Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Sieć - Elastyczność - Edukacja - Nowoczesność

- Nie opowiadamy historii martyrologicznej, ale historię tworzenia i budowania wspólnoty - zapowiada Robert Mirzyński, dyrektor CTK "Trakt", któremu podlega Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

ICHOT jeszcze w budowie (fot. M. Malinowski) - grafika artykułu
ICHOT jeszcze w budowie (fot. M. Malinowski)

Radni z Komisji Kultury kontynuowali temat Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W maju radni zwiedzali plac budowy i gościli w siedzibie Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt", tym razem spotkali się z przedstawicielami "Traktu" w Urzędzie Miasta. Od czasu ostatniej wizyty w sporo się zmieniło. Z funkcji dyrektora "Traktu" odszedł Lech Łangowski, nowym szefem instytucji został Robert Mirzyński, a jego zastępczynią Anna Gruszecka. Oboje są dziennikarzami i do tej pory pracowali w Radiu Merkury, zajmując się tematyką kulturalną. Tworzyli także audycje o historii Poznania i Wielkopolski. Robert Mirzyński współpracował już z "Traktem", co jak podkreślił zastępca prezydenta Tomasz J. Kayser, jest o tyle istotne, że wchodzi do instytucji, która nie jest mu obca. A moment jest szczególny, bo bardzo opóźniona już inwestycja ICHOT-u zaczyna wchodzić w decydującą fazę i w przyszłym roku placówka ma zostać udostępnione dla zwiedzających.

W nowym muzeum na ekspozycję będzie składać się multimedialnym obraz oraz narracja, która prowadzić będzie zwiedzających przez poszczególne sale i okresy historyczne. Założenia przekazu słownego opracowali, jeszcze jako dziennikarze, Robert Mirzyński i Anna Gruszecka. Na samym początku założyli, że ICHOT ma być opowieścią o naszym wspólnym sukcesie. Tak jak ekspozycja podzielona będzie na cztery części (sale): Gród, Woda, Złoto i Witraż, tak narracja przewodnika będzie z tym korespondowała i składała się z czterech części: Sieć, Elastyczność, Edukacja, Nowoczesność. Jak rozumieć te hasła:

  • Sieć odnosi się do wzajemnych powiązań, stopniowo tworzących państwo i społeczeństwo - grodów, dróg, dynastii, kultur, cywilizacji, religii.
  • Elastyczność to opowieść o tym jak dostosowywaliśmy się do już istniejących form i ram - przyjęcie chrześcijaństwa, lokacja miasta na prawie niemieckim, stopniowe wprowadzanie prawa rzymskiego, wejście w świat tradycji europejskiej.
  • Edukacja czyli nasz wkład w rozwój nauki - szkolnictwo parafialne, Akademia Lubrańskiego, mecenat kościelny, Towarzystwo Pomocy Naukowej.
  • Nowoczesność, a więc budowanie wspólnoty i społeczeństwa obywateli w XIX w. poprzez pracę organiczną, tworzenie nowoczesnej gospodarki, prawa obywatelskie (mało kto wie, że w Wielkopolsce przyznano pierwsze prawa wyborcze dla Polek).

- Zwiedzający mają być zaskoczeni nowymi informacjami i dowartościowani dokonaniami naszych przodków - mówi Robert Mirzyński. - Nie opowiadamy historii martyrologicznej, chcemy pokazać historię tworzenia i budowania wspólnoty. Chcemy, żeby zwiedzający wyszli z poczuciem dumy ze wspólnego sukcesu.

ICHOT ma być dla turystów swoistą bramą do Poznania. Z pewnością datami, które zdeterminują działania eventowe i edukacyjne, będą rok 2016 (1050-lecie chrztu Polski) i rok 2018 (100-lecie odzyskania niepodległości po okresie zaborów).

Mateusz Malinowski