Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

... a coś zaczyna. Dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus będzie to wieczór historyczny. Jej założycielka i dyrektor, maestra Agnieszka Duczmal, po 56 latach prowadzenia zespołu przekazuje stery swojej następczyni - Annie Duczmal-Mróz.

Czytaj artykuł

Krzysztof Ścierański, znany z wirtuozerskiej gry na gitarze basowej, już kilka dekad temu nadał temu instrumentowi zupełnie nowy, melodyjny charakter. Od lat siedemdziesiątych jego twórczość kształtuje polską muzykę eksperymentalną, w której łączą się elementy jazzu, fusion, rocka, funku oraz muzyki etnicznej. Współpraca z formacjami takimi jak Laboratorium, String Connection i Air Condition, wytyczyła jego artystyczną drogę, ale prawdziwe bogactwo swoich możliwości ukazał jako solista i lider zespołów. W Blue Note wystąpi ze swoim zespołem - Krzysztof Ścierański Quartet.

Czytaj artykuł

Dla wtajemniczonych w meandry polskiej sceny alternatywnej, nazwisko Piotra Banacha może być synonimem artystycznej niepokorności i ciągłego poszukiwania w muzyce. Twórca kultowych zespołów Hey i Indios Bravos od dekad podejmuje różne wyzwania, a jego projekt Baika to kreatywne spotkanie pokoleń. Z jednej strony on - weteran polskiego rocka, z drugiej Kafi, czyli Katarzyna Sondej - młoda wokalistka o niebanalnym głosie, która wraz z nim tworzy prawdziwe muzyczne cuda. Usłyszymy je już za moment, w Domu Tramwajarza.

Czytaj artykuł

Raz na dwa lata nasz region staje się głównym ośrodkiem fotograficznym Polski. To wtedy Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki odbywa się w rozsianych po całym województwie galeriach i instytucjach kultury. Tym razem wypłynie z nich wartki nurt poszukiwań pod hasłem "Wobec wody". Start już 11 października.

Czytaj artykuł

Kamil Bednarek to niewątpliwie rozpoznawalne nazwisko w polskiej muzyce rozrywkowej. Jego charakterystyczny głos wybrzmiewa zarówno w delikatnych balladach, jak i energetycznych kawałkach w stylu reggae i dancehall, a styl łączy tradycje jamajskiego roots z nowoczesnymi, popowymi brzmieniami. Bednarek nigdy nie ukrywał swojej fascynacji Jamajką - wyjazd do kolebki gatunku i nagrania z legendami, takimi jak Stephen Newland z Rootz Underground, wpłynęły na postrzeganie go nawet jako ambasadora tej kultury, a nie tylko dostarczyciela rozrywki. Teraz powraca z nowym koncertowym projektem Cztery twarze życia.

Czytaj artykuł

- Nie wierzę w totalną wolność słowa, wierzę w podział słowa na wolne i opresyjne. Jeśli słowo ma wektor, jest do kogoś konkretnie, to na tobie spoczywa ciężar konsekwencji za to, co powiesz. [...] Ale jeśli słowo zostaje rozproszone w przestrzeń - pod tę kategorię podpada cała sztuka - to ciężar ewentualnych konsekwencji bierze na siebie odbiorca - tłumaczy Legendarny Afrojax*. Artysta w czwartek zagra w Fort Colomb. Tylko dla dorosłych.

Czytaj artykuł

Siedzieć czasem obrażonym i nie móc przestać? Nienawidzić elektryzujących się włosów? Udawać, że się śpi, żeby uniknąć zabawy z koleżanką? Bać się wszystkiego, co jest chropowate i bąblowate? Nie chcieć urodzinowego przyjęcia, które jest jak "za ciasne spodnie" albo "pieluchy z kupą, brokuły i koszmary senne razem wzięte"? Można! Ale udawać, że tak wcale nie jest, bo rodzice pomyśleliby, że mają dziecko, z którym coś jest nie tak? Kim jest Mika, bohaterka książki Ja to ja Emmy Adbåge i kto powinien o jej przygodach przeczytać?

Czytaj artykuł

Materiał ze swej bestsellerowej płyty Adela zaprezentują w Poznaniu wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski i świetny pianista Aleksander Dębicz. Ich koncert już 10 października w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Ray Brown Jr. to nazwisko, które znane jest nie tylko w środowisku jazzowym. Nie mniejszy szacunek budzi wśród muzyków grających bluesa, soul czy pop. W końcu nieczęsto zdarza się, by artysta był dzieckiem dwóch absolutnych legend sceny jazzowej - Elli Fitzgerald oraz Raya Browna. Jednak mimo tak ogromnego bagażu dziedzictwa, Brown Jr. postanowił obrać w muzyce swoją własną drogę, unikając pułapek bycia wyłącznie "synem swoich rodziców". Poznać go bliżej będziemy mogli w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Hebungspolitik, czyli niemiecka polityka historyczna II Rzeszy, miała na celu "cywilizować" słowiański wschód. W Poznaniu jej owocem było Muzeum im. Cesarza Fryderyka III, otwarte 120 lat temu.

Czytaj artykuł

W świecie sztuki współczesnej, gdzie granice między prowokacją a głęboką refleksją coraz bardziej się zacierają, niewielu twórców porusza się tak bezkompromisowo jak Markus Öhrn i Karol Radziszewski. Ich wspólne dzieło - spektakl Fobia - to prawdziwe tour de force, wstrząsająca fuzja odmiennych artystycznych idiomów, które przenikają polsko-szwedzkie różnice, konfrontując widza z brutalną dekonstrukcją stereotypów i nieuświadomionych lęków. Spektakl można obejrzeć w CK Zamek w ramach współpracy z Pawilonem.

Czytaj artykuł

Jeden z wierszy wchodzących w skład najnowszego tomu poetyckiego Marcina Barana nosi tytuł Opisanie się. Można by widzieć go jako jedną z intencji tej książki. Od wydania poprzedniej autorskiej publikacji zatytułowanej Niemal całkowita utrata płynności minęło już dwanaście lat, zatem z całą pewnością dzisiaj Baran inaczej opisuje zarówno siebie, jak i świat. O tym, co upływający czas zmienił w nim samym, jego postrzeganiu rzeczywistości oraz w poetyckiej dykcji będzie można pomówić podczas spotkania z cyklu "Seryjni poeci" już 8 października.

Czytaj artykuł

Że pandemia COVID-19, która dopadła nas ponad cztery lata temu, stanie się inspiracją dla niejednego pisarza, reżysera czy artysty, wiadomo było od samego początku globalnej zarazy. Ale że z tej inspiracji powstaną powieści tak dobre, jak choćby Nasi przyjaciele na wsi Gary'ego Shteyngarta, tego nie mogliśmy wiedzieć.

Czytaj artykuł

Jakub Józef Orliński się bawi. Muzykę dawną podaje w formie rozrywkowej: raz na jazzowo, raz na filmowo, w międzyczasie rapuje. Przechodzi na drugą stronę lustra i wygodnie rozgaszcza się w popkulturze. Czy to dobrze dla jego operowej działalności?

Czytaj artykuł

Nowootwarta w Fotoplastykonie Poznańskim wystawa Poznań, jakiego już nie ma. Wilda stała się inspiracją do dwóch pomysłów na jesienne spacery z przewodnikami. Ich główną bohaterką będzie Wilda - pokazana z perspektywy dwóch odmiennych tras i opowieści.

Czytaj artykuł

Październikowy weekend w Poznaniu to dziesiątki możliwości spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla miłośników kultury. Festiwal Ukraińska Wiosna, Noc Księgarń, koncerty Zamilskiej, Laboratorium Pieśni, Strachy na Lachy czy muzyki filmowej, a także idealne na jesień spektakle: Deszczowa piosenka w Teatrze Muzycznym, Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos w Teatrze Polskim czy Jawnuta, albo romskie historie w Teatrze Wielkim. A dla melomanów - eksperyment w postaci Spontaneus Music Festival!

Czytaj artykuł

O czytelnictwie w Poznaniu wspominałam całkiem niedawno przy okazji "Zapisków z lamusa" poświęconych czytelniom ludowym i miejskim księgarniom. Pora - zgodnie z wówczas złożoną obietnicą - słów kilka poświęcić jednej z największych bibliotek poznańskich i ważnej, miejskiej instytucji: Bibliotece Raczyńskich!

Czytaj artykuł

Aż 12 poznańskich księgarń kameralnych zgłosiło swój udział w tegorocznej Nocy Księgarń, jedynego takiego dnia w roku, kiedy będzie można śmiało korzystać z ich usług nawet późnym wieczorem. Poza wydłużeniem standardowych godzin otwarcia, każda z księgarń zaplanowała jednak dodatkowe niespodzianki dla odwiedzających.

Czytaj artykuł

W dniach 4-6 października Poznań stanie się stolicą podróży i inspiracji podczas 12. Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń oraz 3. Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego Tup Tup. To wyjątkowe wydarzenia, skierowane zarówno do pasjonatów dalekich wypraw, jak i najmłodszych odkrywców.

Czytaj artykuł
1 21 Strona 22 23 24 25