Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Budownictwo mieszkaniowe w ujęciu literackim i naukowym. Wieczór autorski Lidii Pańków oraz wykłady Hanny Grzeszczuk-Brendel i Agnieszki Barczykowskiej - oto zaplanowane na początek grudnia wydarzenia w ramach III Festiwalu "Książka i Miasto". Temat przewodni tegorocznych spotkań: blokowiska - betonowe wizytówki  miast Europy Wschodniej.

Czytaj artykuł

"Jeśli po tej wojnie zostanie jakiś Żyd, będą go obwozić w klatce i pokazywać. Niezły interes się szykuje. Ale już nie dla nas" - mówi Nathan, jeden z bohaterów książki Stramer. To zdanie jest kwintesencją dzieła Mikołaja Łozińskiego, nie wiem czy nie najlepszej polskiej powieści 2019 roku.

Czytaj artykuł

Gdy pił, to sięgał po wino. A gdy mówił, że dziś nie pije, to wybierał piwo marki Miller. Charyzmatyczny artysta i wielki elegant, bohater wielu barwnych anegdot. 1 grudnia w Dragon Social Club wspominamy niebanalną postać Janusza Borowskiego.

Czytaj artykuł

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego. Trzyletnia kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 grudnia 2019 roku. Tomasz Łęcki zastąpi na tym stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora dr. Adama Soćko.

Czytaj artykuł

- Możemy udawać, że Polska jest potęgą poetycką, ale prawda jest taka, że większość ludzi w tym kraju zna może trzech poetów, z czego dwóch już nie żyjących.  Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja dla współczesnego twórcy, więc pozostaje pisać bezinteresownie - mówi Justyna Bargielska*, poetka, autorka tomu "Dziecko z darów", który właśnie miał swoją premierę.

Czytaj artykuł

Filmowy festiwalAle Kino!, teatralny Konteksty "Zjawiska", Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie w wykonaniu Moscow City Ballet, premiera książki Misiu Szpeniolek, czyli Kubuś Puchatek po poznańsku albo wystawa Czego oczy nie widzą - historia bielizny w XIX wieku. Dzieje się w weekend.

Czytaj artykuł

Grudzień w Tamie zainaugurowany zostanie koncertem Waglewskiego/ Fisza/ Emade, którzy zagrają w Poznaniu swoje najlepsze kawałki z obu świetnie przyjętych płyt. Szczególnie recepcja płyty "Matka, Syn, Bóg" dowiodła, że współpraca trzech członków rodziny Waglewskich, okazała się ciekawym muzycznym dialogiem międzypokoleniowym.

Czytaj artykuł

Już w piątek rozpocznie się II edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Do Poznania przyjedzie 35 chórów, w tym 6 zwycięzców najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Polsce. To właśnie oni powalczą o najwyższy laur na "konkursie konkursów" - najważniejszym wydarzeniu muzyki chóralnej w kraju. W czasie trzech dni czekać nas będą także liczne koncerty, wykłady i warsztaty.

Czytaj artykuł

Marcin Liber, "dziecko" Teatru Ósmego Dnia - jak sam określa swój stosunek do legendarnego poznańskiego teatru, ikony wśród teatrów alternatywnych, zbuntowanych, kontestujących społeczno-polityczne porządki, zaangażowanych - na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie rozkłada na czynniki pierwsze odziedziczony po "rodzicach" teatralny spadek.

Czytaj artykuł

Recenzje widzów 8. Festiwalu Konteksty brzmiały tak: "Dziwne, ale dobre", "Jestem w szoku", "Gra aktorska - taka z serca, scenariusz bardzo zabawny", "Oceniam: 11 na 10", "Nie wiedziałam, że tyle może się zmieścić w jednym wydarzeniu" i "Po prostu coś pięknego". Czy tegoroczna edycja również okaże się sukcesem?

Czytaj artykuł

Po przekroczeniu progu pierwszej sali ekspozycyjnej, gdzie rozpoczyna się prezentacja prac z kolekcji polsko-amerykańskiego artysty Tadeusza Mysłowskiego oraz jego żony i marszandki Ireny Hochman, możemy odnieść wrażenie, że to, co najciekawsze, ukryte jest przed naszym spojrzeniem, a wszystko, co znajduje się wokół, jest zaledwie zapowiedzią i pewnego rodzaju zachętą do wkroczenia do ich świata.

Czytaj artykuł

Przyjemne zanurzenie się w dźwiękach - tak w jednym zdaniu opisać można ostatni z koncertów tegorocznego programu Fraz. Karolina Cicha i jej "Spółka" na całe dwie godziny zabrali festiwalową publiczność na Podlasie, Białoruś, do wsi zasiedlonych przez potomków Tatarów i Karaimów, a nawet... w zaświaty.

Czytaj artykuł

Otwartość improwizacji, intensywna brzmieniowość, jak również ogromna wrażliwość twórcza to tylko niektóre elementy, które nasuwają się na myśl o tym artyście. Maciej Obara to jedno z czołowych nazwisk z zakresu muzyki jazzowej nie tylko w kraju, ale i za granicą. Już w sobotę w CK Zamek odbędzie się koncert premierowy będący częścią obchodów 50-lecia istnienia wytwórni ECM i jesiennej trasy koncertowej zespołu Maciej Obara Quartet.

Czytaj artykuł

- Wydaje mi się, że każdy kompozytor jest trochę dzieckiem. Są kompozytorzy kapryśni, którzy tworzą swój świat i będą tuptać, jeśli ktoś będzie chciał w nim namieszać. Wychodzi z nich wtedy taka "bachorowość" - mówi Jerzy Fryderyk Wojciechowski*, kompozytor.

Czytaj artykuł

Cieśniny Wojciecha Nowickiego, pisarza, fotografa i podróżnika, to książką, która zachwyca zarówno pod względem erudycyjnym, jak i językowym. Autor stara się nią naświetlić temat nieodpartej, często też pozornie irracjonalnej potrzeby podróżowania. Rozmowa, którą przeprowadził z pisarzem Michał Pabian w ramach "Czytnika", ukazała całą złożoność procesu literackiego towarzyszącego powstawaniu Cieśnin.

Czytaj artykuł

Dorosłe? dzieci - premierowy spektakl Studia aktorskiego STA przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych Frazach, niestety nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Nieco zapomniany już dorobek Andrzeja Sobczaka, autora takich przebojów jak Przeżyj to sam czy Hi-fi, nadal czeka na twórców, którzy odnajdą sposób na kreatywne przedzięrgnięcie i wplecenie ich do naszej rzeczywistości.

Czytaj artykuł

Niegdyś polscy krytycy pisali o niej z zachwytem, acz z perspektywy kolonialnej. Dziś japoniści ujmują wartości jej przedstawieniom uznając, iż były one zaledwie "podróbką" klasycznych form teatralnych. A tancerka Hana Umeda z empatią i delikatnością wydobywa sceniczne ciało z grobu. Spektakl "SadaYakko" zobaczymy w piątek i sobotę w Pawilonie.

Czytaj artykuł

Podczas tego wyjątkowego festiwalu filmowego po raz kolejny śmiech spotka się z zadumą, radość z refleksją, a dziecięca wrażliwość z dojrzałością. W niedzielę 1 grudnia rusza 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Czytaj artykuł
1 241 Strona 242 243 244 245