Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Rekompensata finansowa dla kultury!

400 milionów złotych - to kwota przeznaczona na rekompensatę dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, którym pandemia przyniosła wyjątkowe straty i z jej powodu musieli odwołać lub znacząco ograniczyć swój program i repertuar.

. - grafika artykułu
Publiczność podczas Enea Spring Break w 2019 roku, fot. Tomasz Nowak

Nie ma wątpliwości, że w roku 2020 ucierpiała większość podmiotów związanych z wydarzeniami kulturalnymi - nie tylko teatry i hale koncertowe, ale także menedżerowie artystów, niezależne kluby, firmy oświetleniowe czy nagłośnieniowe. Jeśli reprezentujesz firmę lub instytucję działającą w sektorze kultury lub wspomagającą organizację wydarzeń kulturalnych, to możesz ubiegać się o rekompensatę za straty z okresu marzec -grudzień 2020.

W tym celu należy złożyć wniosek o rekompensatę 40 lub 50% strat, jakie podmiot poniósł podczas trwania pandemii (w oparciu o dochody podmiotu z ubiegłego roku, obejmujące czas od marca do grudnia). Pisma można składać do 21 października poprzez formularze na fwk.Witkac.pl. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest prowadzenie działalności gospodarczej, NGO lub instytucji kultury.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone w listopadzie, a otrzymane kwoty będzie można wydać do końca bieżącego roku (również na koszty osobowe, takie jak premie czy honoraria).

Pomoc finansowa będzie możliwa dzięki Funduszowi Wsparcia Kultury, powołanego z potrzeby podtrzymania ciągłości funkcjonowania wszystkich firm i instytucji działających w sektorze kultury. Operatorami z ramienia Ministerstwa są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Wszyscy zainteresowani rekompensatą mogą wziąć udział w webinarach organizowanych przez Fundusz Wsparcia Kultury na ich profilu na FB lub obejrzeć nagranie ze spotkania. Na webinarach wyjaśnione zostaną m.in. sposoby kwalifikacji kosztów rekompensaty, uczestnicy zostaną także poprowadzeni przez proces składania wniosków.

Dla wnioskodawców funduszu działać będzie także infolinia z numerami:

Instytut Muzyki i Tańca: (22) 122 11 82 
Instytut Teatralny: (22) 122 11 83. 
W okresie naboru wniosków infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w g. 10-17 oraz w soboty i w niedziele w g. 10-15.

oprac. red