Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

W Polsce rzeczywistej dwie zantagonizowane strony zażartego politycznego sporu cieszą się z wygranych wyborów. Analizują wyniki, dzielą synekury i moszczą się na swoich nowych/starych stołkach, próbując ułożyć nam przyszłość na kolejne lata. W tym samym czasie na scenie Teatru Animacji coraz bardziej osamotniona Polska snuje się niczym Chochoł z "Wesela" i miejsca sobie znaleźć nie może. A my razem z nią.

Czytaj artykuł

Przyzwyczailiśmy się już nieco do tego, że Ryan Gosling - naczelny amant Holywood, grywa głównie role słodkich, uroczych mężczyzn, z miejsca oczarowujących kobiety. I tyle. Tymczasem jego najnowsza kreacja wymyka się stereotypom. Pierwszy człowiek, to rzetelna biograficzna historia Neila Armstronga, człowieka, który jako pierwszy postawił stopę na Księżycu.

Czytaj artykuł

A co gdyby tak powrócić do tradycji przedwojennego jazzu? Jazz Band Młynarski - Masecki to artyści, którzy wyróżnili wśród muzyki jazzowej pewną uniwersalność, znakomicie odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Do tańca będzie można ruszyć wraz z nimi w najbliższy czwartek podczas koncertu w Auli Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

Sala Wielka Zamku wypełniona niemal dosłownie do ostatniego miejsca, na koniec owacja na stojąco, a przede wszystkim półtorej godziny ze świetną muzyką: warto było niedzielny wieczór spędzić z Wacławem Zimplem i zespołem Saagara.  

Czytaj artykuł

Do internetu podłączony jest już praktycznie każdy z nas, ale skomplikowane mechanizmy rządzące jego funkcjonowaniem owiane są mgłą tajemnicy. Nic dziwnego - wielcy gracze, którzy mają wpływ na jego kształt, robią wszystko, by kurtyna pozostała zasłonięta dla przeciętnego użytkownika. Hansowi Blockowi i Moritzowi Riesewieckowi udało się za nią zajrzeć i dotrzeć do osób anonimowo wykonujących na rzecz cyfrowej rzeczywistości najbrudniejszą robotę.

Czytaj artykuł

- Żyjąc tyle lat w systemie PRL-owskim, rozumieliśmy dobrze, jak jest skonstruowany. Dzisiaj jest taki chaos, że zrobić film, który byłby uniwersalny jest trudno, bo sytuacja jest niestabilna i dynamiczna - mówi Marcel Łoziński, wybitny twórca dokumentów, laureat Platynowego Zamku - nagrody za całokształt twórczości - którą odebrał w sobotę, na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema.

Czytaj artykuł

"Over the limit" Marty Prus podwójnym zwycięzcą 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema! Nagrodzony dokument zdobył Złoty Zamek i Nagrodę publiczności. 

Czytaj artykuł

Złote loże, blask świateł i czerwień kurtyny - to stałe, choć wcale nie najważniejsze komponenty muzycznych świątyń. Prawdziwego ducha, artystyczny klimat i historię zmian nowojorskiej lśniącej "damy" ukazuje Susan Froemke w filmie "Dom, w którym mieszka opera".

Czytaj artykuł

Anna Kapczyńska to autorka związana z poznańskim asz.teatrem, dla którego do tej pory pisała jedynie scenariusze. Fabularnych pomysłów wystarczyłoby jej zapewne na milion pomniejszych form, lecz w końcu odważyła się napisać książkę. I dobrze, bo "Zjeżona" to debiut udany i wart polecenia w swoim gatunku.

Czytaj artykuł

Wymieńcie kompozytorów filmowych, których znacie. Ilu ich będzie? Matt Schrader zna bardzo wielu i wie, kto wywołuje ciarki na plecach w trakcie kinowych seansów. Miłości do dźwięku w ruchomych obrazach dedykował swój dokument "Score - muzyka filmowa".

Czytaj artykuł

Centrum Kultury Zamek kontynuuje inspirowany setną rocznicą odzyskania niepodległości cykl "Pochwała wolności". Tym razem opowiada o walce - nie z karabinem, ale o lepsze społeczeństwo.

Czytaj artykuł

W "Over the Limit" - jednym z filmów prezentowanych w konkursie głównym Off Cinema - Marta Prus pokazuje surowy trening, przez który przechodzi gimnastyczka Margarita Mamun w walce o olimpijski medal w Rio de Janeiro. To film wyjątkowy - i to bynajmniej nie tylko dlatego, że w Rosji sport to świętość, a kręcić o nim dokumenty jest sprawą trudną, jeśli nie niemożliwą.

Czytaj artykuł

Czerń i biel, lęk i spokój, ból i rozkosz - wszystkie te kontrasty znajdziemy nie tylko w takich klasykach kina, jak "Siódma pieczęć" czy "Tam gdzie rosną poziomki", lecz także w filmie dokumentalnym o wewnętrznym mroku i blaskach sławy ich twórcy. "Bergman - Rok z życia" w reżyserii Jane Magnusson, prezentowany przedpremierowo w Kinie Pałacowym w ramach festiwalu Off Cinema, 26 października wchodzi do kin.

Czytaj artykuł

Są takie daty i wydarzenia w historii, których znaczenie rośnie z upływem lat i wzrostem świadomości społecznej i dziejowej. Tak jest z powstaniem wielkopolskim. Jedyne wygrane, najpierw traktowane lokalnie, lekceważone, a nawet wypierane, w setną rocznicę docenione, urosło do rangi wydarzenia wielkiej wagi. Okrągła rocznica dała początek zakrojonej na szeroką skalę akcji gromadzenia pamiątek powstańczych, być może ostatniej. Akcja się zakończyła, jury przyznało nagrody, a prawie 500 pamiątek wkrótce znajdzie się w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL.

Czytaj artykuł

25 urodziny Teatru Porywacze Ciał w Ósemkach, premiera "Królewny Śnieżki" w Teatrze Wielkim, festiwal Off Cinema w Kinie Pałacowym, Karpaty Magiczne w Pawilonie, Naised köögis w Blue Note, Wacław Zimpel z Saagarą w Zamku... A Ty co zmierzasz robić w weekend?

Czytaj artykuł

Liczące niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców miasteczko Viljandi w południowej Estonii jest stolicą muzyki folkowej, z której słynie ten kraj. To właśnie w Viljandi od wczesnych lat 90. latem każdego roku odbywa się festiwal muzyczny, którym żyje całe miasteczko. Stamtąd wywodzą się również niektórzy artyści, w swojej twórczości sięgający po folk.

Czytaj artykuł

- Mój film jest o tych, co zostali doprowadzeni do krawędzi, ale potrafią to życie okiełznać - mówi Petro Aleksowski*, którego film dokumentalny "Przerwana misja" trafił do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Pokaz i spotkanie z reżyserem - w czwartek o godz. 21 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Czytaj artykuł

Ryszard Kapuściński był Indianą Jonesem reportażu - zdaje się sugerować początek animacji "Jeszcze dzień życia", która otworzyła tegoroczną, 22. edycję festiwalu OFF Cinema. Z czasem jednak akcenty przygodowe schodzą na dalszy plan i zostają zastąpione przez tragiczną opowieść, która najpierw chwyta za serce, by w końcu wycisnąć je niczym cytrynę.

Czytaj artykuł

Do Poznania powraca Wacław Zimpel ze swym najbardziej orientalnym i chyba najbardziej "etnicznym" zespołem/projektem. W najbliższą niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek przedstawi współtworzoną przez muzyków hinduskich Saagarę.

Czytaj artykuł
1 297 Strona 298 299 300 301