Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Ciągle po kole z Anką Grupińską

Anka Grupińska będzie we wtorek gościem zamkowej księgarni Bookowski. Pretekstem do spotkania jest wznowienie jej bestsellerowej książki "Ciągle po kole".

Okładka książki "Ciągle po kole". Wyd. Czarne - grafika artykułu
Okładka książki "Ciągle po kole". Wyd. Czarne

Książka Grupińskiej to zapis rozmów na temat życia w getcie warszawskim i powstania w kwietniu 1943 roku, które autorka przeprowadziła z żołnierzami żydowskimi, m.in. Markiem Edelmanem, Szmuelem Ronem czy Maszą Glajtman Putermilch. Książka została wydana po raz pierwszy w 1991. Do tej pory wznowiono ją dwa razy, ostatnie wydanie pochodzi z kwietnia tego roku.

W zwierzeniach zawartych w "Ciągle po kole" nakładają się na siebie różne wersje wydarzeń, bo każdy z rozmówców opisuje je z własnej perspektywy. Grupińska przełamuje w niej stereotypy uderzające w Żydów, rzekomo biernie czekających na śmierć oraz niszczy wizerunek gloryfikowanej Armii Krajowej. "To książka, której nie czyta się jednym tchem, lecz taka, do której powinno się wracać. Nie tylko dokument, ale przede wszystkim spotkanie z ludźmi postawionymi w ekstremalnej sytuacji. Rozmowy z tymi, którzy decydowali się żyć, być z najbliższymi, być wierni sobie, do końca pozostać ludźmi, którzy nie tylko cierpią, boją się i walczą, ale też kochają, myślą i obserwują. Świat zamknięty murem getta, ale otwarty dzięki emocjom, działaniom i marzeniom. Książka do czytania zawsze, żeby taki mur już nigdy nie powstał" - pisał Krzysztof Warlikowski.

Anka Grupińska jest pisarką, dziennikarką, publicystką, reportażystką. W latach 1991-1993 była attache kulturalnym w ambasadzie polskiej w Tel Awiwie, a od 1998 do 1999 przebywała w Izraelu, opracowując wspomnienia ocalonych z zagłady. Jest współautorką wystaw oraz autorką i koordynatorką projektów historii mówionej, wśród nich m.in. "Pamiętanie Peerelu. Opowieści o wspólnych i indywidualnych sposobach na system: 1956-1989". Projekt jest realizowany od 2006 roku przez ośrodek Karta. Jego główny cel to zapisanie doświadczeń opozycjonistów walczących z komunizmem. W latach 80-tych założyła podziemny dwumiesięcznik "Czas Kultury", na łamach którego przeprowadziła m.in. wywiad z Markiem Edelmanem. Poza tym opisała także życie chasydek jerozolimskich w książce pt. "Najtrudniej jest spotkać Lilith".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Ciągle po kole" - spotkanie z Anką Grupińską
  • Bookowski. Księgarnia w Zamku (antresola, II piętro)
  • 4.06, g. 18
  • wstęp wolny