Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Genius Loci nominowany

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o nominacji dla Malarni Teatru Polskiego, ale o tytuł Building of the Year 2012 ubiega się także inny poznański obiekt - Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim.

Fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
Fot. C. Omieljańczyk

Plebiscyt Building of the Year 2012 organizuje ArchDaily - najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany serwis internetowy prezentujący oryginalne i innowacyjne realizacje architektoniczne. Portal jest źródłem najświeższych informacji dla architektów z całego świata, a redakcja współpracuje z najbardziej znanymi i wpływowymi pracowniami architektonicznymi na świecie (m.in. Herzog & de Meuron, Zaha Hadid, Sanaa czy Jean Nouvel). 

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim "Genius Loci" w oryginalny sposób ukazuje oryginalne umocnienia poznańskiego grodu z czasów średniowiecza i renesansu. Trasa zwiedzania prowadzi najpierw do sali kinowej, gdzie odbywa się projekcja filmu 3D. Z niej dowiadujemy się, jak powstawał Poznań. Obraz uzupełniony jest fachowym komentarzem, a o początkach grodu Mieszka opowiada prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Następnie przechodzimy do pomieszczenia, w którym eksponowane są wydobyte przez archeologów fragmenty dawnych wałów. W Rezerwacie można obejrzeć ślady budowli wzniesionych w X wieku. Dodatkową atrakcją jest to, że zanim wejdziemy do tego pomieszczenia, musimy przejść przez korytarz, pod którego przeszkloną podłogą także możemy zobaczyć pozostałości obwarowań poznańskiego grodu. Ci, którzy chcą wiedzieć więcej i zobaczyć, jak żyli ludzie w średniowieczu, mają do dyspozycji kioski multimedialne. Jedną z głównych idei obiektu ma być wzajemne przenikanie się różnych nauk, techniki, inżynierii, kultury, sztuki dla stworzenia ciekawego centrum edukacji historycznej.

Nazwa Rezerwatu "Genius Loci" (łac. Duch opiekuńczy) to nawiązanie do tradycji wybranych miejsc, mających swojego ducha opiekuńczego. Takim miejscem był z pewnością Ostrów Tumski. To miejsce łączy przeszłość z przyszłością.

- Archeologia kojarzyć się może z czymś martwym, ważnym, ale przeszłym - mówił w czasie otwarcia Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania. - W rezerwacie, przeciwnie, chronimy rośliny, zwierzęta, by przetrwały. W ten sposób poznański Rezerwat Archeologiczny ma być właśnie takim miejscem, które żyje. Jeśli jeszcze zakończy się budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to będziemy mogli pokazać, że to miejsce żyje od tysiąca lat. I żyć będzie przez kolejne lata.

Na Rezerwat Archeologiczny można zagłosować na stronie ArchDaily. oprac. mat