Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Mamut zabrzmi w Eskulapie

Są hip-hopowcami, ale nie stronią od gitar. Ich muzyka jest silnie autorska, a jednak lubią sample. Jeden z nich prowadzi audycję w radiowej Trójce, drugi współtworzył hit "Elektryczny". Nigdy nie byli tylko synami swego ojca - 29 marca w Eskulapie zagrają bracia Waglewscy.

. - grafika artykułu
.

Bartosz "Fisz" Waglewski i Piotr "Emade" Waglewski stworzyli projekt Tworzywo Sztuczne w 2002 roku w Warszawie. Nagrywali też pod szyldem Kim Nowak. Ich muzyka zawsze była i jest eklektyczna, nie boją się czerpać z wielu różnych gatunków. - Dla mnie hip-hop zawsze był eklektyczny. Nie było schematu jak w metalu: riff, trzepanie głową, podwójna stopa i teksty o bestiach. Hip-hop jest kolorowy choćby dlatego, że wykorzystuje się w nim sample z najróżniejszych płyt - mówił Fisz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Ich eklektyczność ujawnia się nie tylko na płytach hip-hopowych, ale także w doborze stylistyki kolejnych projektów.

Pierwszy wspólny album jako Tworzywo Sztuczne - "F3" - wydali w 2002 roku. Fisz wcześniej nagrał płytę "Polepione dźwięki" - ukazała się w 2000 roku. Według samego Fisza tytuł ma nawiązywać między innymi do estetyki sampli. Następna płyta, doskonale znana polskim melomanom, ukazała się w 2004 roku - był to album "Wielki ciężki słoń". W 2009 roku bracia Waglewscy zaskoczyli polską scenę muzyczną projektem Kim Nowak. Stworzyli zespół grający w surowych klimatach gitarowych, a pomógł im w tym Michał Sobolewski. Inspirowali się takimi twórcami jak Jimi Hendrix czy Black Sabbath. - Cały projekt powstał na próbach, cała płyta została nagrana na tak zwaną setkę. Oczywiście spotykaliśmy się i próbowaliśmy wcześniej - łupaliśmy, wymyślaliśmy te wszystkie riffy - ale zdecydowaliśmy, że nagrywamy na żywca, że tych śladów chcemy nagrać jak najmniej i ten trzon brzmi troszkę jak podczas próby. [...] Z jednej strony energię i emocje, z drugiej strony tę radość z tego, że możemy dawać czadu w trio - bas, gitara, bębny - jak Nirvana - mówił Bartek Waglewski w wywiadzie dla Lampy. Publiczność pokochała ich w takim wydaniu.

Po gitarowej przygodzie przyszedł czas na powrót do hip-hopu. 6 listopada 2014 roku światło dzienne ujrzała płyta "Mamut". Bracia powrócili do szyldu Fisz Emade Tworzywo. Singiel "Pył" utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki przez cztery tygodnie, a "Ślady" pierwsze miejsce osiągnęły siedmiokrotnie. "Mamut" został Płytą Roku 2014 w rankingu Gazety Wyborczej, a portal Brand New Anthem przyznał mu trzecie miejsce w rankingu na Płytę Roku. - Na "Mamucie" eksplorujemy dźwięki bliskie nawet latom 70., kiedy renesans przeżywało electro boogie i scena klubowa - mówił o albumie Fisz w wywiadzie dla Metra. Bracia wracają także do dźwięków sceny elektronicznej lat 80. i 90. Na płycie pomaga im wielu znakomitych gości: Kasia Nosowska, Justyna Święs z zespołu The Dumplings czy chór Ensembble Terrible.

Fisz i Emade są znani z doskonałych występów na żywo. Warto się przekonać na własne uszy czy niedzielny występ w Eskulapie zmiecie pył ze sceny i pozostawi w słuchaczach ślad.

Jolanta Kikiewicz

  • Koncert Fisz Emade Tworzywo
  • 29.03, g. 20
  • Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
  • Bilety: 35, 40 i 45 zł