Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Biegi, piknik, kiermasz, spotkania z literaturą, koncerty, ceny niższe o połowę - to tylko część atrakcji, jakie czekają na tych, którzy długi majowy weekend postanowili spędzić w Poznaniu. Przed nami czas świętowania ważnych rocznic, a także wielkiej majówkowej przerwy w gronie przyjaciół i znajomych.

Czytaj artykuł

Brama Poznania zaprasza na majówkę wszystkich, którzy czują się w Poznaniu u siebie albo chcą się tak tu poczuć. Niech przyjdą do Bramy, która świętuje pięciolecie swojego istnienia.

Czytaj artykuł

Brady Corbet, reżyser wchodzącego właśnie na ekrany "Vox Lux", to twórca zaledwie 30-letni, co samo w sobie nie stanowi jeszcze rzecz jasna o niedojrzałości. Przypieczętowuje ją natomiast ostateczny kształt jego dzieła, które w zamyśle miało być, jak mniemam, ambitną epopeją o współczesności, a w efekcie stało się pastiszem samego siebie.

Czytaj artykuł

- Od wielu lat "zbieram mosty" - czyli filmuję , fotografuję i podążam ich tropem. Można powiedzieć, że jestem od nich w jakiś sposób uzależniona - mówi prof. Izabella Gustowska*, która w ramach cyklu Rezydenci w Rezydencji w Centrum Kultury Zamek pracuje nad swoim najnowszym filmem "Na moście w Avignon".

Czytaj artykuł

W "Ja jestem Hamlet" Agata Duda-Gracz traktuje publiczność jak swego rozmówcę i proponuje jej dekonstrukcję odpowiadającą na pytanie "po co nam dziś jeszcze Szekspir?". Pomimo trzech godzin, spektakl jest też doskonałą rozrywką, bo odpowiada naszej potrzebie na widowiska, przemoc i seks.

Czytaj artykuł

Trzech facetów na scenie z wrażliwością jakąś dawną, niespieszną, z uszami i oczami wyostrzonymi na niuanse. W końcu byłem na planecie niuansów, wąchania, dotykania, patrzenia - śpiewał Konrad Imiela podczas swojego recitalu. A towarzyszyli mu Piotr Dziubek i Adam Skrzypek. I było to trio pełne, w którym dźwięki i słowa tworzyły jedną, przejmującą opowieść.

Czytaj artykuł

Drugi dzień Spring Break'u to zazwyczaj moment kryzysu - nadmiar koncertów skonfrontowany z wyczerpaniem związanym z ilością bodźców może niejedną osobę zdeprymować. Na szczęście charakter niektórych występów pozwalał uzupełnić poziom energii w przypadku całkowitego zmęczenia.

Czytaj artykuł

Znamy wyniki V edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2018 roku. Jury w składzie: Rosław Szaybo, Tomasz Janas, Marcin Kostaszuk, Ewelina Muraszkiewicz, Tomasz Piróg, Jacek Sobczyński, Rafał Szenrok, Mariusz Torzecki, Michał Wiraszko, Joanna Żabierek jednogłośnie podjęło decyzję, by Nagrodę Główną przyznać Grzegorzowi Piwnickiemu i Małgorzacie Popinigis za okładkę płyty MaJLo RE_Covery.

Czytaj artykuł

Przez trzy kwietniowe dni cały Poznań żyje muzyką - jak co roku Spring Break opanował kilkanaście klubów muzycznych w mieście. Pod względem artystycznym pierwszy dzień tegorocznego festiwalu prezentował się niezwykle ciekawie. Czyje występy były najjaśniejszym punktem czwartku?

Czytaj artykuł

Nadchodzący weekend aż skrzy się od możliwości. Dla fanów fantastycznych światów - Festiwal Fantastyki Pyrkon, dla miłośników muzyki - Spring Break, dla kochających teatr - premierowy "Ja jestem Hamlet", dla poszukujących wciąż nowych wrażeń w sztuce - cykl "AK30-30 dni, 30 wystaw", wreszcie dla dzieci - "Baśn o trzech konikach" albo "Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży". A jeśli komuś wciąż mało znajdą się i rozrywki jeszcze bardziej oryginalne: koncert relaksacyjy przy dźwiękach mis i gongów, a nawet spacer przeznaczony dla zapalonych piwoszy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

Czytaj artykuł

Zapoznanie dzieci z tradycjami różnych regionów Polski, pokazanie im tańców, muzyki i zwyczajów - dobry pomysł na spektakl, jednak skłonność do ukazania ludowości w pstrokatych kolorach sprawia, że wiele z takich pomysłów rozłazi się w przesycie środków. Niestety spektaklowi Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży nie udało się tego uniknąć.

Czytaj artykuł

Czy z tak negatywnego dla ciała i umysłu stanu jak choroba może wyniknąć coś pozytywnego? Kuratorka Agnieszka Skalska przekonuje, że również stany chorobowe można przekuć w inspirację do sztuki. Wernisaż wystawy Choroba jako źródło sztuki już w niedzielę 28 kwietnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Te prace adresowane są oczywiście do określonej grupy odbiorców, którzy kochają ciemną stronę mocy, mroczny klimat i estetykę prac takich artystów jak Giger czy Beksiński - mówi Robert Skaza, którego horror manequins będzie można zobaczyć na tegorocznym Pyrkonie.

Czytaj artykuł

Ten mecz był w Poznaniu wydarzeniem wiosny 1934 roku. Na pojedynek z reprezentacją Polski przyjechała wszak najlepsza wówczas drużyna bokserska Europy - reprezentacja III Rzeszy.

Czytaj artykuł

Pięć lat Spring Breaka to nie czas na podsumowania - impreza nieustannie się rozwija i nabiera tempa. Go Ahead w udany sposób przeniosło na polską ziemię pomysł, który na papierze nie miał racji bytu. Co roku w jeden kwietniowy weekend miasto opanowują fani muzyki z całej Europy. Jak zapowiada się kolejna, szósta już odsłona festiwalu?

Czytaj artykuł

Znamy już laureata tegorocznej, piątej już Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. To Wiesław Myśliwski, urodzony w Dwikozach pod Sandomierzem 88-letni prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor. Jeden z największych żyjących polskich pisarzy. Autor tak znakomitych powieści jak wydane w minionym roku Ucho igielne, Nagi sad, Pałac czy uhonorowany w 2007 roku Nagrodą Nike Traktat o łuskaniu fasoli.

Czytaj artykuł

"Chcę opowiedzieć o tym, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość. Wręcz przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem" - zapowiadał w 2016 roku Wrażliwość na olśnienie w normie Konrad Imiela.  Recital wszedł do programu Teatru Muzycznego Capitol, a już wkrótce usłyszymy go na deskach poznańskiego Teatru Nowego.

Czytaj artykuł

- Miałam może sześć lat, kiedy mama zabrała mnie na spektakl gwiazdkowy. Usiadłam na widowni, kurtyna zasunięta, ale za nią widać skrawek niebieskiego horyzontu - nic innego nie pamiętałam z tego przedstawienia, tylko to niebo - opowiada Sylwia Koronczewska-Cyris*, aktorka Teatru Animacji.

Czytaj artykuł
1 271 Strona 272 273 274 275