Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Daj się ogarnąć Nostalgii

Przed nami piąta edycja Nostalgia Festival. W tym roku będzie muzyczną podróżą do Armenii.

Piotr Orzechowski, fot. Nostalgia Festival - grafika artykułu
Piotr Orzechowski, fot. Nostalgia Festival

Jedno z najgorętszych nazwisk festiwalu w tym roku to Georgij Iwanowicz Gurdżijew - armeński kompozytor i mistyk. Jego utwory publiczność usłyszy w interpretacji młodych, zdolnych pianistów, takich jak Marcin Masecki czy Piotr Orzechowski. Organizatorzy zapowiadają, że każdy odnajdzie tu wątki, jakie najbardziej ceni w muzyce - kompozycje Gurdżijewa zostaną przedstawione zarówno w klasyczny, jak i bardzo nowoczesny, awangardowy sposób. Dość powiedzieć, że utwory te już same w sobie są nacechowane bogactwem źródeł, z jakich czerpał autor - wychowany w kraju, gdzie miesza się wiele grup etnicznych, narodowych czy religijnych. Podczas tych spotkań słuchacze będą mieli okazję wziąć udział w rozmowach na temat kulturowego bogactwa Armenii.

Zwieńczeniem tej podróży będzie koncert The Gurdjieff Folk Instrument Ensemble, światowej sławy zespołu wykonującego aranżacje utworów Gurdżijewa. Usłyszymy wykonania sięgające do korzeni muzyki armeńskiej, greckiej, kurdyjskiej czy perskiej. Nowatorskie interpretacje swą świeżość zawdzięczają odejściu od dotychczasowego zapisu nutowego Thomasa de Hartmanna, kompozytora i ucznia, któremu Gurdżijew przekazał swe dzieła. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z muzyką tamtych regionów, graną na tradycyjnych instrumentach ludowych, takich jak duduku, kamancza czy tombak.

Podobnie jak rok temu będziemy mogli posłuchać muzyki w ramach Silent Nostalgia. Gdzie? W miejscach publicznych pozornie do tego nieprzystosowanych, takich jak centra handlowe i szkoły. Wszystko za sprawą bezprzewodowych słuchawek, z których popłyną dźwięki. Ponadto filmy - niszowe i dość nietypowe. W ramach projekcji obejrzymy m.in. "Dzień dobry, to ja!" Frunze Dovlatyana, "Tango naszego dzieciństwa" Alberta Mkrtchyana czy "Barwy granatu" jednego z najwybitniejszych reżyserów XX w. - Sergieja Paradżanowa. Opowiada on historię XVIII-wiecznego ormiańskiego poety Arujtuna Saradjana zwanego również Sayat Nova. Obraz specyficzny i wymagający - ze względu na dużą liczbę poetyckich środków i alegorii odwołujących się do tradycji ormiańskiej.

Na większość wydarzeń w ramach festiwalu Nostalgia wstęp jest wolny. Być może warto spróbować, skoro następna okazja do zagłębienia się w Nostalgię dopiero za dwa lata.

Anna Solak

  • Nostalgia Festival 2012
  • 19-20.10
  • kościół oo. Jezuitów oraz Galeria u Jezuitów (ul. Dominikańska 8)
  • wstęp wolny