Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Kino zaangażowane

Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek od 14 kwietnia  zamieni się w centrum festiwalowe - przed nami kolejna, już czternasta edycja LGBT+ Film Festival. Organizatorzy przygotowali rekordową liczbę filmów pochodzących z całego świata. Czekają na nas produkcje odważne, bezkompromisowe, ale przede wszystkim zaangażowane, pozwalające na wyjście z wygodnej bańki codzienności.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Winter boy", fot. materiały prasowe

Na widzów i widzki czeka dziesięć pokazów filmów dokumentalnych oraz fabularnych. W pierwszej grupie znajdziemy produkcje nagrodzone na Sundance Film Festival 2022, Merlinka Festival 2022, Palm Springs International Film Festival i nie tylko. Tegoroczne propozycje zapowiadają się nadzwyczaj interesująco. W ramach pokazów dokumentów zostanie zaprezentowany film Framing Agnes (reż. Chase Joynt) poruszający temat zbiorowej pamięci i traum przechodzących z pokolenia na pokolenie. To ważny portret historii emancypacji osób trans ukazanych nie jako wyizolowane jednostki, ale społeczność. Film redefiniuje sposób przedstawiania transpłciowych osób, które przez pryzmat kultury wciąż portretowane są przede wszystkim jako osoby odosobnione i wrażliwe. O transpłciowości mówi też Nicolò Bassetti w filmie W moim imieniu. Dokument jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami reżysera - opowiada o losach czterech transpłciowych mężczyzn, którzy poznali się w tym samym momencie swojego życia, mianowicie tuż po rozpoczęciu tranzycji.

Kolejna interesująca propozycja to dokument Mama Bears (reż. Daresha Kyi), który opowiada historię matek osób nieheteronormatywnych, portretując zarazem wyzwania, z którymi mierzą się młode osoby LGBTQ+. Daresha Kyu zderza dwa, pozornie odległe od siebie światy, mianowicie progresywne podejście do rzeczywistości i wychodzenie spoza konserwatywnych, chrześcijańskich ram.

Wśród zestawu filmów fabularnych także nie brakuje laureatów prestiżowych nagród takich jak Calgary International Film Festival, Venice Film Festival, European Film Awards czy Cannes Film Festival. Zacznę od dwóch propozycji programowych, które najbardziej mnie zainteresowały, mianowicie Eismayer (reż. David Wagner) i Turkusowa suknia (reż. Maryam Touzani). Pierwszy z nich koncentruje się wokół tematu stereotypowego definiowania i rozumienia pojęcia męskości, o którym wciąż we współczesnej kulturze mówi się mało. Wagner opowiada historię konserwatywnego oficera szkoleniowego działającego w Siłach Zbrojnych Austrii i jego przemiany wywołanej spotkaniem z nowym rekrutem, który w otwarty sposób mówi o swojej homoseksualnej orientacji. O figurze męskości traktuje też produkcja w reżyserii Touzani, która portretuje codzienność pełną różnych odcieni miłości. Turkusowa suknia to obraz marokańskiego małżeństwa z wieloletnim stażem malowany wyrazistymi detalami i pełnymi emocjami spojrzeniami.

W trakcie festiwalu będzie także okazja do obejrzenia filmu w reżyserki Polki, Urszuli Antoniak. Splendid Isolation to postapokaliptyczna opowieść o dwóch kobietach, które mieszkają w opuszczonym domu na wyspie. To portret bliskości przeplatanej intensywną samotnością, rozważania na temat śmierci, tęsknoty, straty, ale i miłości.

Nie zabraknie także bardziej dosadnych produkcji, takich jak thriller Gorące dni (reż. Emin Alper) czy komedii. Pokazy zaplanowane w ramach 14. LGBT+ Film Festival to zróżnicowana kompozycja złożona z odważnych, światowych produkcji, które interesują, smucą, przerażają, wzbudzają wątpliwości i zmuszają do zastanowienia się nad tym, co wokół nas.

Klaudia Strzyżewska

  • 14. LGBT+ Film Festival
  • 14-20.04
  • Kino Pałacowe
  • szczegółowy program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023