Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

"Don Giovanni" nie tylko piękny, ale też polityczny?

Postać Pippo Delbono stwarza potencjał spektaklu, który poszerzy znanego nam dobrze "Don Giovanniego" o nowe konteksty i znaczenia. Premiera - 22 marca w Teatrze Wielkim.

. - grafika artykułu
Pippo Delbono. Fot. materiały Teatru Wielkiego w Poznaniu

Pippo Delbono to nie tylko twórca teatralny, ale także aktor, pisarz i uznany reżyser filmowy. Jego grupa występowała na festiwalach na całym świecie, w tym czterokrotnie w Awinionie. Poznańska publiczność kojarzyć go może z Festiwalu Teatralnego Malta, którego gościem, poczynając od 1998 r., włoski reżyser był wielokrotnie. Od tego czasu widzowie festiwalu zobaczyć mogli chociażby jego "Urlo", "Questo Buio Feroce", zrealizowane w koprodukcji z Maltą "Kłamstwo" czy ostatnio, w 2011 r. - "After the battle".

Miłośnicy jego teatru często podkreślają niezwykłą umiejętność reżysera do tworzenia przestrzennych pasaży wizualnych w stylu Felliniego. Pomimo ogromnej estetyzacji i dbałości o kompozycję każdej sceny, prowadzona przez niego Compagnia Pippo Delbono tworzy teatr społecznie zaangażowany, wywodzący się zarówno z namysłu nad codziennością, jak i podejmujący polityczną walkę.

Reżyser często traktuje bolesne wydarzenia z życia społecznego jako przyczynek do stworzenia eseju o cierpieniu czy wykluczeniu, któremu nadany zostaje bardziej uniwersalny wydźwięk (chociażby w "Kłamstwie", kiedy wychodzi od wypadku w fabryce światowego potentata stali, za który winą obarcza się pracowników).

Pippo Delbono nie tylko bierze na warsztat tematy związane z wykluczeniem, ale także pracuje na innym, bardziej dosłownym i wymownym poziomie, inkorporując do swojej grupy teatralnej te jednostki, które zwykle nie mieszczą się w przestrzeni publicznej, zostają wyrzucone poza nawias społeczeństwa jako niesprawne, niezdolne, nieestetyczne i problematyczne. Reżyser w swojej pracy wykorzystuje konwencje trupy cyrkowej i gabinetu osobliwości. Jego spektakle to wyjątkowe połączenie tańca, filmu, performansu czy sztuk wizualnych.

Nad "Don Giovannim" Mozarta reżyser pracuje ze śpiewakami Teatru Wielkiego. Pomimo braku obecności jego grupy, na pewno możemy po tej premierze spodziewać się czegoś więcej niż tylko zaznaczenia wątków komediowych libretta napisanego przez Lorenza da Ponte.

Często wystawiana i dobrze znana wszystkim miłośnikom opery historia niefrasobliwego, kochliwego rozpustnika tym razem zapewne posłuży Pippo Delbono do stworzenia wyjątkowego obrazu, nie tylko pięknego estetycznie. Kierownikiem muzycznym jest Gabriel Chmura.

Po premierowym pokazie 22 marca spektakl będzie można zobaczyć tylko 23 i 25 marca, kolejna szansa nadarzy się dopiero w czerwcu.

Z premierą powiązane są wydarzenia towarzyszące. 19 marca o g. 16 odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu - Pippo Delbono i Gabrielem Chmurą, a 18 marca gościem Teatru Wielkiego będzie Katarzyna Miller, psycholożka, pisarka i psychoterapeutka, która poprowadzi panel "O powierzchowności uczuć".

Zuza Kubiak

  • "Don Giovanni" W. A. Mozarta - opera w dwóch aktach
  • libretto: Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Moliera "Don Juan"
  • kierownik muzyczny: Gabriel Chmura
  • reżyseria, choreografia, scenografia i reżyseria świateł: Pippo Delbono
  • kierownictwo chóru: Mariusz Otto
  • Teatr Wielki w Poznaniu
  • premiera: 22.03, g. 19, kolejne spektakle: 23.03, g. 18 i 25.03, g. 19