Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kasia Lins ma na koncie wydanie debiutanckiej płyty w USA i występ w talent show X Factor. Po polsku śpiewa dopiero od roku. Do rodzinnego Poznania przyjedzie, aby promować swój drugi album "Wiersz Ostatni", na którym artystka śpiewa w rodzimym języku.

Czytaj artykuł

Spektakl Bromance w przemyślany i bezpretensjonalny sposób wypełnia lukę, która zbyt długo była pusta. Dominik Więcek i Michał Przybyła wypowiedzieli się na temat, który na polskim gruncie już od dawna domaga się artystycznej wypowiedzi równie mocno jak wnikliwego zbadania.

Czytaj artykuł

Na lewym brzegu Dniestru, niczym klin wbity między Rumunię a Ukrainę, leży Naddniestrze, któremu zdecydowanie bliżej do Rosji niż do swoich sąsiadów. Quasi-państwo, które wyłoniło się na początku ostatniej dekady XX wieku z Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, jest narzędziem Federacji Rosyjskiej w geopolitycznej grze prowadzonej z Zachodem. O szansach i zagrożeniach dla regionu oraz o tożsamości jego mieszkańców, opowie 9 października, w trakcie spotkania w CK Zamek, Piotr Oleksy, autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości.

Czytaj artykuł

Głoszone przez niego tezy niemalże zawsze wywołują polemikę, wykłady bywają przerywane. Prof. Jan Tomasz Gross, autor m.in. głośnej książki "Sąsiedzi" o pogromie w Jedwabnem, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2001 roku, będzie gościem wtorkowego spotkania w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

6. Mediations Biennale pod hasłem "gra pomiędzy rzeczywistością analogową i wirtualną" zaskoczy dotychczasowych widzów. Organizatorzy przekroczą granice identyfikowane tradycyjnie ze sztuką wysoką, wkraczając na teren mediów interaktywnych i gier.

Czytaj artykuł

- Literatura bardzo długo spełniała funkcję duchową i nadal ją spełnia. Liczebność zgromadzonej tu publiczności wskazuje, że w dalszym ciągu jesteśmy społeczeństwem alfabetycznym. O roli literatury i jej języku, o tym, co mają wspólnego Inni ludzie z Wojną polsko-ruską, a także o przekładach oraz podróżach po świecie opowiadała w trakcie spotkania autorskiego w Winiarni "Pod Czarnym Kotem" Dorota Masłowska.

Czytaj artykuł

Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń fotograficznych w regionie. Wystawy, dyskusje, warsztaty. Już 13 października zaczyna się rozsiana po całym województwie czwarta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Czytaj artykuł

Z sezonem rusza Filharmonia Poznańska, w Muzeum Narodowym ostatnie dni wystawy Anti-static, a na MTP wystąpi Jack White. To tylko mały wycinek tego co nas czeka w kulturze w pierwszy październikowy weekend.

Czytaj artykuł

Stanisław Teisseyre to były rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wówczas funkcjonującego pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postać kluczowa nie tylko dla spuścizny artystycznej stolicy Wielkopolski, ale także dla Gdańska, gdzie działał równie aktywnie, między innymi jako rektor tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

Czytaj artykuł

Jak sfotografować coś, co jest blisko nas? Jak pokazać odbiorcom swój mikroświat bez nadmiernego trywializowania go? Czy należy stanąć z boku i opisać go chłodno, bez emocji, czy może raczej dać się ponieść emocjom?

Czytaj artykuł

Rocznica 50 lat zasługuje na uroczystą celebrację, zwłaszcza jeśli mówimy o jubileuszu jednego z najważniejszych polskich zespołów kameralnych. Nie da się ukryć, że zasługi Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia są wybitne, a ich twórczość warta poznania. W trakcie jednego wieczoru trudno byłoby odpowiednio podziękować im za to pół wieku muzyki. Amadeus to marka polskiego wykonawstwa muzyki klasycznej.

Czytaj artykuł

Kiedy przechodził kolejne etapy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, widzowie byli podzieleni. Jedni widzieli w nim geniusza-buntownika, który na nowo zinterpretuje twórczość polskiego kompozytora, inni zaś w jego grze nie dostrzegali nic ponad pstrokaciznę, przesadną emocjonalność i brak szacunku dla tradycji. Pokonkursowa kariera łotewskiego pianisty pokazała jednak, że jest on potrzebny muzycznemu światu. Kolejne kontrakty, koncerty i płyty tylko utwierdziły w tym, że oto musiało nadejść nowe. A wraz z nim - Georgijs Osokins.

Czytaj artykuł

Z pomnikiem rozumianym w tradycyjny sposób raczej nie będzie miał wiele wspólnego. 6 października przy ul. Małeckiego 36 odsłonięty zostanie interaktywny, artystyczny obiekt, upamiętniający niezwykłego poznańskiego podróżnika. Każdy będzie mógł stać się jego częścią.

Czytaj artykuł

Muzyczne otwarcie drugiego sezonu w Pawilonie zapewnią występy polskich artystów o włosko brzmiących nazwach: "gangusowego" duetu Tuzza oraz posługującego się pseudonimem "Lutto Lento" Lubomira Grzelaka, oryginalnego muzyka klubowego i niezależnego wydawcy.

Czytaj artykuł

Jeśli w kontekście polskiej muzyki rockowej można mówić o kimś w kategoriach takich jak legenda, autorytet, mistrz - to na pewno o Lechu Janerce. Nawet gdyby on sam oprotestował albo wyśmiał tego typu sformułowania. W najbliższy piątek muzyk wystąpi w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

We współczesnej polskiej sztuce, literaturze i muzyce coraz częściej głównym tematem staje się kwestia "dziewczyństwa", która jest jednocześnie wytwarzana jak i komentowana przez twórczynie podpisujące się pod tym terminem. Naturalną konsekwencją zdaje się więc męska odpowiedź na to zjawisko, albo jego kontynuacja w nieco zmienionej formie. Bromance, a więc emocjonalna i szczera relacja męsko-męska jest z pewnością jedną z wolnościowych więzi międzyludzkich, która na polskim gruncie domaga się zbadania i opisania.

Czytaj artykuł

Jest jednym z najważniejszych artystów ostatniego ćwierćwiecza na światowych scenach muzycznych. Jego najnowszy album to płyta niełatwa, ale znakomita. 7 października w hali nr 2 MTP zagra Jack White.

Czytaj artykuł

Rzadko kiedy kinowa premiera staje się doniosłym wydarzeniem społecznym. W ostatnich latach na pewno była nim oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego, z pewnością również "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - dyskusja na temat obu wymienionych dzieł dalece wykroczyła poza filmowy świat, a komentarze i opinie równie wartko płynęły z ust dziennikarzy, jak i polityków. Jednak medialny szum wywołany premierą "Kleru" - najnowszego filmu Smarzowskiego - nie ma na gruncie polskim precedensu.

Czytaj artykuł

Niespożyta energia językowa, która pozwala autorce w sposób niezwykle sugestywny obnażać mankamenty ponowoczesnego świata - tymi słowami można scharakteryzować pisarstwo Doroty Masłowskiej, która w czwartek, 4 października, zagości w winiarni "Pod Czarnym Kotem". Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści i dramatów, kąśliwych felietonów i prześmiewczych piosenek poprowadzą przedstawiciele księgarni Bookowski.

Czytaj artykuł

Siedemdziesiąty drugi sezon artystyczny Filharmonia Poznańska rozpocznie koncertem z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad. W programie - Antonín Dvořák i Ignacy Jan Paderewski. Na scenie, obok orkiestry, znakomity Augustin Hadelich. Czego się spodziewać po kolejnym początku?

Czytaj artykuł
1 306 Strona 307 308 309 310