Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Niecodzienna okazja, niecodzienne emocje

- Chcemy wyjść ponad niepełnosprawność, pokazać ludzi, którzy w świecie uczuć często są naszymi przewodnikami - wyjaśniają organizatorzy Festiwalu Filmów nieCodziennych. Druga odsłona przeglądu - już w najbliższy piątek.

. - grafika artykułu
fot. Ilona Czajkowska

Pomysł na Festiwal Filmów nieCodziennych narodził się w głowach dwóch nauczycielek, na co dzień pracujących w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu. Kinga Malik-Gunia i Ewa Woźniak przez półtora roku pracowały ze swoimi uczniami nad filmem "Sen nocy nie tylko letniej". Powstały obraz przerósł ich najśmielsze oczekiwania.Nie mając gdzie go zaprezentować, stwierdziły, że same stworzą odpowiednią platformę. Miało to być "miejsce na filmy z udziałem osób niepełnosprawnych, spełniających się w roli aktorów i twórców, pozbawionych sztucznych wzruszeń". - Ten festiwal warto tworzyć, gdyż zmienia stereotypowe postrzeganie niepełnosprawności. Nie chcemy pokazywać ludzi z niepełnosprawnością jako lepszych lub gorszych, chodzi o ich prawdziwy obraz - zaznacza Ewa Woźniak.

Festiwal ma formułę konkursu. Kierowany jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej czy też środowiskowych domów samopomocy. - Nie narzucamy tematu, by nie ograniczać kreatywności twórców, możliwości tworzenia w różnych warunkach - wyjaśnia Ewa Woźniak. 

Podczas festiwalu zostanie wyświetlonych kilkanaście filmów konkursowych, m.in. "Opowieści dziwnej treści...", który jest dziełem uczestników zajęć "Od fotografii do filmu" (Trzemeszno/Gołąbki); "James Bond, historia nieCałkiem prawdziwa", zrealizowany w Środowiskowym Domu Samopomocy "ISKRA"; "Dom Słońca" nadesłany przez Niepubliczną Szkołą Podstawową "Zawsze Razem" z Poznania czy "Moja Muzyka" z poznańskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 103. Najlepszy obraz wybierze jury w składzie: Jacek Filipiak (reżyser), Jakub Wesołowski (aktor), Lidia Wojsznis (psycholog) i Piotr Pławuszewski (filmoznawca).

Oprócz pokazu filmów odbędzie się także wernisaż wystawy fotograficznej Ilony Czajkowskiej "Piękni nieCodzienni", której bohaterami są uczniowie poznańskich szkół specjalnych, oraz koncert pod opieką artystyczną wiolonczelistki Justyny Strzyżewskiej, w którym wystąpią uczniowie szkoły muzycznej.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • II Festiwal Filmów nieCodziennych
  • Sala Kinowa / Sala pod Zegarem, CK Zamek
  • 13.05
  • wstęp wolny