Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Miejski las na Jeżycach

Wielkie puste ściany niektórych kamienic w centrum czy na Wildzie już nie patrzą puste na przechodniów. Teraz to oni patrzą na nie z ciekawością, a to wszystko za sprawą Festiwalu Outer Spaces, który w tym roku odmieni Jeżyce i nie będą to tylko murale, lecz znacznie więcej. 

Marina Zumi (jedna z artystek tworzących murale). Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Marina Zumi (jedna z artystek tworzących murale). Fot. materiały organizatorów

Z murala na Wildzie spogląda na przechodniów olbrzymie zdjęcie człowieka, wielkie malowidła patrzą na przejeżdżających ul. Hetmańską i Sikorskiego, na maszerujących ul. Kościuszki i Kantaka, a to i tak nie wszystko, co już powstało, a będzie jeszcze więcej. W tym roku wcześniejszy Festiwal Murali Outer Spaces poszerza swoją formułę i zyskuje krótszą nazwę Festiwal Outer Spaces. Będzie odmieniał Jeżyce od 30 maja do 2 czerwca. Ale bez obaw, murale też będą w tym roku. - Powstaną cztery murale, będą malowane przez artystów m.in. z Włoch, Argentyny i Polski - mówi Anna Adamowicz z Inner Art, organizującej wydarzenie wspólnie z Fundacją Pufa (Galeria The Rootz), Stowarzyszeniem Twórców Niezależnych Ictus i Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich O2. - Ich lokalizacja to oczywiście Jeżyce, konkretne miejsca murali ujawnimy przed festiwalem - dodaje. Następna część festiwalu to już jednak absolutna nowość.

Urbanforest

Całości nowego programu będzie bowiem przyświecał idiom: "urbanforest", czyli słowo służące na określenie systemu leśnego, który wzrasta wraz z miastem, tworząc spójną i nieodrębną część miejskiej przestrzeni. Jako idiom tegorocznego Festiwalu Outer Spaces będzie zarówno metaforą wrastania w miasto poprzez działania kulturalne, jak i zapowiedzią szeregu akcji związanych z naturą i przyrodą w mieście. I tutaj organizatorzy zaskoczą mieszkańców. Na przykład na ul. Kościelnej wyrośnie tipi z roślin, podobne do indiańskiego. Będzie to przystanek do odpoczynku dla zmęczonych pieszych lub mieszkańców. Na skwerach, które już istnieją, pojawią się natomiast ogrody deszczowe. Co to takiego? -To nowinka ekologiczna, są to nisze, które łapią deszczówkę i będą w nich rosły rośliny - wyjaśnia Anna Adamowicz. Podczas tych kilku dni na przełomie maja i czerwca nie zabraknie też warsztatów i spotkań na których będą m.in. projektowane meble miejskie, ale także komiksy. Zostanie też rozegrana przystankowa gra miejska. Całości będą towarzyszyć dźwięki koncertów muzyki na żywo, w tym impreza w "oldschoolowym" stylu pod tytułem Block Party.

Jan Gładysiak