Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Chokri napisała błyskotliwe dialogi i z dużym poczuciem humoru snuje opowieść o relacjach rodzinnych. Znakomite są zwłaszcza sceny w domu rodziców, "lewaków" z pokolenia '68, rozwiedzionych, ale wciąż mieszkających pod jednym dachem - o filmie Miłość mojego brata pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Mimo zrealizowanych wcześniej kilkunastu ekranizacji (w tym ostatniej z 1994 roku, z Winoną Ryder i Christianem Balem w rolach głównych) Małe kobietki nadal stanowią interesujący temat dla współczesnego kina. To fenomen na miarę Ani z Zielonego Wzgórza - evergreen o dorastaniu, utraconym na zawsze beztroskim dzieciństwie i problemach dorosłości, z którymi na początku zmagamy się po omacku.

Czytaj artykuł

Naprawdę trudno wyobrazić sobie Baśnie Andersena, Lokomotywę Tuwima czy Akademię Pana Kleksa Brzechwy bez Jana Marcina Szancera. Kolejne pokolenia wychowały się na jego ilustracjach, czerpały z nieograniczonej wyobraźni jms (jak podpisywał swoje prace). Nakładem poznańskiej Oficyny Wydawniczej G&P ukazał się album Jan Marcin Szancer. Ambasador wyobraźni, podsumowujący imponujący dorobek genialnego grafika.

Czytaj artykuł

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

Czytaj artykuł

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

Czytaj artykuł

- Bardzo bym chciał, żeby w Galerii Malarstwa i Rzeźby powstała kawiarnia, ale nie taka, do której będzie się przychodziło z miasta. Ona ma być miejscem odpoczynku w czasie zwiedzania, może także dawać okazję do okiełznania temperamentu dzieci. Nie wiem, co powie Sanepid, ale zakładam, że kawiarnia ruszy już w najbliższych dwóch miesiącach - mówi Tomasz Łęcki*, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Przełom stycznia i lutego to doskonały powód, żeby nadrobić wszelkie kulturalne zaległości. W piątek wciąż jeszcze zaliczą się na poczet noworocznych postanowień, w sobotę i niedzielę znakomicie rozpoczną nowy miesiąc. Jak co tydzień podpowiadamy gdzie warto się wybrać i co trzeba zobaczyć.

Czytaj artykuł

W połowie marca po raz kolejny zostaną wręczone Fryderyki - prestiżowe nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Wśród nominowanych znaleźli się również poznańscy artyści.

Czytaj artykuł

- Rodzice cały czas pracowali, więc wychowywała mnie babcia, która była zawodową płaczką. Nie miała nic innego do roboty, więc zabierała mnie ze sobą. A mnie się to podobało. Te stypy, żarty - wspominał na spotkaniu wokół Tanga śmierci, jego autor Jurij Wynnyczuk.

Czytaj artykuł

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

Czytaj artykuł

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

Czytaj artykuł

Teatr Polski w Poznaniu poszukuje tancerzy i tancerek do spektaklu Nana w reżyserii Moniki Pęcikiewicz. Przesłuchania kandydatów już w poniedziałek 3 lutego.

Czytaj artykuł

Polski dystrybutor wypuścił do kin Jojo Rabbit, komediodramat o dziesięciolatku uważającym się za nazistę, zaledwie trzy dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czyżby prowokacja? Kij w mrowisko? Nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili? Spokojnie, jego reżyser Taika Waititi, z pochodzenia maoryski Żyd, wcielający się w filmie w rolę Hitlera, doskonale wie, co robi.

Czytaj artykuł

Stworzyć iluzję, kolorową bańkę, do której nie docierają odgłosy spadających bomb i widmo śmierci czy lepiej opowiedzieć dziecku prawdę o okrucieństwie wojny? Jeśli kłamać, to jak? Jeśli mówić prawdę, to od czego zacząć? A może w obliczu niewypowiedzianego lepiej milczeć? Twórcy spektaklu Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku nie wybiorą za nas właściwej odpowiedzi. Bo nie ma właściwej.

Czytaj artykuł

- W Mechanizmie są zdjęcia z wizyty Margaret Thatcher w roku 1988 w Warszawie. W Hali Mirowskiej kupowała pomidory, ogórki, jabłka. Ta scena wydawała mi się świetnym początkiem: czymś, co symbolicznie miało wpływ na wydarzenia, które później rozgrywały się w Polsce - mówi Mariusz Forecki* o swojej najnowszej książce fotograficznej Mechanizm. Polska 1988-2019.

Czytaj artykuł

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

Czytaj artykuł
1 235 Strona 236 237 238 239