Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Chociaż są to fotografie zrobione podczas licznych podróży, to niewiele mają wspólnego ze zdjęciami prezentowanymi w magazynie "National Geographic". Dla Weroniki Krawczuk wyjazdy były tylko przyczynkiem do sportretowania napotkanych kobiet i stworzenia z ich historii spójnej opowieści o silnych dziewczynach.

Czytaj artykuł

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym" - mówi Daniel Lismore. Na czym ta nietypowość polega, będziemy mogli się przekonać podczas 16. urodzin Starego Browaru. Wernisaż wystawy brytyjskiego projektanta już 5 listopada.

Czytaj artykuł

Tradycyjna jesienna odsłona Ery Jazzu zapowiada się bardzo interesująco. Podczas listopadowego koncertu amerykański wirtuoz gitary Stanley Jordan spotka się na scenie z tutejszymi muzykami z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra.

Czytaj artykuł

W poznańskim Rebisie ukazała się wspaniale, bogato, niezwykle estetycznie wydana książka Marty Orzeszyny Antoine de Paris. W założeniu autorskim biografia z elementami eseju z pogranicza historii sztuki i społecznej opowieści o czasach sufrażetek, modernizmu, egzaltacji w poszukiwaniu wolności.

Czytaj artykuł

Jazz Ring, czyli festiwal jazzu nieoczywistego i w nietypowych dla jazzu miejscach, ewoluuje. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z głównego headlinera na rzecz zwiększenia liczby koncertów. Inspiracje wciąż mają podobne jak przy ostatnich edycjach, ale nadal szukają rzeczy nowych, nieznanych, jeszcze nieodkrytych dla polskiej publiczności.

Czytaj artykuł

W tym roku bożonarodzeniowy jarmark zainaugurowany zostanie już 16 listopada na placu Wolności. Już 30 listopada do pl. Wolności dołączy Stary Rynek, gdzie odpalona zostanie miejska choinka.

Czytaj artykuł

Za kilka dni w Domu Tramwajarza odbędzie się 3. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, które może być znane poznaniakom ze swojego pisma o tej samej nazwie. Miłośnicy kina w trakcie festiwalu obejrzą za darmo wybór ciekawych propozycji filmowych, a także poznają ich twórców. Wydarzenie będzie trwać aż sześć dni.

Czytaj artykuł

- Czarnecki miał przestrzeń do popisu w urbanistyce, wiedział, jak układać miasto, ale przestał mieć wpływ na Poznań. Może uznał, że jako dydaktyk zdziała więcej? - mówi Michał Kępski*, współautor wystawy Dom. Ogród. Mieszkanie. Twórczość  Janiny i Władysława Czarneckich.

Czytaj artykuł

Dziś nie będzie o literackich nowościach, dziś podróż w przeszłość. Postanowiłam bowiem zrobić mały eksperyment i tuż po tym, jak świat obiegła wiadomośc o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk - sięgnąć po jej debiutancką powieść.

Czytaj artykuł

Pianista jazzowy Jacek Szwaj 4 listopada wystąpi ze swoim trio w klubie Blue Note. Ten koncert to zarazem premiera "Envoi" - długo wyczekiwanego, debiutanckiego albumu zespołu, który powstawał z przerwami przez cztery lata.

Czytaj artykuł

Kiedy już tradycyjnie odwiedzimy cmentarze, resztę długiego weekendu możemy poświęcić kulturze. Proponujemy: seanse dla dzieci, koncerty, spektakle, spacer z przewodnikiem (oczywiście w klimacie zaduszkowym) albo... "Oprowadzanie z duchem" po Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Sporo osób zapewne nie wie o tym, że w poznańskim CK Zamek organizowane są spotkania Klubu Książki, podczas którego każdy zainteresowany ma prawo wziąć udział w otwartej dyskusji lub posłuchać opinii innych osób na temat wybranego przez organizatorki tekstu literackiego. W ostatni poniedziałek października była to Ptaszyna Dezső Kosztolányiego, która wznieciła rozmowę na temat węgierskiej tożsamości.

Czytaj artykuł

- Bardzo dużą siłą dramatu 28 dni. Tragedia cyklu miesiączkowego Olgi Szylajewej jest potencjał utożsamienia się z problemami i stanem, w jakim znajduje się główna bohaterka, a który zmienia się wraz ze zmianami etapów cyklu - mówi Kamila Siwińska, reżyserka jego scenicznej adaptacji w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Co jakiś czas w Poznaniu można natknąć się na informację, że w repertuarze poszczególnych pubów czy kawiarni przewidziany jest pokaz grupy specjalizującej się w technice improwizacji, potocznie zwanej impro.

Czytaj artykuł

W Tożsamości Francis Fukuyama zachęca do wejrzenia w mechanizmy tworzące nowoczesne społeczeństwa. W jego pracy, wieńczącej wieloletnie badania i obserwacje rynku politycznego, powstaje pewien obraz - model społeczny opisany jako "demokracja godności". Do napisania tego eseju w szczególny sposób zachęcił go społeczny mandat do sprawowania władzy i do rozmawiania o władzy, jaki  otrzymali Donald Trump, stronnictwo brexitowców, Wiktor Orban i Jarosław Kaczyński. Ci politycy i te obszary życia politycznego stanowią merytoryczną podstawę eseju Fukuyamy. 

Czytaj artykuł

Nie żyje profesor Józef Stasiński, artysta rzeźbiarz, profesor tytularny sztuki, medalier, przez całe życie związany z Poznaniem. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 30 października.

Czytaj artykuł

Za życia sprzedał tylko jeden obraz, po śmierci został uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach. Po "Twoim Vincencie", który gościł na kinowych ekranach zaledwie dwa lata temu, XIX-wieczny postimpresjonista powraca w filmie "Van Gogh: U bram wieczności".

Czytaj artykuł

Ten melancholijny czas przeżywamy różnie. Niektórzy chodzą w tym dniu z cukierkami, inni z zadumą wspominają przeszłość, a jeszcze inni oddają się nostalgicznej przestrzeni dźwięków. Zaduszki jazzowe to wydarzenie, które stało się niemalże tradycją. W najbliższy czwartek w klubie Blue Note wystąpi Greg Osby - jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu.

Czytaj artykuł
1 248 Strona 249 250 251 252