Wybitni artyści z Tunezji, Iranu, ale też wielu zakątków Europy, również z Polski i - oczywiście - Ukrainy będą bohaterami tegorocznej edycji Ethno Portu, która zapowiada się szczególnie.
Wybitni artyści z Tunezji, Iranu, ale też wielu zakątków Europy, również z Polski i - oczywiście - Ukrainy będą bohaterami tegorocznej edycji Ethno Portu, która zapowiada się szczególnie.
W najbliższy sobotni wieczór w Meskalina Scena Stage może nie znajdziemy ich bez liku, jednak kilka na pewno. Kilka Czułości to słodkie dźwięki ukulele oraz dyskretny czar auto-harfy i pianina. Powab wiolonczeli, perkusja bijąca jak serce i pochód pięknych głosów grających na nich artystów: Anny Kamińskiej, Emila Smardzewskiego, Adriana Ciesielskiego i Filipa Turkowskiego. We czwórkę czynią cuda - warto być ich świadkiem.
Bez patosu, codzienność przeplatając mignięciami wspomnień, chwilą refleksji nad tym, co wokół nas - i tak można, i warto, opowiedzieć o końcu wieku XX i początkach XXI w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zaczynał od Wydziału Prawno-Ekonomicznego na Uniwersytecie Poznańskim, tylko po to by wstąpić do Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu i - wreszcie - rozpocząć studia w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych... Alfred Lenica jest bohaterem najnowszej wystawy w Galerii Piekary, którą można oglądać w zamkowych przestrzeniach do sierpnia.
Obecność. Słowo-klucz. "Be present!" - krzyczą nagłówki coachingowych artykułów i co bardziej aspirujący lifestylowi influencerzy. Czy w tym całym zgiełku znajdujemy chociaż chwilę, by zastanowić się, co to tak naprawdę znaczy? Czym dla nas jest obecność? Czy my jesteśmy obecni i czy - jesteśmy?
Zapowiada się wyjątkowo radosny weekend! Premiera opery kameralnej dla dzieci Bleee, w której tenorami i sopranami będą... robale, festiwal Cały Poznań Ukulele i wiele innych atrakcji już czeka na aktywnych kulturalnie poznaniaków. Dużo dobrego wydarzy się także w ramach bezpłatnych wydarzeń od przyszłego tygodnia. Zapraszamy do wertowania Kultury na weekend!
Polski Teatr Tańca w tym roku wspiera swoje działania twórcze idiomem "człowiek-zwierzę", dlatego spektakl dedykowany najmłodszym widzom został dopasowany do tego właśnie tematu. KoczkodanSe w reżyserii Iwony Pasińskiej traktuje o krytyce przemocowej postawy wobec istot nie-ludzkich oraz ilustruje cechy poszczególnych zwierząt za pomocą tańca.
W najbliższą niedzielę w Galerii w Bramie na Garbarach odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom. Jej otwarciu towarzyszyć będzie akcja wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. - Będzie kiermasz sztuki i wyrobów rękodzieła artystycznego, wspólne układanie kwietnych bukietów, będzie grała muzyka, będzie barszcz ukraiński, poczęstunek bardziej treściwy i coś słodkiego - zapewniają organizatorzy.
- Wspólnie z grupą przyjaciół z całej Polski stwierdziliśmy, że to nie może być tak, że dzieci robią filmy animowane, jest premiera, najczęściej w gronie rodzinnym, i na tym koniec, a filmy trafiają po prostu do szuflady - mówi Agnieszka Krajewska*, koordynatorka Przeglądu Filmów Oko Kalejdoskopu.
Wystawa prac Ewy Kuryluk Żółty po raz ostatni prezentowana w poznańskiej Galerii Ego, to symboliczne zamknięcie żółtego okresu w twórczości artystki, skupiającego się na odkrywaniu rodzinnej historii. Żółte instalacje miały być częścią monumentalnej retrospektywy prac Kuryluk w POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ale organizatorzy odwołali wystawę. Kuryluk postanowiła więc zaprezentować cykl żółtych instalacji w krakowskiej Galerii Artemis (2019) i w Galerii Ego. Projekt ten został przesunięty ze względu na pandemiczne okoliczności, ale od końca maja aż do 9 lipca prace artystki można oglądać w galerii przy ul. Wyspiańskiego.
...a przynajmniej chciejmy w to wierzyć. Bo choć mówić o nadziei umierającej jako ostatniej wydaje się być banalne, to dziś, w kontekście sytuacji na Ukrainie, to powiedzenie nabiera niesamowitej mocy. Nasi sąsiedzi potrzebują pomocy, ale i pokrzepienia. Ukojenia, choć na chwilę. My zresztą również. Odetchnijmy więc na chwilę, wspólnie, bo tak najlepiej, w najbliższy sobotni wieczór przybywając do Piwnicy pod Sceną Teatru Polskiego. Pieśni ukraińskie w wykonaniu Nataszy Ivanovy z pewnością zabrzmią w niej pięknie.
- Od pierwszej rozmowy warunkiem wyrażonym przeze mnie w imieniu miasta była konieczność zapewnienia - po ewentualnym przejęciu budynku przez Akademię Muzyczną - dalszej, autonomicznej działalności Sceny Roboczej. Chcemy nadal być jej partnerem, tak jak byliśmy nim przez pierwsze 10 lat jej działalności - mówi Jędrzej Solarski*, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, o planach na dalsze zagospodarowanie budynku dawnego kina Olimpia.
W 2019 roku wokół Moniuszki zrobiło się naprawdę głośno. 200. rocznica urodzin kompozytora stała się okazją, by wybrać go na patrona roku. Teatry operowe i filharmonie w całej Polsce prześcigały się w kolejnych odsłonach muzyki polskiego kompozytora. Trzy lata później znów mamy okazję, by do tej twórczości wrócić - chociażby podczas otwierającego ostatni miesiąc sezonu 2021/2022 koncertu w Filharmonii Poznańskiej.
- Pragniemy, aby struktury, nie tylko w świecie kultury, filmu czy sztuk wizualnych, stały się bardziej inkluzywne i sprawiedliwe - podkreślają organizatorki trzydniowego festiwalu kina dokumentalnego kobiet HER Docs, który odbędzie się w Pawilonie. Start - już 3 czerwca.
Na jednej scenie, z jedną zajawką, choć z zupełnie innymi datami w dowodach. ArEs, Filipek i Bonson zagrają wyjątkowy koncert w ramach specjalnej trasy, w ramach której prezentują swoje premierowe materiały. W ubiegłym roku raperzy nagrali wspólny kawałek Zostań, udowadniając nim, że choć każdy z nich świetnie radzi sobie solo, to najlepiej brzmią zbijając sztamę nie tylko w kuluarach. O tym, jak wybuchową tworzą mieszankę, przekonamy się już w piątek 3 czerwca.
- Jeśli się naprawdę wejdzie w ten świat, to jest to historia trochę zagubionych postaci opowiadająca o tym, że zawsze warto w siebie wierzyć i próbować, a nie warto się poddawać i rezygnować - opowiadają realizatorzy nadchodzącej premiery spektaklu Bleee... w Teatrze Wielkim: reżyserka Gosia Dębska*, scenografka Marta Dorożalska** i dyrygent Grzegorz Wierus**.
Od 3 do 5 czerwca Poznań stanie się stolicą ukulele. Największy w Polsce festiwal promujący ten niepozornie wyglądający instrument jest dostępny dla wszystkich. Bezpłatne koncerty orkiestr i solistów będą odbywały się od rana do wieczora. A co w programie?
Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie księgarnie kameralne zapraszają czytelników do zabawy i wybrania ulubionej księgarni w mieście.
Mój dotychczasowy obraz Artura Rojka był wymalowany w dość, powiedziałabym, niewyraźnych barwach. Nie mam tu na myśli tego, że miałam z nim jakiś problem, bo żeby tak było, musiałabym mieć na jego temat więcej niż kilka informacji. A to właśnie w ich posiadaniu nie byłam. Moje spotkania z jego twórczością - zarówno tą wcześniejszą, w Myslovitz, jak i solową - były raczej przypadkowe. Słyszałam go w lecącym w tle radiu, w kilku polskich serialach oglądanych w ramach guilty pleasure czy później już dzięki algorytmom Spotify, na które zdawałam się nie mając szczególnego zamiaru przysłuchiwania się temu, co proponują.
Dziesięcioro młodych twórczyń i twórców reprezentujących szerokie spektrum aktywności otrzymało tegoroczne stypendia artystyczne Miasta Poznania. Każde z laureatów ma już w swoim dorobku imponujące osiągnięcia, a to dopiero początek ich twórczej drogi.