Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Maj

Noc Muzeów w Poznaniu 2023

Data: 20.05.2023 (sobota)

Miejsce: Muzea i Instytucje Kultury w Poznaniu


XXVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

To akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.

Data: 15 - 20.05.2023 

Miejsce: Poznańskie Uczelnie, Poznański Oddział PAN, Laboratorium Wyobraźni

Więcej: Poznański Festiwal Nauki i Sztuki


FESTIWAL POZNAŃ POETÓW

11. edycja festiwalu Poznań Poetów - jednego z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń literackich w Polsce. Podobnie jak w ciągu poprzednich dwudziestu lat (festiwal odbywa się w formie biennale od 2003 roku), PP dąży do rozpoznania i opisania stanu, w jakim aktualnie znajduje się polska poezja, pokazania dorobku autorów najmłodszych i najbardziej wpływowych, wskazania istotnych tendencji lirycznych, oszacowania zasobów tradycji. Ważna jest dla nas także prezentacja osiągnięć poezji światowej.

Data: 16 - 20.05.2023

Miejsce: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Więcej: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu


Majówka w Bramie Poznania

Urodziny Bramy Poznania przypadające na długi weekend majowy. W ramach wydarzenia organizowane są spacery, warsztaty, koncerty.

Data: 1-3.05.2023

Miejsce: Brama Poznania (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Bramy Poznania


Teatralny Golęcin 2023

"Teatralny Golęcin" to międzypokoleniowy program wydarzeń oraz warsztatów okołoteatralnych , na który organizatorzy zapraszają dorosłych, seniorów, młodzież i dzieci.

Obejmuje pokazy, które czerpią z różnych dziedzin teatru i sztuki np. teatru alternatywnego, teatru tańca, lalkowego, kamishibai, muzyki, happeningu, malarstwa, rzeźby i  scenografii.

 Fundacja i Teatr Asocjacji 2006 wykorzystuje industrialną przestrzeń swojej siedziby lub stworzoną specjalnie na potrzeby projektu scenę z kameralną widownią.

 Jest to propozycja dla wszystkich zainteresowanych sztuką w nieformalnej przestrzeni, celebrowaniem wolnego czasu podczas wydarzeń teatralnych, a także wspólnym, beztroskim  tworzeniem i warsztatami pomocnymi we wzmacnianiu kondycji psychicznej.

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja

Data: maj-wrzesień 2023

Miejsce: Centrum Zjawisk Teatralnych, ul. Golęcińska 9

Organizator: Fundacja Asocjacji 2006

Więcej: strona Fundacji Asocjacji 2006


24. Biennale Sztuki dla Dziecka "Przyszłość"

Biennale Sztuki dla Dziecka to interdyscyplinarny projekt poświęcony twórczości dla młodych odbiorców. W jego ramach prezentujemy i produkujemy wydarzenia artystyczne oraz, w ramach Obserwatorium Sztuki dla Dziecka, inspirujemy dyskusję na temat twórczości dla młodych.

Obecnie realizacja kolejnych edycji projektu trwa dwa lata, a jego momentem kulminacyjnym jest Festiwal Biennale Sztuki dla Dziecka.

Wybór zagadnień związanych z przyszłością jako tematu przewodniego 24. edycji Biennale Sztuki dla Dziecka chcemy potraktować jako artystyczną odpowiedź na nadzwyczaj szybko zmieniającą się rzeczywistość społeczną, w jakiej funkcjonują dzieci i dorośli. Chcemy tym samym uruchomić i podzielić się inspirującymi refleksjami filozoficznymi, psychologicznymi, a przede wszystkim twórczymi.

Wstęp na wydarzenia jest biletowany.

Data: 29.05-4.06.2023

Miejsce: Scena Wspólna

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Biennale Sztuki dla Dziecka


Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko kalejdoskopu"

Przegląd ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i tworzenie ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku (od 2014 roku) do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.

W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina, szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.

Udział w wydarzeniu jest biletowany.

Data: od kwietnia do września 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Kino Pałacowe

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek - Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W Tygodniu Bibliotek Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na:

- wykłady

- spotkania autorskie

- zwiedzanie zakamarków biblioteki: zabytkowego gmachu, czytelń, gabinetu dyrektora,

magazynu, Pracowni Restauracji Książki

- kiermasz książek "Dajmy książkom drugie życie"

Data: 8-15.05.2023

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich


40-lecie Zespołu Tańca Ludowego "POZNAŃ" Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego  został założony w  1982 roku. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski. Tegorocznym Jubileuszem 40-lecia zespół pragnie posumować minione lata i z przytupem kontynuować swoją działalność. Impreza biletowana.

Data: 6.05.2023

Miejsce: Hala Dydaktyczno-Sportowa Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Więcej: Zespół Tańca Ludowego Poznań


Litanie ostrobramskie Moniuszko

Spośród nurtu religijnego twórczości Moniuszki wyróżniają się cztery Litanie ostrobramskie, skomponowane na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej, które powstały w latach 1843-1855. W każdej Litanii występuje chór i soliści, którym (w trzech pierwszych utworach) towarzyszy orkiestra: w I Litanii F-dur dość skromna, w II Litanii F-dur - "klasyczna", w III Litanii e-moll - najokazalsza z powiększoną sekcją dętą i kotłami, natomiast IV Litania C-dur zachowała się tylko w wersji na głosy wokalne i fortepian, choć prawdopodobne, iż także miała mieć wersję orkiestrową. W Litaniach Moniuszko wykorzystał doświadczenie zdobyte podczas tworzenia pieśni i kantat, widać również wyraźne nawiązania do stylu ludowych kantyczek.
Wykonawcy:
soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Marco Guidarini - dyrygent

Data: 10.05.2023

Miejsce: Aula Uniwersytecka

Organizator: Teatr Wielki

Więcej: strona Teatru Wielkiego


Gabriel Chmura in memoriam
Recital Olgi Pasiecznik i Janusza Olejniczaka
Wspaniała sopranistka Olga Pasiecznik wystąpi razem z Januszem Olejniczakiem, wybitnym pianistą, laureatem wielu nagród, znakomitym interpretatorem utworów Fryderyka Chopina, koncertującym na całym świecie.
Wykonawcy:
Olga Pasiecznik - sopran
Janusz Olejniczak - fortepian
W programie:
utwory J. Haydna, Sz. Laksa, G. Chmury, M. Ravela, C. Debussy'ego, H. Duparca i F. Chopina

Data: 17.05.2023

Miejsce: Aula Uniwersytecka

Organizator: Teatr Wielki

Więcej: strona Teatru Wielkiego


Filharmonia poznańska - koncerty

12.05.2023 - #4WALTORNIE!

19.05.2023 - Mistrzowie batuty

26.05.2023 - Artyści XXI wieku

Miejsce: Aula UAM

Więcej: Filharmonia Poznańska


Inne koncerty:

- 14.05 - Centrum Kongresowo - Dydaktyczne UM - Szlagiery śląskie z humorem;

- 14.05 - MTP Sala Ziemi - Camel. 50 Years Strong.


Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Data: kwiecień 2023 - marzec 2024 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Archeologia utrwalona w kadrze" w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentująca historię rozwoju wielkopolskiej archeologii poprzez pryzmat fotografii, która towarzyszyła jej niemal od chwili swoich narodzin. Powstająca na przestrzeni ponad stu lat dokumentacja fotograficzna, ta wernakularna, i ta artystyczna, sama stanowi dziś integralną część zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Na szklanych płytach, na negatywach i papierowych odbitkach utrwalono nie tylko historię zabytków, badań wykopaliskowych, wystaw, czy wydarzeń, ale również ludzi i miejsc. 

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: marzec - maj 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Łap zabytek!" w Muzeum Archeologicznym

Na wystawie będzie zaprezentowanych kilka zabytków z Muzeum Archeologicznego oraz ich modele w skali 1:1 (wydrukowane na drukarce 3D), które będzie można dotykać. Do każdego zabytku będzie dołączony poster z opisem i ciekawymi informacjami o zabytku oraz tabliczka z informacją w alfabecie Braille'a. Do wystawy przygotowane zostaną również materiały edukacyjne dla dzieci. Wydruki 3D po zakończeniu wystawy wzbogacą wystawy stałe.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: maj - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "Prezentacja wyników badań na stanowisku w Skalmierzycach, pow. Ostrów Wlkp." w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentująca wyniki badań archeologicznych na stanowisku w Skalmierzycach, w tym zbiór ok. 30 zabytków datowanych na okres wpływów rzymskich.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: marzec - czerwiec 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa Kenya Hara. Japońskie źródło nowoczesności

Wystawa z cyklu Laureaci konkursu im. Jana Lenicy. Kenya Hara (ur. 1958) jest grafikiem, projektantem, dyrektorem kreatywnym Nippon Design Center, profesorem Musashino Art University w Tokio, autor teoretyczno-filozoficznych książek o projektowaniu. Na wystawie prezentowane będą wybrane przez Kenya Harę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze tj. książki, magazyny reklamowe, czasopisma (łącznie ponad 100 prac). W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Prezentowane będę również liczne i ważne dla autora realizacje wystawiennicze.

kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

Data: 24.03. - 30.07.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Zwierzęta w sztuce

Projekt partycypacyjny: edukacyjno-wystawienniczy. Wyboru obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, których motywami ikonograficznymi są sceny animalistyczne dokonają studenci historii sztuki i oni ułożą narrację wystawy.

kuratorzy: Katarzyna Grabowska MNP, prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz, dr Filip Lipiński, IHS UAM

Data: 21.05 - 27.08.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Barbie - nieznane oblicze

Wystawa ma na celu ukazanie mniej znanych i rzadko omawianych wątków z 60-letniej historii lalki Barbie. Kierowana jest do widzów dorosłych i skupia się na wątkach społecznych: kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć i wiek. Wystawa ma być opowieścią o kulturze i wydarzeniach ostatnich lat, w których Barbie brała udział, które odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła. Jej celem jest także ukazanie polskich odniesień w historii Barbie. Wystawa z kolekcji prywatnych.

kuratorka: Aleksandra Podżorska

Data: 12.03. 2023 - 30.08.2023

Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu


DZIECIAKI NA PIĘTRZE

Projekt Dzieciaki na Piętrze 2023 będzie kontynuacją wieloletniego projektu poświęconego młodym odbiorcom i odbiorczyniom kultury w Poznaniu. 

 Do współpracy zostaną zaproszeni zarówno lokalni twórcy, jak i artyści spoza Poznania. Przed nami cyklicznie odbywające się spektakle dla dzieci, które promowała będzie identyfikacja wizualna autorstwa cenionej poznańskiej ilustratorki jak również rozwijające warsztaty twórcze. 

Wydarzenia biletowane

Data: 2 semestry: styczeń - czerwiec oraz wrzesień-grudzień (głównie w soboty)

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8.

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej 


Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:

- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i  Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.

- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.

- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.

- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.

Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma