Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Muzeum dla każdego

- Historia jest dla każdego i muzeum jest dla każdego - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W myśl tego hasła w dwóch oddziałach WMN na Cytadeli wprowadzono rozwiązania ułatwiające zwiedzanie osobom z niepełnosprawnościami, na przykład z dysfunkcją wzroku lub słuchu.

Wykonana z mosiądzu makieta fortyfikacji, na części centralnej ręce dotykające konstrukcji - grafika artykułu
Makieta Fortu Winiary (Cytadeli) z inskrypcjami dla osób niewidzących, fot. Grzegorz Dembiński

Zastosowanie tych rozwiązań było możliwe dzięki zdobyciu z kilku źródeł dofinansowania na realizację projektu "Ułatwienie dostępu do wystaw w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości dla osób z niepełnosprawnościami, etap II". To dalsza część działań na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz intelektualną. Tym razem prowadzono je w dwóch muzeach na Cytadeli: Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii "Poznań".

W obu odbył się audyt ekspercki, który wskazał sfery wymagające poprawy. Od czerwca do grudnia trwały prace wdrożeniowe i konsultacje z odbiorcami, szkolono też pracowników, którzy zdobyli kompetencje pozwalające im oprowadzać osoby z rozmaitymi dysfunkcjami. Wreszcie przyszedł czas na instalację rozwiązań technicznych ułatwiających zwiedzanie osobom ze szczególnymi potrzebami.

Na wystawach pojawiły się pola i listwy kontrastowe, w kasach zamontowano pętle indukcyjne umożliwiające obsłudze kontakt ze słabosłyszącymi zwiedzającymi. Na drzwiach i w przejściach zamontowano tabliczki kierukowe w alfabecie Braille'a, a także czytelne plansze informacyjne. W Muzeum Uzbrojenia pojawił się plan tyflograficzny pomieszczeń oraz makiety niektórych eksponatów, które można dotykać, w odróżenieniu od obiektów oryginalnych, prezentowanych w gablotach. Niewidomi mogą więc wziąć w rękę pistolet czy karabin maszynowy, zapoznać się z jego kształtem, ciężarem oraz sposobem obsługi.

Nowym elementem ekspozycji jest także przestrzenna makieta Fortu Winiary, czyli Cytadeli Poznańskiej, na której mieszczą się oba muzea. Wykonał ją poznański rzeźbiarz Roman Kosmala, autor wielu podobnych realizacji rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Makieta jest opisana w języku polskim, angielskim i w alfabecie Braille'a. - Jest dostępna dla wszystkich, przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę - zaznacza Krzysztof Jankowiak, kierownik i kustosz Muzeum Uzbrojenia.

Przedstawiono na niej całość potężnych niegdyś fortyfikacji Cytadeli: fosy, raweliny, reduty i bastiony oraz kernwerk (czyli koszary), a także obiekty wewnętrzne tego obiektu, m.in. dawną radiostację i maszty antenowe oraz niewielki budynek laboratorium wydzielonego, w którym obecnie mieści się Muzeum Uzbrojenia (jest to jeden z nielicznych obiektów, które przetrwały walki w 1945 roku i poźniejszą rozbiórkę Fortu Winiary - przyp. red.).

Kolejnym elementem projektu ułatwień są filmy edukacyjne, w którch dodawane są napisy dla niedosłyszących i niesłyszących, wzbogacane w tłumaczenia na Polski Język Migowy oraz eksponaty, dla których przygotowano opisy audiodeskrypcyjne. Oba muzea już odwiedziły osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niewidome, które przetestowały i pozytywnie oceniły wprowadzone udogodnienia.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024