Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dla kogo Nagroda im. Łukaszewicza?

Dziesięć książek dotyczących Poznania powalczy o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza. Zwycięzców poznamy 19 marca.

"Poznań. Widoki i detale". Wyd. Miejskie Posnania - grafika artykułu
"Poznań. Widoki i detale". Wyd. Miejskie Posnania

Do nagrody przyznawanej przez Bibliotekę Raczyńskich w tym roku nominowanych jest dziesięć posnanianów. Wśród nich są dwie publikacje Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Są to "Projekt - miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005" pod redakcją Danuty Książkiewicz-Bartkowiak i Grażyny Kodym-Kozaczko oraz album "Poznań. Widoki i detale" fotografa Piotra Skórnickiego i Danuty Książkiewicz-Bartkowiak.

Oprócz nich wśród nominowanych znalazła się książka Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej z ilustracjami Oli Szmidy "Miasto w teatrze". To subiektywny przewodnik po mieście i 20 latach historii poznańskiego Teatru Strefa Ciszy.

Pozostałe nominacje dostali: Jarmila Kaczmarek, Hieronim Kaczmarek, Patrycja Silska "Początki starożytnictwa wielkopolskiego w korespondencji Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego"; Bartosz Kruszyński "Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej; Krzysztof Kurek "Teatry polskie w Poznaniu w latach 1850-1875; Wiesław Rakowski "Fotografie 1924-1939", praca zbiorowa pod red. Marii Szyszkiewicz-Golis; Krzysztof Stryjkowski "Poznań '45. Ostatni rok wojny i pierwszy rok odbudowy" oraz "Zbigniew Kaja (1924-1983)" pod red. Marii Teresy Michałowskiej-Barłóg.

Nagroda im. Józefa Łukaszewicza (dyrektora biblioteki w latach 1829-1852) przyznawana jest corocznie od 1999 roku dla najlepszych wydawnictw o Poznaniu. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 19 marca w Bibliotece Raczyńskich.

ng

  • ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród im. Józefa Łukaszewicza
  • Biblioteka Raczyńskich
  • 19.03, g. 18
  • wstęp wolny