(Nie)rzeczywistość

Po kilku odsłonach projektu, poświęconych m.in. dystansowi stwarzanemu przez środowisko i wykluczeniu osób niepełnosprawnych z różnych sfer życia, organizatorzy przedsięwzięcia zdecydowali, że warto kontynuować przemyślenia na temat funkcjonowania osób z dysfunkcjami w przestrzeni publicznej. Trzyletni cykl rozmów o tym "jacy jesteśmy w oczach innych, jak wyobrażamy sobie idealny świat", zakończy tegoroczne "Imaginarium". - Okazało się, że każdy inaczej rozumie to słowo: jedni jako wytwór wyobraźni, drudzy jako nierzeczywistość. Inni z kolei widzą w nim fantazję, model myślenia, wirtualną rzeczywistość. Dla wszystkich jednak wspólnym pierwiastkiem jest wyobraźnia - tłumaczy Zuzanna Głowacka. - Temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej dotyczy każdego z nas. Jest ważny i aktualny. Mam poczucie, że potrzeba jeszcze wiele czasu i pracy na rzecz tego, by niepełnosprawność nie była przyczyną społecznego wykluczenia - mówi.
W tym roku do udziału w projekcie zaproszeni zostali wokaliści, pieśniarze, instrumentaliści oraz poeci, którzy przez najbliższe trzy miesiące pracować będą z ponad 500 osobami w kilkudziesięciu ośrodkach w Wielkopolsce. - Staramy się wracać do tych samych miejsc, rozmawiać z tymi samymi ludźmi, podejmować po raz kolejny te same wątki, po to, by z roku na rok pogłębiać naszą wiedzę, spoglądać na podjęte problemy bardziej dojrzale - tłumaczy Głowacka.
Głównym bohaterem większości warsztatów będzie piosenka. - W świecie "Imaginarium" posługiwać się będziemy językiem muzyki. To medium niewizualne, dające zarazem duże pole dla wyobraźni - wyjaśnia koordynatorka. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in., jak wydobyć muzykę ze starych kuchennych garnków, poznają technikę scat singingu i beat boxu. Malwina Paszek odkryje przed nimi tajniki białego śpiewu, a Jacek Hałas nauczy pieśni ludowych. O muzycznej improwizacji opowiedzą z kolei Katarzyna Klebba i Sambor Dudziński, a pod okiem Rafała Jerzaka uczestnicy projektu nagrają własny teledysk.
Tradycyjnie uczestnikami, oprócz osób niepełnosprawnych, będą także ich opiekunowie oraz instruktorzy, dla których przygotowano specjalny cykl szkoleń (poprowadzi je Paulina Gołaska). W programie zajęć jest m.in. zapoznanie z technikami terapii relacyjnej. Ponadto odbiorcami "5zmysłów" będą również uczniowie poznańskich szkół ponadgimnazjalnych, bo - zdaniem organizatorów - to właśnie brak styczności młodzieży ze środowiskiem osób z dysfunkcjami bywa przyczyną m.in. ich zobojętnienia wobec tej grupy. Warsztaty dedykowane licealistom poprowadzą członkowie dobrze już znanego w Poznaniu Teatru 21 z Warszawy, który tworzą aktorzy m.in. z zespołem Downa. Członkowie grupy od ponad 10 lat pod okiem Justyny Sobczyk komentują rzeczywistość, z którą przyszło im się zmierzyć. - Wszyscy moglibyśmy uczyć się od nich otwartości i bezpośredniości - zapewnia Głowacka.
Zbliżającą się edycję "5 zmysłów" zainauguruje 15 września koncert grupy "Na Górze", która już od ponad 20 lat dowodzi, że "osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami". Ich muzykę trudno zaszufladkować, jednak każdorazowe jej zdefiniowanie ociera się o rock i punk. Na finał "5 zmysłów" z kolei - tradycyjnie, zaprezentowane zostaną efekty pracy warsztatowej. W tym roku organizatorzy zaplanowali koncert, nad którego kształtem czuwa Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka związana z radiową Trójką, kojarzona m.in. z audycją "Zagadkowa niedziela". - Do projektu zaprosiliśmy kilkoro niewidomych dzieci i artystów muzyków. Dzieci podarują artystom swoje słowa, artyści, nawiązując do tych słów, podarują dzieciom swoje piosenki... Będą się badać i poznawać, mówić do siebie i śpiewać, by przekraczać granice, których tak naprawdę nie ma - wyjaśnia kuratorka. Koncert odbędzie się 30 listopada w Sali Wielkiej CK Zamek.
Monika Nawrocka-Leśnik
- projekt "5 zmysłów. Imaginarium"
- 15.09-30.11