Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

30. rocznica Festiwalu Malta z wyjątkowym szlifem

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta miała być wyjątkowa, bo jubileuszowa. Niestety z powodu pandemii jej obchody musiały zostać odwołane - co nie znaczy jednak, że organizatorzy nie zaplanowali soczystej alternatywy dla wielbicieli teatru! Z okazji zbliżającej się rocznicy, Festiwal Malta zaprasza na internetową emisję wyjątkowych, legendarnych spektakli.

. - grafika artykułu
"Dopo la battaglia", fot. materiały promocyjne

"Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty chcemy zaprosić was w wirtualną podróż w czasie i cofnąć się do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku" - piszą gospodarze festiwalu.

LE PÉPLUMROYAL DE LUXE

Jednorazowa transmisja tego spektaklu odbędzie się 11 czerwca o godzinie 20:00 na kanale YouTube Festiwalu Malta. Dlaczego nie wolno przegapić okazji do zobaczenia Le Péplum? Mówią o tym sami organizatorzy festiwalu:

"Peplum to nazwa gatunku filmowego, superprodukcji hollywoodzkiej ukazującej wielkie wydarzenia i postacie świata antycznego. Podczas Le Péplum nad Jeziorem Maltańskim spłonęła czerwona kurtyna; zostały rozpylone zapachy jaśminu, mandarynek, kiszonej kapusty, pleśni; królowa i faraon kąpali się w mleku; zostały rozegrane bitwy lądowe i morskie, a na koniec katapultowany fortepian roztrzaskał się o ziemię. Do dziś uczestnicy spektaklu wspominają go z ekscytacją: "Tak! Byłam na tym spektaklu jako nastolatka! Na tamte czasy to było coś, pamiętam rozpylane zapachy, np. stajni!", "Widziałam. Rewelacja. Do dziś pamiętam obrazy, muzykę i... zapachy! Niesamowite", "Pamiętam to! Niezapomniane przeżycie".

Grupa Royal de Luxe, założona w 1979 roku jako teatrzyk uliczny, po latach stała się "teatrem realistycznej fantazji" występującym na pięciu kontynentach. W swoich spektakularnych spektaklach przekształcają banalne obrazy, działania i przedmioty rodem z historii i codzienności w "obiekty surrealistyczne", wystawiając je na pośmiewisko widowni. Parodiują oficjalną historię Francji, industrialne mitologie i wszystko to, co w masowej wyobraźni zdążyło się już uleżeć, spetryfikować, ustalić".

Spektakle Pippo Delbono

Pippo Delbono to pisarz, reżyser, aktor i tancerz. Jego spektakle mają w sobie coś z karnawału, a w jego trupie teatralnej można zobaczyć zarówno profesjonalistów, jak i amatorów - nielegalnych imigrantów, kloszardów i artystów z różnym stopniem upośledzenia. Wraz ze swoją kompanią, Delbono występował na Malcie sześciokrotnie - wśród opublikowanych spektakli znajdują się dwa, które można było zobaczyć na festiwalu: Questo buio feroce [Ten okrutny mrok] w 2008 roku i Dopo la battaglia [After the Battle] w 2011 roku.

Z okazji urodzin festiwalu Malta Pippo Delbono przesłał życzenia z domu w Katanii, w którym przebywa od początku wybuchu pandemii:
"To ogromna szkoda, że nie możemy być razem w tej jubileuszowej chwili z powodu COVID-19. Wysyłam specjalne pozdrowienia do Michała i do każdego z Was. Wszyscy przez lata wspieraliście naszą pracę. Prezentowaliśmy w Poznaniu niemal wszystkie nasze spektakle, wyprodukowaliśmy razem La Menzogna [Kłamstwo]. Mieliśmy być teraz z Wami z naszym najnowszym przedstawieniem, ale mam nadzieję, że przyjedziemy za rok! Mam Maltę w sercu, należy ona do mojego życia. Przesyłam najlepsze życzenia dla całego festiwalu, mam nadzieję, że życie, sztuka i teatr wkrótce powrócą. Wielki uścisk!".

O Questo buio feroce [Ten okrutny mrok] organizatorzy Festiwalu Malta piszą następująco: "Choroba, cierpienie, samotność, śmierć - oto w skrócie tematy Questo buio feroce. Spektakl powstał na kanwie autobiografii umierającego na AIDS amerykańskiego pisarza Harolda Brodkeya, który opisuje ostatnie lata swojego życia - od zdiagnozowania choroby, przez nieludzkie i wyniszczające cierpienie, aż po śmierć. Delbono sięga także po poezję Emily Dickinson, malarstwo Caravaggia, Fridy Kahlo i współczesnego kolumbijskiego neofiguratywisty Fernando Botero. Nie zapomina też o filmach swojego wielkiego mistrza, Piera Paolo Pasoliniego (a zwłaszcza o obrazoburczum Salò). A przez fascynujące obrazy (w jednej scenie bezimienne ciało idzie przez biały pokój w rytm bicia serca przy pulsach światła rozpraszającego wszechogarniającą ciemność) krzykiem i szeptem mówi o wielkiej, niemożliwej, niespełnionej miłości do życia, które musi zgasnąć".

Spektakl dostępny TUTAJ.

Druga sztuka, Dopo la battaglia to z kolei "spektakl choreograficzny inspirowany poezją T.S. Eliota, Walta Whitmana i Arthura Rimbauda. Pippo Delbono: "Każdy mój spektakl stanowi pewien etap intymnej podróży po czasach, w których żyjemy: czasach burzliwych, pełnych kontrastów, przemocy, okultystycznej siły, zepsucia i kłamstw. Ale też czasach wspaniałych rebelii i uniesień. Niekiedy zdaje mi się, że ten czas już minął. Innym razem czuję, że wciąż jestem w klatce, że się duszę, że nie ma wyjścia. W tym przedstawieniu wyobrażam sobie pustą przestrzeń, jak puste pomieszczenia, pomniki minionego horroru, który pozostawił po sobie jednak znaki, kolory i zapachy więzienia. Myślę też o miejscach pamięci, opustoszałych po łzach uniesienia, miłości, złości i żalu. O potrzebie jasności po czasie szaleństwa". Spektakl powstał we współpracy z Alexandrem Bălănescu, skrzypkiem pochodzenia rumuńskiego, i Marigią Maggipinto, byłą tancerką Piny Bausch".

Spektakl dostępny TUTAJ.

Reportaż z 1991 roku

Dzięki uprzejmości TVP Poznań, Festiwal Malta może udostępnić także minutowy reportaż z 1991 roku. W nagraniu będzie można zobaczyć fragmenty włoskiego Teatro Nucleo di Ferra Quijote! oraz Mascarada Medieval La Burbuja Teatro z Hiszpanii - pełne karnawałowego, ulicznego klimatu. Film będzie można zobaczyć na kanale YouTube Festiwalu Malta od 11 czerwca.

oprac. iz