Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Budynek Miejskich Łazienek Rzecznych nad Wartą w Poznaniu odzyskuje dawny blask. Dzięki unijnej dotacji i środkom z budżetu miasta ten piękny, zabytkowy obiekt przechodzi głęboką renowację. Czy ciekawa historia łazienek zachęci poznaniaków do odwiedzania ich po zakończeniu wielkiego remontu?

Czytaj artykuł

Jednym z wydarzeń towarzyszących premierze "Hamleta" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim będą warsztaty pieśni ukraińskich, podczas których uczestnicy poznają pieśni swoich wschodnich sąsiadów.

Czytaj artykuł

To jedyny dzień w roku, w którym świętować może każdy: 1 czerwca - Dzień Dziecka. Ten weekend to okazja, by na nowo odkryć w sobie dziecko. A możliwości ku temu będzie naprawdę sporo. Zatem - odkrywajmy!

Czytaj artykuł

- Spektakl będzie śpiewany, a lalki gadające - mówi Artur Romański, reżyser ostatniej w tym sezonie premiery w Teatrze Animacji. "Nowe szaty króla" Maliny Prześlugi na motywach baśni H.Ch. Andersena na scenie od 8 czerwca.

Czytaj artykuł

Wystawa Celebration, w której udział bierze 30 artystów z Polski i Japonii, to część obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych między tymi krajami i jednocześnie jedno z wydarzeń wpisujących się w 100-lecie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wernisaż - 31 maja.

Czytaj artykuł

W "Rarytasie", który pokazany zostanie 1 czerwca w Scenie Roboczej, artyści z Teatru Wiejskiego "Węgajty" sięgają do swojego pierwszego, legendarnego spektaklu z lat 80. Tym razem zdecydowali się wprowadzić do niego elementy interaktywne i oprzeć się o bogactwie muzycznym wschodnich Karpat.

Czytaj artykuł

... leży Suwalszczyzna. Hen daleko, gdzie ostatni pekaes odjeżdża o siedemnastej, a nazwiska kończą się na "-o" jak np. Jagiełło czy "-is" jak Staniszkis. To tam właśnie przyszło mieszkać Dorocie Santor z Warszawy, dorastającej wnuczce starej szeptuchy z Łojm. I poznawać dawny, słowiański świat.

Czytaj artykuł

Obecnie plakat funkcjonuje już zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę temu. Komercyjnie stracił niezależność, stając się częścią składową kampanii reklamowych i reprezentacji wizualnej marek, wypracowywanej zazwyczaj przez studia graficzne i agencje reklamowe. Wciąż jednak pełni dość klasyczną funkcję w instytucjach kulturalnych, które wybierają do współpracy konkretnych artystów.

Czytaj artykuł

"Kurka wodna, co my z tym teraz zrobimy?" - zastanawiali się 5 czerwca 1989 roku nad ranem działacze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Ich zwycięstwo w Poznaniu nie podlegało dyskusji. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przegrała z kretesem, co otworzyło drogę do wolnej Polski.

Czytaj artykuł

Z pozoru to znana opowieść o prostytucji, z wszystkimi jej typowymi elementami: poniżeniem, przemocą seksualną, bezdomnością, rywalizacją prowadzącą do krwawych bójek, bogatymi, starymi burżujami, którzy kupują młode ciała, etc. - o filmie "Sauvage" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

- Ten spektakl nie jest robiony dlatego, że ja zapragnąłem zostać reżyserem. Uznaliśmy z aktywistami z Grupy Stonewall, że jeżeli nie zabierzemy się za coś sami, to wielu tematów, które są dla nas ważne, nigdy w teatrze nie zobaczymy - przyznaje Mike Urbaniak, reżyser "Michasia", którego premiera odbędzie się piątek w Scenie Roboczej.

Czytaj artykuł

Koncert, ale poza salą koncertową, muzyczna klasyka, ale testowana w nowych stylistykach i kontekstach, uznani artyści w roli prowokatorów  - to wszystko czeka na słuchaczy kolejnej edycji festiwalu Bezsenność.

Czytaj artykuł

Miał zwyczaj wyrażać sądy ostre, okraszone nutą sarkazmu. Tylko posiadacze fizjonomii charakterystycznej mogli liczyć na jego wysmakowany portret. Ze względu na doskonałe wykształcenie i umiejętności był wśród międzywojennych fotografów poznańskich zjawiskiem absolutnie wyjątkowym. Dlaczego w sile wieku ze sobą skończył? Bronisław Preibisz (1879-1929).

Czytaj artykuł

Akademia Gitary to festiwal, który od 12 lat stanowi stałą część muzycznego pejzażu Wielkopolski. Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej edycji jest: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. Przed nami koncert inaguracyjny w Poznaniu, Gnieźnie i Kołobrzegu, Bałkański Happening Gitarowy, Akademia Gitary 60+ i Akademia Gitary KIDS, Kurs Mistrzowski czy Otwarte Warsztaty Gitarowe. Start: 22 sierpnia. Zaczynamy odliczanie!

Czytaj artykuł

- Przeżycia związane z tą książką są tak bliskie przebywania tam, na powierzchni Księżyca, jak to tylko jest możliwe dla nas, ziemskich stworzeń - przyznał astronauta Charles Duke, gdy sięgnął po "Misję na Księżyc" Briana Maya i Davida J. Eichera. Wybrane fotografie z ósmej książki London Stereoscopic Company można obejrzeć na wystawie w poznańskim Fotoplastykonie.

Czytaj artykuł

Temat starości był już podejmowany w kulturze na wiele sposobów. Począwszy od genialnych książek Philipa Rotha poprzez piosenki Osieckiej czy niezliczone realizacje teatralne (nie musimy daleko szukać, wystarczy przejść się na Betty Lemon do Teatru Nowego). Tym razem w Poznaniu mamy okazję zobaczyć starość w wersji light, poprzez konwencję komediową popatrzeć na czwórkę emerytowanych artystów - bohaterów Kwartetu, najnowszego spektaklu w Teatrze Muzycznym.

Czytaj artykuł

- Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością - mówi Halina Birenbaum, bohaterka świeżo wydanej książki Moniki Tutak-Goll "To nie deszcz, to ludzie". Tekst ten jest herstorią - zapisem osobistej, kobiecej perspektywy wobec wojny i Zagłady. Spotkanie z Haliną Birenbaum już w poniedziałek 27 maja w Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł
1 265 Strona 266 267 268 269