Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Opisywanie obrazów, swoiste malowanie słowem i tym samym umożliwianie osobom niewidomym i niedowidzącym kontaktu ze sztuką wydaje się niezwykle ważne w kontekście współczesnego rozwoju kulturalnego. Poznań nie od razu jednak przejął funkcję miasta czczącego audiodeskrypcję. Na to trzeba było poczekać.

Czytaj artykuł

"Od dobrego portretu wymaga się nie tylko podobieństwa, lecz także oddania charakterystycznych cech modelu. Charakterystyczne odtwarzanie osób opłaca się sowicie, gdyż zdjęcia tego rodzaju są wszędzie mile widziane" - podpowiadał Poradnik firmy Foto-Greger w 1936 r., a dokładniej to chyba Zygmunt Pawłowski.

Czytaj artykuł

W większości książek Maria Dulębianka, malarka i wojująca feministka, przedstawiana jest jako "wieloletnia przyjaciółka" i opiekunka Konopnickiej. Choć prawdziwa natura ich relacji nie budzi wątpliwości, podręczniki bez subtelności wycinają homoseksualizm z życiorysu autorki "Roty". W przedstawieniu Wiktora Rubina "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" wypolerowany historycznoliteracką powagą pomnik Konopnickiej, zostaje zabrudzony wciąż społecznie kontrowersyjnym wątkiem lesbijskiej miłości.

Czytaj artykuł

Michael Myers to obok Jasona Voorheesa z serii "Piątek trzynastego" oraz Freddy'ego Kruegera z "Koszmaru z ulicy Wiązów" najsłynniejszy  slasherowy morderca epoki VHS - do dziś terroryzował w święto Halloween amerykańskie przedmieścia już bodajże dziesięć razy. Najnowsza odsłona ignoruje jednak wydarzenia z wszystkich poprzednich sequeli i bezpośrednio kontynuuje wątki oryginalnego, niezwykle klimatycznego "Halloween", nakręconego przez Johna Carpentera dokładnie 40 lat temu.

Czytaj artykuł

Zakończył się historyczny 21. finał festiwalu i konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Historyczny nie tylko dlatego, że po raz pierwszy zorganizowany w Poznaniu, ale także ze względu na bardzo wysoki poziom wokalny uczestników, różnorodność interpretacji i aranżacji. Równie ciekawie (chociaż tu nie obyło się bez rozczarowań) zaprezentowali się zaproszeni goście.

Czytaj artykuł

Klub LAS na czas halloweenowo-zaduszkowy przygotował wspaniały, potrójny koncert muzyki noise'owej i ambientowej. Wystąpią artyści z Australii, Kanady i Danii.

Czytaj artykuł

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

Czytaj artykuł

Już po raz czwarty do Poznania zjadą się zespoły jazzowe, by zmierzyć się na muzycznym ringu. Dzieli je wiele - style, składy, wrażliwość. Łączy - pasja i uznanie na międzynarodowej scenie. Kogo usłyszymy podczas Jazz Ring Festival 2018?

Czytaj artykuł

Wolność to dopiero początek to lekcja historii dla dorosłych. Bez tablicy i surowego spojrzenia nauczycielki. Jawi się przyczynkiem do poszukiwań tych, bez których Polska w jej obecnym kształcie, po prostu by nie istniała.

Czytaj artykuł

Jest zapomniany, nie ma co ukrywać. Cieszący się w ubiegłym wieku ogromnym i dwojakiego rodzaju autorytetem Tadeusz Cyprian (1898-1979) nie funkcjonuje obecnie w świadomości społecznej. Dwie wystawy i konferencja jemu poświęcone są więc jak wiatr od morza - odświeżające i przywracające przytomność. Bo Cyprian jest fascynujący.

Czytaj artykuł

"Bergmana wspominają jego współpracownicy, przyjaciele, reżyserzy, aktorzy, krytycy, członkowie rodziny i kochanki. Wszystko te wypowiedzi zostały gęsto zilustrowane fragmentami filmów i materiałami archiwalnymi" - o najnowszym filmie Jane Magnusson pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzy niebawem imponującą wystawę około 300 dzieł Józefa Brandta - obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków. To poznańska odsłona ekspozycji, przygotowanej we wspólpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Czytaj artykuł

Weekend tuż tuż! Wyjścia są dwa - można zaplanować sobie weekend pod znakiem spektakli (m.in. premierowa "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych"), koncertów (Czesław Śpiewa, Mikromusic, Within Temptation i inni) czy warsztatów, można też zostać w domu z kubkiem ciepłej herbaty i książką w ręku. Ale w zasadzie dlaczego mielibyśmy rezygnować z jednego lub drugiego, skoro na wszystkie te możliwości mamy aż trzy dni?

Czytaj artykuł

Słuchał Bacha i Debussy'ego. Marzył o czeskiej "jawce", a jeździł dwa razy słabszą, polską "wuefemką". Ożenił się, ale kobiety licznie pochłaniały jego wyobraźnię. Ile odwiedzało jego pracownię..? Był wolnym człowiekiem - tak dalece, jak tylko artyści to potrafią. Franciszek Burkiewicz (1910-2002).

Czytaj artykuł

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem pocieszeni będą - tak zaczyna się utwór Johannesa Brahmsa napisany po śmierci jego matki i przyjaciela. Ein deutsches Requiem przynoszące nadzieję, pocieszające; requiem dla ludzi wszystkich wyznań, uniwersalne tak samo jak wybrane przez kompozytora teksty.

Czytaj artykuł

- Ostatnio mamy przyjemność, bądź nieprzyjemność, żyć w czasie wielkich przemian mentalnych w polskim społeczeństwie. I to jest największe pole do eksploatacji dla fotografów - mówi Marek Lapis*, fotograf.

Czytaj artykuł

Czy znacie Louise Fontain? W spektaklu Nomadka publiczność może odkryć jej autentyczne, szokujące losy. To opowieść o trudnej drodze: odtworzeniu zagubionej tożsamości i odszukaniu dziedzictwa przodków.

Czytaj artykuł

"Gdyby bracia Grimm żyli w dzisiejszych czasach..." byliby bardzo ukontentowani poznańską adaptacją baletu Bodo Reinke. W interpretacji Tomasza Kajdańskiego mamy do czynienia z czystym seksizmem rodem sprzed pół wieku albo nawet i wcześniej.

Czytaj artykuł

"O, zgnilizna sama te klechy!" - pisała o księżach. Męża, z którym miała ośmioro dzieci, zostawiła, by po czasie związać się z kobietą - młodszą o 19 lat malarką Marią Dulębianką... Biografia Marii Konopnickiej wymyka się schematom, nie daje się wpisać w żadne ramy, od wielu lat mierzą się z nią kolejni biografowie. Zainspirowała także twórców spektaklu, którego premiera w najbliższą sobotę otworzy "limonkowy" sezon w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet Kasi i Jacka Sienkiewiczów, którzy w marcu zachwycili internautów utworem "Dziś późno pójdę spać". W swojej muzyce wykorzystują intrygującą mieszankę wokali i nieoczywiste instrumentarium.

Czytaj artykuł
1 302 Strona 303 304 305 306