Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Tranzytem przez Poznań

Przed nami tydzień wypełniony filmem dokumentalnym. W sobotę, 13 października, rozpoczyna się  w Poznaniu czwarta już edycja festiwalu Tranzyt.

Kadr z filmu "Noise" - grafika artykułu
Kadr z filmu "Noise"

Główną częścią programu jak co roku jest konkurs na najlepszy film dokumentalny. Projekcje odbywać się będą w Małym Domu Kultury w klubie Dragon, w galerii Malingrad, goszczącej tymczasowo przy al. Marcinkowskiego, w Przylądku Arkadia i w Scenie Roboczej. W konkursie biorą udział międzynarodowe dokumenty, zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat.

W programie pojawi się sporo filmów izraelskich twórców. Wśród nich "Noise", opowiadający o mieszkańcu Tel-Avivu, który cierpi na nadnormalną wrażliwość na dźwięki. Głośne miasto czyni jego egzystencję nieznośną. Za pomocą zamontowanego na swoim domu specjalnego zestawu głośników i kamer próbuje uciszać przechadzających się w jego okolicach mieszkańców. Obserwujemy na ile będzie mógł ich sobie podporządkować.

W "The Hangman" Netalie Braun mówi o człowieku, który był egzekutorem Adolfa Eichmana. A w "War Matador" dwoje izraelskich reżyserów filmuje wybuchy bomb w Strefie Gazy w sposób przypominający spojrzenie turysty, pokazując jednocześnie wojnę, w której nie ma wygranych.

Ciekawie zapowiadają się filmy o kobietach. "Woman (Re)present" porusza kwestię romskich kobiet żyjących na Słowacji, które przeczą stereotypom: wykształcone, aktywne zawodowo i zaangażowane w działalność polityczną. W "The dreamers" Efrat Shalom Danon przygląda się sześciu kobietom wywodzącym się z najbardziej ortodoksyjnego odłamu judaizmu - haredim, które przezwyciężając naciski ze strony rabinicznej dyktatury są aktorkami, reżyserują i produkują filmy.

W piątek 19 października, w Cerkwii św. Mikołaja - we współpracy z festiwalem Dni Prawosławia - zostanie zaprezentowany dokument Radki Franczak "Gdzie jest Sonia?", opowiadający o prawosławnej mniszce, która próbuje wrócić do świata utraconych wartości. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

W ramach pokazów specjalnych w małym Domu Kultury pojawią się filmy z IV Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, a na Scenie Roboczej zagości "Comic Book Confidential".

Ale Tranzyt to nie tylko film. W Malingradzie zostanie otwarta wystawa fotografii Grzegorza Ziemiańskiego, pokazująca Ireneusza Sokoła - operatora ostatniego nowohuckiego kina studyjnego w trakcie pracy. W Kolektywie 1A będzie można zobaczyć ekspozycję "Arabim O Ta A" - fotografie Kuby Ryniewicza, dokumentujące jeden dzień z życia indyjskiego kina Satin. A Teatr Ba-Ku zaprezentuje swój ostatni spektakl - "Szrot".

To tylko niewielka część tego, co będzie można w tym roku zobaczyć na Tranzycie.  - Rzeczywistość jest zawsze ciekawsza niż fikcja - mówi Michał Słomka, współtwórca festiwalu i zaprasza na pokazy.

Aleksandra Glinka

  • Festiwal Filmów Dokumentalnych Tranzyt
  • 13-21.10