 2003 r. było jednym z punktów obchodów 750-lecia lokacji miasta Poznania. Związek nowej instytucji z miejską rocznicą był niewątpliwy, to wszak blisko 300 lat aktywnej obecności bambrów i ich potomków w krajobrazie miasta. Instytucja powstała dzięki Towarzystwu Bambrów Poznańskich i jego prezes prof. Marii Paradowskiej, którzy o budowę najbardziej zabiegali. Dzisiaj Towarzystwo utrzymuje i społecznie zarządza muzeum, przy wsparciu władz miasta. 30 listopada odbędą się wydarzenia jubileuszowe 10. rocznicy otwarcia placówki. Uczestnicy najpierw zgromadzą się w Sali Białej Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim na uroczystej akademii, następnie przejdą do samego muzeum, by tam kontynuować obchody. Z tej okazji będzie można nabyć wznowioną książkę Marii Paradowskiej o historii poznańskich bambrów.

Dom w muzeum

Muzeum powstało w specjalnie postawionym na ten cel budynku, w ogrodzie przed Muzeum Etnograficznym, od strony ul. Mostowej. Przy wejściu wystawiono kapliczkę taką, jaką przez wieki stawiali mieszkańcy wsi poznańskich, z figurką Chrystusa Frasobliwego. We wnętrzu, na parterze wystawy pokazany został dom bamberski, otoczony ogródkiem. Pośród grządek stoi bamberka z grabiami w rękach, ubrana w strój roboczy. Do domu wchodzi się przez ganek, a sam dom składa się z sieni, z której przechodzi się do pokoju sypialnego i do stołowego, w którym przyjmowano gości. Jest jeszcze pomieszczenie zwane alkierzem oraz kuchnia. Wszystko wyposażone w takie meble, sprzęty i obrazy, jakie znajdowały się w domu zamożnego gospodarza bamberskiego.

Kornet na piętrze

Na piętrze ustawiono gabloty, w których prezentowane są eksponaty zabytkowe, m.in. czepek chrzcielny, przywieziony jeszcze z Bambergu. Są tam również rozmaite dokumenty rodzinne, a także fotografie i karty pocztowe z motywem kobiety w stroju bamberskim. Po przeciwnej stronie wystawiono narzędzia domowe i rolnicze. Przy jednej z gablot stoi bamberka w stroju świątecznym, a niedaleko zaprezentowano słynny kornet, jeden z najstarszych zachowanych. To w takich zdobionych kwiatami nakryciach głowy, widzimy bamberskie dziewczęta i kobiety podczas uroczystych pochodów na ulicach Poznania.

Jan Gładysiak, na podstawie www.poznan.pl

  • Jubileuszowe obchody: 30.11
  • Sala Biała Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim oraz siedziba muzeum przy ul. Mostowej 7
  • wstęp wolny