Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

30. Festiwal Malta w innym terminie!

Jubileuszowa, 30. edycja Malta Festival Poznań, który miał się odbyć 19-28 czerwca zostaje przeniesiony na inny termin.  - Absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa publiczności, artystek i artystów oraz wszystkich osób zaangażowanych w festiwal tłumaczą jego twórcy.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

"Jeszcze kilka miesięcy temu z wypiekami na twarzach i pełni euforii szykowaliśmy dla Was czerwcowe niespodzianki z okazji urodzinowej, 30. edycji Malta Festival Poznań. Globalny kryzys zdrowotny związany z COVID-19 zmienił naszą rzeczywistość. Od pierwszych chwil śledzimy sytuację epidemiologiczną na świecie, obserwujemy decyzje państw, sztabów kryzysowych i wreszcie przyglądamy się ruchom międzynarodowych festiwali, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, podejmują trudne decyzje. Nadszedł moment, w którym także my musimy przedsięwziąć takie same kroki. Wierzymy, że informację o zmianie terminu 30. Malta Festival Poznań przyjmiecie ze zrozumieniem" - piszą jego organizatorzy.

Decyzja ta nie oznacza jednak przerwania prac nad 30. urodzinami Malty. Fundacja Malta chce szukać nowych możliwości zorganizowania wydarzenia w przestrzeni pozbawionej ryzyka. "Dołożymy wszelkich starań, by ta zmiana, wynikająca z globalnego kryzysu, w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na program festiwalu. Wrócimy do Was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy, który opracujemy w dialogu z władzami Urzędu Miasta Poznania" - deklarują.

Właśnie zakończył się nabór do społeczno-artystycznej części festiwalu, programu Generatora Malta. Fundacja Malta otrzymała 109 propozycji działań od artystów i artystek z różnych części świata (w tym z Syrii, Kuby, Francji czy Ukrainy). "Czujemy się odpowiedzialni za ich pracę, pragniemy ogłosić aż osiem zwycięskich projektów oraz zapewnić twórców i twórczynie o ich realizacji w niezagrażających zdrowiu i życiu warunkach oraz terminach. [...] Podtrzymujemy nasze marzenie, by obsypać Was dobrymi emocjami i konfetti, pragniemy zabrać Was w ekscytującą podróż po 30 latach historii Malty - nie tylko festiwalu, lecz także historii teatru, sztuki, Poznania, Polski, świata i każdego widza z osobna. To wszystko jeszcze się wydarzy - obiecujemy! Jednak musimy poczekać na bezpieczniejsze czasy" - zapowiada Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

oprac. as