Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Studio Teatralne działające przy Centrum Kultury Zamek, od lat przyciąga osoby, które w teatrze odnajdują możliwość wyrażania siebie. Trzy lata temu na emeryturę przeszedł jego wieloletni prowadzący, Bogdan Żyłkowski, a Studio objęła Barbara Prądzyńska - aktorka, performerka i pedagożka teatralna. W rozmowie opowiedziała nam o pracy z uczestnikami i uczestniczkami Studia oraz planach na jego rozwój.

Czytaj artykuł

Gdy umilkną działa... do pracy przystępują saperzy i historycy. W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli spotkali się badacze zajmujący się bitwą o Poznań w 1945 roku. Przedstawili najnowsze ustalenia, pokazali, co do dzisiaj znajdowane jest na polu bitwy i zapowiedzieli nowe publikacje.

Czytaj artykuł

- W smokach jest coś tak głębokiego, wyrażającego naszą naturę... istnieje teoria, że mamy w głowach "maszynkę do tworzenia smoków". Gdyby zrobić eksperyment i zamknąć razem dzieci całkowicie odcięte od kultury, to okaże się, że nie tylko stworzą własną, ale także wymyślą smoka - mówi Anna Jankowiak, znana w mediach społecznościowych jako Wiedźma od wiedzy, jedna z fundatorek Fundacji Muzeum Historii Kobiet oraz autorka książki Bestie Antyku, której premiera już 27 marca.

Czytaj artykuł

Amerykański pisarz czy pisarka na przedstawienie tego rodzinnego dramatu potrzebowaliby pewnie opasłego tomiszcza i  wielkiej amerykańskiej powieści - takich książek ukazało się kilka i w Polsce. Francuska pisarka Marie-Hélène Lafon potrzebuje na to samo o wiele mniej miejsca. Być może dlatego, że - jak słusznie przypomina wydawca - autorka "o słowie wie wszystko".

Czytaj artykuł

Polska muzyka z czasów PRL-u dla każdego oznacza coś innego. Jedni kojarzą ją głównie z punkowymi hymnami z festiwalu w Jarocinie, inni z rockowych hitów Perfectu, a jeszcze inni z przebojami z lat 60. i 70. I choć od ich powstania minęło już kilka ładnych dekad, to niewiele straciły ze swojej świeżości i energii. Przekonać się o tym będzie można podczas koncertu Poznańskiego Chóru Projektowego, który w towarzystwie wybitnych muzyków zagra koncert The Best of PRL w Auli Artis.

Czytaj artykuł

Wielka bitwa o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku trwała ponad miesiąc. Niemcy bronili się zażarcie w otoczonym przez Sowietów mieście. Wierzyli, że nadejdzie pomoc i zostaną wyciągnięci z matni.

Czytaj artykuł

Twórczość Josepha Conrada znamy ze szkoły po lekturze Jądra ciemności lub Lorda Jima. Gdyby sięgnąć w nią głębiej, dotrze się do zbioru Tajfun i inne opowiadania. Z niego pochodzi opowiadanie Jutro, które stało się kanwą głośnej opery Tadeusza Bairda.

Czytaj artykuł

Liza Grobler, Anton Smit i Ennock Mlangeni to południowoafrykańscy artyści, bohaterowie najnowszej wystawy w MAD Art Gallery. Nadzieja Tęczowego Narodu to prezentacja dzieł współczesnych, interdyscyplinarnych, dziejących się na styku malarstwa i rzeźby.

Czytaj artykuł

Ostatni weekend ferii bezdyskusyjnie upłynie pod znakiem wydarzeń organizowanych dla najmłodszych. Podpowiadamy na jaki mogą pójść spektakl, w jakich warsztatach wziąć udział. O dorosłych też nie zapomnieliśmy.

Czytaj artykuł

Udogodnienia, kultura, rozrywki... Jeśli chcemy korzystać z nowinek i wynalazków, musimy płacić. Nie ma na to rady. Nie jest to rzecz nowa, że istnieje opłata abonamentowa - że tak zarymuję. W czasach sprzed upowszechnienia się telewizji, o internecie i innych współczesnych udogodnieniach nie wspominając, to radio stało się jedną z innowacji symbolizujących postęp, o którym marzyło wielu, żeby nie powiedzieć - wszyscy. Korzystanie z niego zaczęło z kolei szybko podlegać prawnym regulacjom.

Czytaj artykuł

Janusz Chlasta - profesjonalista, samouk - przez lata fotografował Gniezno i jego okolice oraz życie mieszkańców regionu. Teraz na podstawie tych zbiorów powstał album Przemiany 1960-1989, wydany przez MOK w Gnieźnie, Opracowaniem koncepcji zajął się Mariusz Forecki - fotograf i dokumentalista, a stroną graficzną Andrzej Dobosz, obaj z poznańskiej fundacji Pix.house, która objęła publikację swoim patronatem. O opowiada Władysław Nielipiński, dzięki któremu fotografie Chlasty udało się wydobyć z niebytu.

Czytaj artykuł

Solo czy w duecie, z całym zespołem albo w kwartecie - bez względu na to, w jakiej konfiguracji występuje Stanisław Soyka, zawsze możemy być pewni, że ten koncert będzie udany. Bo niewątpliwie jest jednym z tych artystów, którzy naprawdę potrafią śpiewać i grać o uczuciach - i to nie tylko o miłości. Tym razem wystąpi w składzie, którego jednym z członków jest jego syn - Kuba. Cieszmy się, że w Poznaniu możemy gościć go tak często!

Czytaj artykuł

Jedną z twarzy legendarnego King Crimson jest skrzypek i multiinstrumentalista David Cross, który wraz ze swoją grupą zagra w CK Zamek zawartość Larks' Tongues in Aspic (1973) - płyty "Karmazynowego Króla", która odegrała dużą rolę w rozwoju zespołu. Nie zabraknie też kilku utworów z najnowszego, wydanego w ubiegłym roku albumu Crossa pt. Ice Blue, Silver Sky (2023).

Czytaj artykuł

Swój film zaczyna według najlepszej recepty na dreszczowiec, jaką podał kiedyś Hitchcock - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie powoli rośnie - o filmie Anatomia upadku pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Paryż to miasto, do którego ściągali twórcy z całego świata, by w pełni poczuć niekiedy duszący, przesiąknięty papierosowym dymem czy farbami - tak charakterystyczny zapach sztuki. Tam właśnie ocierali się o siebie wielcy i ci, którzy chcieli nimi zostać. Tworzyły się ugrupowania i stowarzyszenia. Niektóre, jak École de Paris, nie funkcjonujące w ramach oficjalnych struktur, a jednak wyróżniające się.

Czytaj artykuł

Max Cooper - mistrz eksperymentalnej elektroniki i człowiek, który przeniósł techno i house dosłownie w czwarty wymiar - zawita do Poznania, by zagrać koncert, na którym zaprezentuje swoje najnowsze dzieła. Jednak nie będzie to zwyczajny set, ale prawdziwe show typu 3D/AV, podczas którego granice między sztuką, muzyką, filmem i technologią po prostu się zatrą. Do tej innej rzeczywistości przeniesiemy się w Tamie.

Czytaj artykuł

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z prof. Jarosławem Liberkiem. Dobrze znany w Poznaniu językoznawca opowie o historii i przyszłości feminatywów, zagadnieniu wciąż budzącym kontrowersje.

Czytaj artykuł

Choć świat jaki znamy chyli się ku upadkowi, orkiestra na tonącym okręcie gra dalej. A muzykanci to wszyscy ci, którzy kwestionują zgubny wpływ człowieka na klimat i środowisko. Na szczęście we współczesnej humanistyce głosy takie należą do rzadkości i nikt nie traktuje ich serio. Humanistyka zapewnia nam za to mnóstwo fascynujących i przygnębiających zarazem opowieści o konsekwencjach ujarzmiania planety. Znajdziemy je zarówno w esejach Patryka Szaja, jak i w reportażach czy fabułach Filipa Springera. Autorzy już we wtorek będą gośćmi CK Zamek. Nie wińmy posłańców za treść wiadomości.

Czytaj artykuł

Czas przecieka przez palce, a z nim płyną strużki krwi, potu i łez. Ale też taniego piwa i kwaśnego wina. W swojej debiutanckiej powieści poetka Maria Halber mówi o nastoletnim niespełnieniu, które odbiera radość z dojrzałości, oraz samotności, która niszczy tożsamość. To gorzka powieść inicjacyjna, która bardziej niż o doświadczeniach traktuje o ich braku, bardziej niż o ekscytacji płynącej z poznawania świata - o wszechogarniającym rozczarowaniu.

Czytaj artykuł

Niewielu współczesnych muzyków połączyło ducha jazzu i rocka tak dobrze, jak robi to Scott Henderson. Ten amerykański gitarzysta konsekwentnie tworzy niemal doskonałe płyty - pełne harmonicznego wyrafinowania, energetyki i pięknych, zapadających w pamięć brzmień. Już niebawem wystąpi w klubie Blue Note ze swoją najnowszą, dopiero co wydaną płytą Karnevel!.

Czytaj artykuł
1 53 Strona 54 55 56 57