Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Natura i rzeźba

Rzeźby z Natury, projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa można oglądać od 1 maja do końca sierpnia brzegiem rzeki Cybiny. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Łukasz Trusewicz.

. - grafika artykułu
fot. Łukasz Gdak

Rzeźby mają na celu pobudzać do refleksji na tematy związane z lokalnym środowiskiem i klimatem, zwłaszcza w kontekście okolic zabudowań Bramy Poznania i sąsiedniej rzeki Cybiny. - W ramach wystawy zaprezentowane są instalacje artystyczne, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszymy również temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie oraz na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii - podkreślają organizatorzy.

Prezentowane prace powstały w nurcie tworzonych przez Łukasza Trusewicza rzeźb społecznych - są otwarte na aktywny udział odbiorców, w tym również zwierząt. Nad rzeką Cybiną w sąsiedztwie Bramy Poznania możliwe jest naładowanie telefonu jedynie dzięki energii wytwarzanej przez wiatr. Dzięki innej instalacji możemy dorzucić swój wkład dla mniejszego zanieczyszczenia planety. Inna z rzeźb tworzy miejsca schronienia dla miejskich ptaków sprzyjając miejskiej bioróżnorodności.W terenie mieszczącym się poniżej budynku Bramy Poznania, nad brzegiem rzeki Cybiny znajdują się trzy rzeźby.

Pierwsza z nich, Habitat, to rzeźba wspierająca bioróżnorodność w mieście. Ptaki miejskie już od przeszło kilku tysięcy lat zadomowiły się w sąsiedztwie człowieka. Kochają krzaki, wąskie przestrzenie, tworzą gniazda w drzewach. Instalacja stwarza dodatkowe siedliska dla ptaków jak i owadów bliskie naturze. Porusza ona istotny temat  koegzystencji ludzi i zwierząt w mieście i zachęca do wspierania natury oraz do przyjrzenia się swojemu najbliższemu otoczeniu pod kątem zamieszkujących go zwierząt. Dzięki użytym materiałom (drewno, ściółka, trociny) schronienia dla ptaków przypominają naturalną dziuplę w drzewie. Przebywając w okolicy instalacji zachowajmy ciszę i czujność, być może uda nam się dostrzec jej małych mieszkańców. Pomyślmy też jak możemy wesprzeć zwierzęta mieszkające w naszej okolicy.

Druga z rzeźb to Wiatrak. Ta instalacja ładuje urządzenia mobilne wyłącznie za pomocą siły wiatru. Wiatrak na szczycie napędza prądnicę, która generuje energię. Siedząc w otoczeniu przyrody w pobliżu rzeki Cybiny warto zastanowić się nad potencjałem tego źródła prądu. W trakcie ładowania telefonu można obserwować życie drobniejszych stworzeń. Pod drewnianym siedziskiem znajdują się specjalne otwory, które tworzą dla nich schronienie.

Z kolei Fałszywy Kulisty Model Ziemi ta nietypowa instalacja artystyczna, która jest jednocześnie kolektorem plastikowych nakrętek. Wody Ziemi zapełnione są fragmentami plastiku. Poprzez zbieranie nakrętek w Fałszywym Kulistym Modelu Ziemi ujrzymy jak stopniowo zapełniają się oceany i morza. Nazwa rzeźby nawiązuje do teorii spiskowych, dotyczących m.in. kształtu planety i zmian klimatu, które stają się coraz bardziej popularne i absurdalne, zwłaszcza w czasach pandemii. - Umiejscowienie globu w tej lokalizacji jest istotne w kontekście zachowań osób piknikujących nad rzeką. Pomyślmy ile śmieci, a zwłaszcza plastiku generują takie spotkania i miejmy na uwadze dobro Ziemi. Pamiętajmy, że lokalne działania mają znaczenie dla sytuacji globalnej, walczmy o nasza planetę wspólnymi siłami - apelują twórcy wystawy. Nakrętki zebrane w globie zostaną przekazane Młodzieżowemu Strajkowi Klimatycznemu, by wesprzeć ich projekty.

oprac. red.

  • instalacja artystyczna Łukasza Trusewicza Rzeźby z Natury
  • 1.05-31.08
  • brzeg rzeki Cybiny
  • wstęp wolny