Podziwiam Łukasza Zawadę, autora "Fragmentów dziennika SI". Ja, gdybym napisała taką książkę, chciałabym być jej autorką, a on uparcie na okładce i stronie tytułowej lansuje koncepcję, że tytułowe fragmenty "znalazł".
Podziwiam Łukasza Zawadę, autora "Fragmentów dziennika SI". Ja, gdybym napisała taką książkę, chciałabym być jej autorką, a on uparcie na okładce i stronie tytułowej lansuje koncepcję, że tytułowe fragmenty "znalazł".
- Dotychczas organizowaliśmy koncerty, występy producentów muzyki elektronicznej, winylowe noce didżejskie. W sezonie jesiennym chciałbym, aby jak największą część naszego programu dotyczyło muzyki na instrumentach żywych - mówi Andrzej Masko*, założyciel świetlicy i klubu FARBY.
Dni Twierdzy Poznań, gościnne spektakle na dziedzińcu Urzędu Miasta, inauguracja Akademii Gitary, koncert Kamila Bednarka nad Jeziorem Strzeszyńskim... - przedostatni wakacyjny weekend ma nam naprawdę sporo do zaoferowania!
Wydarzenia oficjalne, ciekawostki, anegdoty, sensacje i skandale. Tomasz Mikszo i Filip Czekała zabierają czytelników na spacer po Poznaniu z czasu Powszechnej Wystawy Krajowej, która okazała się zjawiskiem daleko wykraczającym poza ramy imprezy wystawienniczej.
68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycji mapy "Z bliska / Z daleka" - polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie - już 31 sierpnia!
- Zespół Pobratymców to kombo kulturalne. Poprzez nasze działania, realizację tego projektu chcemy przyczynić się do zintensyfikowania relacji pomiędzy osobami działającymi w sztuce i kulturze, reprezentującymi dwa miasta partnerskie - o projekcie Pobratymcy opowiada Ola Kuźmicz* ze Stowarzyszenia Polska-Ukraina.
"O tak! To jest dramatyczna historia z tym pomnikiem... Ja po realizacji powiedziałam, że więcej czegoś podobnego przeżywać nie chcę" - tak okoliczności powstania pomnika Armii "Poznań" wspomina jego autorka, prof. Anna Rodzińska. Książka-album o twórczości jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Jest w pewnym sensie "Pewnego razu...w Hollywood" dla Quentina Tarantino tym, czym dla Felliniego było "8 ½" - obrazem nr 9, na wskroś osobistym i autotematycznym. Jest też dziełem ryzykownym, bo tak jak wcześniej amerykański reżyser fantazjował na temat abstrakcyjnych gatunków i dawno minionych epok, tak teraz przedstawia ludzi, którzy albo wciąż stąpają po tym padole, albo mają krewnych, którzy - mniej czy bardziej słusznie - mogą mieć obiekcje natury rodzinno-emocjonalnej.
Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.
Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.
Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać.
Udział w warsztatach Dancing fairPlayce Poznań może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne. Kolejna edycja wydarzenia rozpocznie się 17 sierpnia.
Michał Kmieciak i Swiernalis - dwaj poznańscy artyści reprezentujący na co dzień odmienne nurty muzyczne - stworzyli wspólnie utwór "Szaleniec", który właśnie dziś ma premierę.
Tegoroczny cykl Staromiejskich Koncertów Organowych zbliża się do końca. W lipcu i sierpniu w poznańskiej Farze dało koncert już siedmiu wybitnych organistów z Polski i ze świata. W czwartek przy zabytkowych organach koncertowych zasiadł pochodzący z Finlandii Kari Vuola. Wieczór ten zapamiętam szczególnie ze względu na dwa utwory specjalnie przywiezione przez artystę z kraju dalekiej północy.
Gaston Dorren proponuje podróż przez niezwykłe meandry języków, które opisują znany i nieznany nam świat.
21 sierpnia 1939 roku, czyli dokładnie 80 lat temu, z Poznania do Warszawy wyjechał pierwszy na tej trasie "superszybki" pociąg określany mianem luxtorpeda. Przejazd do stolicy trwał 3 godziny i 34 minuty.
30 artystów, 55 wydarzeń, 25 miast - tegoroczna i ostatnia już edycja festiwalu Akademia Gitary zapowiada się imponująco. Jej motyw przewodni: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany doskonale wpisze się nie tylko w tegoroczny Szczyt Bałkanów Zachodnich, ale także Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czy znajdziemy w tych dwóch kulturach wspólne rytmy?
Długi sierpniowy weekend pozwoli Wam nacieszyć się mnóstwem wydarzeń. Przede wszystkim to na co czekają wszyscy smakosze - 15 sierpnia startuje Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Wasze podniebienia nie mogą tego przegapić. Pozostałe zmysły zabierzcie zaś na Wolny Dziedziniec, na którym zagości m.in. Jan Peszek i na bałkańską zapowiedź Akademii Gitary, która Was poruszy jak struny w gitarze. Korzystajcie!
Między 17 a 19 sierpnia w Poznaniu i Koziegłowach odbędzie się druga edycja Festiwalu Na Wolnym Powietrzu. Zaprasza Teatr Biuro Podróży. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!
Kwartet wokalny BeFour w końcu zadebiutował fonograficznie! Debiut to wielce udany i zasłużony. W końcu wydanie własnej płyty nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza gdy wykonuje się muzykę wokalną a cappella. Po 8 latach występów na poznańskich (i nie tylko) scenach Karolinę Piesik, Kamilę Tracewską-Mikołajczak, Annę Komendzińską i Brygidę Sawicką-Stępińską możemy słuchać we własnym domu.