Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Uchodźcy w kinie Muza

- Uważam, że film jest odpowiednim nośnikiem, by przeciwdziałać stereotypom i uprzedzeniom. Oglądając film możemy "zbliżyć się" do bohaterów, oswoić inność - mówi Kamil Kamiński, organizator przeglądu "Patrzę na: uchodźcy".

. - grafika artykułu
"Bekas", fot. Saman Jalal

Celem przeglądu "Patrzę na: uchodźcy" jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację migracyjną. Proponowane filmy prezentowane są różnych miastach Polski: Oświęcimiu, Lublinie, Białymstoku i Poznaniu, a seansom towarzyszą debaty, przybliżające sytuację uchodźców i ich drogi do Europy. - Temat uchodźców i migracji budzi od zeszłego roku wiele emocji, często negatywnych. Ważne jest więc, by pokazać temat migracji w rzetelny sposób - wyjaśnia Kamil Kamiński z fundacji Przestrzeń Wspólna. "Patrzę na: uchodźcy" to kontynuacja cyklu "Patrzę na: islam", który wspomniana fundacja zorganizowała w ubiegłym roku.

Czwartkowy przegląd w kinie Muza zainauguruje poranny seans filmu "Bekas", którego reżyserem jest Karzan Kader. Obraz ten opowiada o dwóch bezdomnych chłopcach, którzy chcą wyruszyć do Ameryki, by sprowadzić do swojego miasteczka Supermana. Pokaz kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie bez przyczyny organizatorzy wybrali właśnie tę grupę wiekową. Z badań fundacji Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW wynika, że osoby młode mają największe uprzedzenia wobec muzułmanów i muzułmanek.

Po pokazie filmu "Bekas" odbędzie się pierwsza z zaplanowanych debat - "Dzieci wojny. Sytuacja uchodźców z Syrii". W rozmowie o konfliktach (które wywołują dorośli, choć odciskają one swoje piętno na dzieciach) udział wezmą: Dominik Wach - politolog specjalizujący się w tematyce migracyjnej i bliskowschodniej, oraz Karima Kanjo - informatyczka, która urodziła się i wychowała w Syrii, ale od trzech lat mieszka w Polsce, dokąd uciekła z powodu wojny. - W trakcie debat nie będziemy unikać tematów trudnych jak kryzys migracyjny czy terroryzm. Ważne jest jednak to, że będziemy przedstawiać fakty, a nie bazować na plotkach, uprzedzeniach czy stereotypach - tłumaczy Kamil Kamiński, który również zabierze głos w debacie.

Wieczorem z kolei zaprezentowany zostanie film "Salam". Jego młodzi twórcy: Chris Temple oraz Zach Ingrasci zdecydowali się pokazać Zachodowi słynny Za'atari. To drugi co do wielkości obóz dla uchodźców na świecie, który znajduje się w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Film portretuje ludzi codzienne zmagających się z rzeczywistością, starających się, pomimo traumy, żyć normalnie. Twórcy, realizując "Salam", współpracowali z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children. Organizacje te otrzymują zyski z jego dystrybucji.

Przegląd zakończy wieczorna debata "Zagrożone wartości? Co kryzys migracyjny mówi o Europejkach i Europejczykach?", w której oprócz wspomnianych już Dominika Wacha i Karimy Kanjo weźmie udział także Krzysztof Liedel - prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czarnota.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Patrzę na: uchodźcy" - pokazy filmów i debaty
  • kino Muza
  • 21.04
  • wstęp wolny