Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Grudzień

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" to odbywające się co roku w Poznaniu święto filmu, mające na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów.

Z radością pokazujemy premiery, z nostalgią przypominamy obrazy klasyczne i zapomniane. Nagradzamy filmy uznane i te, które dopiero wchodzą na ekrany. Zapraszamy nestorów kina i filmowych debiutantów, a przede wszystkim widzów. W świat wysyłamy też Koziołki - nagrody dla najlepszych filmów długiego i krótkiego metrażu.

Historia festiwalu sięga lat 60. XX wieku i Przeglądu Filmów Animowanych i Dziecięcych, a obecny, międzynarodowy kształt imprezy wykrystalizował się w latach 90. Od tego czasu "Ale Kino!" rokrocznie gromadzi w salach kinowych dziesiątki tysięcy młodych odbiorców, pokazując setki filmów na niezliczonych pokazach.

Udział w seansach jest biletowany.

Data: 26.11-3.12.2023

Miejsce: Multikino 51, Kino Pałacowe

Więcej: strona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"


V Festiwal "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund" 

Program festiwalu obejmie rozstrzygnięcie VII edycji konkursu "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund", w którym jury i publiczność nagradzają wypowiedzi artystyczne - prace literackie, filmy o tematyce tanecznej i inne utwory z dziedziny sztuk wizualnych, których tematem jest ruch, taniec i rozmaite formy niewerbalnej ekspresji i komunikacji. Odbędzie się także premiera VII chorograficznego projektu filmowego, wyprodukowanego przez Polski Teatr Tańca.

Na galę konkursu i premierę filmową wstęp wolny. 

Data: 14-16.12.2023

Miejsce: Polski Teatr Tańca

Więcej: strona Polskiego Teatru Tańca


Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

Festiwal Sztuki to nie tylko doskonałe miejsce na znalezienie unikalnych prezentów dla bliskich, ale również miejsce na samodzielne ich wykonanie.

Data: 8-10.12.2023

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Organizator: Grupa MTP

Więcej: strona Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych


Scena Muzyczna 2023

Program ma za zadanie uaktywnić poznańską publiczność i sprawić, że Scena na Piętrze zagości jeszcze mocniej w świadomości Poznaniaków. W planie jest organizowanie kameralnych koncertów. Program ma być zdywersyfikowany gatunkowo i ma na celu dotarcie do jak najszerszej publiczności.

Muzyka będzie  podzielona  na cztery cykle:  Elektronika, Jazz, Alternatywa,  Eksperyment 

Wydarzenia biletowane

Data: luty-kwiecień oraz październik-grudzień

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Koncert Orkiestry Amadeus

Program koncertu:

J. S. Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, G. Bottesini - Grand duo concertante na skrzypce i kontrabas (ar. H. Duczmal), M. Palmeri - Misa a Buenos Aires / Misatango

Orkiestrą dyryguje Agnieszka Duczmal

Data: 10.12.2023

Miejsce: Aula UAM

Więcej: Orkiestra Amadeus


Premiera muzycznego spektaklu pastorałkowego w Teatrze Animacji

Data: 2.12.2023

Miejsce: Teatr Animacji

Więcej: strona Teatru Animacji


VII Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego

Konkurs dedykowany jest pamięci profesora Józefa Kopczyńskiego (1955-2006), wybitnego artysty i cenionego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu).

Celem konkursu jest kreowanie i wyróżnianie ciekawych postaw artystycznych studentów szkół wyższych. Propagowanie małej formy rzeźbiarskiej, sztuki medalierskiej, nowatorskiej myśli i koncepcji rzeźbiarskiej.

Data: grudzień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: zostanie podane wkrótce

Organizator: Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Więcej: strona Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego


Wystawa O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

Celem wystawy jest prezentacja dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX wieku, które reprezentują nurt zwany border art. Dobór dzieł wynika z dwóch celów: 1. pokazanie niezwykle aktualnej w dzisiejszych czasach sztuki, poddającej refleksji granice państwowe w czasach migracji - dzieła te zostaną usytuowane w kontekście dzieł muzealnych z XIX wieku, które także tematyzują problematykę granic; 2. koncentracja na tych dziełach sztuki, które tematyzują problematykę związaną z granicą polsko-niemiecką w ciągu ostatnich około 30 lat, a więc od przełomu 1989 roku i podpisania traktatu granicznego między Polską a Niemcami w roku 1990. 

kuratorki: Prof. Dr. Burcu Dogramaci, Ludwig-Maximilians-Universität München; Prof. Marta Smolińska

Data: 24.09. - 31.12.2022

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Interwencje. Wystawa dzieł artystów współczesnych w obszarze wystawy stałej Galerii Sztuki Średniowiecznej

Wystawa zakłada prezentację prac współczesnych artystek i artystów w kontekście ekspozycji stałej w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Obiekty te, tytułowi "powiadacze", stworzą nieoczywiste relacje z zabytkami, niejako wcielą się w rolę ich interpretatorów. Dialog, zawiązany między dziełami sztuki dawnej i aktualnej, skutkować będzie przybliżeniem kultury średniowiecznej odbiorcom. Jednocześnie skoncentruje uwagę publiczności muzealnej na wartościach prac współczesnych twórców. Na wystawie zostanie również pokazana rekonstrukcja stroju średniowiecznego inspirowana kamienną rzeźbą Salomei Głogowskiej.

kuratorki: Katarzyna Sinoracka, dr Patrycja Łobodzińska

Data: 1.10.2023 - 4.02.2024

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Broń Ognista
Wystawa obejmie zbiór europejskiej i amerykańskiej odprzodowej broni palnej czarnoprochowej, krótkiej i długiej oraz amunicji, akcesoriów, a także źródeł ikonograficznych i pisanych, ukazujących jej wykorzystanie w służbie wojskowej i cywilnej. Eksponowane obiekty będą datowane na okres od XV wieku do lat 60-tych XIX wieku z kolekcji własnej oraz innych zbiorów.
Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny obejmujący prezentacje, pokazy i warsztaty z udziałem rekonstruktorów i strzelców, skierowany zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Dla specjalistów oraz osób chcących pogłębić wiedzę przygotowana zostanie sesja naukowa z udziałem bronioznawców, muzealników i historyków wojskowości.
kurator: Wojciech Lorek

Data: 4.09.2023 - 25.01.2024

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa "Wojska Wielkopolskie w fotografii" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Daty: listopad 2023 - luty 2024 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Data: 23.05.2023 - 30.03.2024 

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Niezwykłe dzieje Pałacu Górków" w Muzeum Archeologicznym
Wystawa czasowa przedstawiająca losy Pałacu Górków od jego najstarszych dziejów aż do współczesności. Zaprezentowane będą na niej zabytki oraz elementy architektoniczne odnalezione w trakcie badań archeologicznych. Dodatkowo zwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się z historycznymi postaciami, których działania miały wpływ na historię i kształt budynku oraz miasta, a także zgłębić zapiski z różnego rodzaju kronik, które przybliżają wydarzenia związane z Pałacem Górków. Na wystawie znajdą się tablice dotykowe z informacjami alfabecie Braille'a oraz z dotykowymi grafikami przedstawiającymi najciekawsze i najbardziej charakterystyczne elementy Pałacu (np. renesansowe kolumny na dziedzińcu).
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: październik 2023 - luty 2024 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "Dąbrówka koło Poznania. Od warowni z czasów plemiennych do średniowiecznej siedziby rycerskiej" w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentować będzie dwa grodziska zlokalizowane w Dąbrówce, gm. Dopiewo, położone po przeciwnych stronach rzeczki Wirynki. Pierwszy z grodów (st. 2) funkcjonował w okresie plemiennym, a drugi (st. 1) na przełomie XIII i XIV w. Zaprezentowane zostaną zabytki pochodzące z wykopalisk: wybrane naczynia, przedmioty kościane (grzebienie, szydła, obrączka, grocik), przedmioty metalowe (aplikacja kabłąkowa, sprzączki, klucze, ostrogi, wędzidła, groty bełtów, noże, szpila pierścieniowata, sierpy). Na planszach zaprezentowane zostaną wszystkie ustalenia wynikające z realizacji projektu MKiDN, m.in. rekonstrukcja grodu z okresu plemiennego, wyniki analiz specjalistycznych i badań nieinwazyjnych.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: 15.10 - 15.12.2023 

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim" w Fotoplastykonie Poznańskim

Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i odkrywców. Był pierwszym Polakiem, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. Lata młodości spędził w Wielkopolsce, Warszawie i Krakowie. W 1834 roku wyruszył w samodzielną podróż dookoła świata.

Podczas badań odkrył m.in. złoża miedzi w Kanadzie, złoża węgla na Tasmanii, a także złoto w Australii. Zdobył i opisał najwyższy szczyt Australii - Górę Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Dał się też poznać jako człowiek wielkiego serca. Podczas klęski głodu w Irlandii w latach 1845-1849 pospieszył jako ochotnik na pomoc ofiarom. Szacuje się, że dzięki jego pracy i zaangażowaniu przy koordynacji pomocy humanitarnej udało się uratować ponad 200 000 irlandzkich dzieci.

W 2023 roku przypada 150. rocznica śmierci podróżnika, a wystawa prezentowana w Fotoplastykonie Poznańskim wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Czas trwania wystawy: 2.10.2023-31.01.2024

Miejsce: Fotoplastykon Poznański

Więcej: strona Fotoplastykonu Poznańskiego


Wystawa "Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii" w Centrum Kultury Zamek

Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Wystawa na czarno-białych fotografiach pokazuje miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów.

Przywołuje te obszary Poznania, które pozwalały mieszkańcom zaznać miejskości, a zarazem gwarantowały im namiastkę sielskości, bycia obok miasta i w nim.

Czas trwania wystawy: 9.09.2023-14.01.2024

Miejsce: Sala Wielka Centrum Kultury Zamek

Więcej: strona Centrum Kultury Zamek


DZIECIAKI NA PIĘTRZE

Projekt Dzieciaki na Piętrze 2023 będzie kontynuacją wieloletniego projektu poświęconego młodym odbiorcom i odbiorczyniom kultury w Poznaniu. 

 Do współpracy zostaną zaproszeni zarówno lokalni twórcy, jak i artyści spoza Poznania. Przed nami cyklicznie odbywające się spektakle dla dzieci, które promowała będzie identyfikacja wizualna autorstwa cenionej poznańskiej ilustratorki jak również rozwijające warsztaty twórcze. 

Wydarzenia biletowane

Data: 2 semestry: styczeń - czerwiec oraz wrzesień-grudzień (głównie w soboty)

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8.

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej 


Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:

- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i  Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.

- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.

- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.

- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.

Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma