Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Czerwiec

Pyrkon Festiwal Fantastyki

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 56 godzin nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z niemal tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata! To również zakupy u 280 wystawców mających w asortymencie nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby. Jednak przede wszystkim to Fantastyczne Miejsce Spotkań z magiczną atmosferą, którą można poczuć tylko tutaj i tylko przez trzy dni w roku.

-Impreza biletowana

Data: 16 - 18.06.2023

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Więcej: Pyrkon Festiwal Fantastyki


13. Enter Enea Festival

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje

panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Wydarzenie jest biletowane.

Data: 5 - 7.06.2023

Miejsce: Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim ul. Koszalińska 15

Więcej: Enter Enea Festival


Festiwal Ethno Port Poznań

Wśród wykonawców zaproszonych z różnych stron świata nie zabraknie jak zawsze przedstawicieli polskiej i ukraińskiej sceny folkowej,  a konsekwentnie utrzymywany interdyscyplinarny charakter Ethno Portu Poznań, będącego wydarzeniem odnoszącym się do świata idei, zaowocuje zestawem warsztatów, wykładów  i dyskusji poświęconych rzeczywistości, w jakiej żyjemy i palącym problemom współczesnym. Dzięki wsparciu UNICEF program Festiwalu będzie też okazją do integracji społeczności ukraińskiej z gośćmi Festiwalu oraz do prezentacji kultury ukraińskiej i realizacji wspólnych projektów międzykulturowych. Działania te skierujemy zwłaszcza do dzieci i młodzieży, dla których przygotujemy serię warsztatów i spotkań muzycznych.

Data: 23 - 25.06.2023

Miejsce: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Więcej: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu


Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań od ponad trzydziestu lat prezentuje dokonania uznanych na świecie twórców, inicjuje unikalne projekty artystyczne oraz animuje parki, skwery i ulice miasta. Punktem wyjścia dla tegorocznej edycji będzie twórczość tureckiego pisarza, noblisty Orhana Pamuka. W programie, m.in. otwierająca festiwal parada w centrum Poznania, plenerowe widowiska, przedstawienia taneczne, koncerty, Silent Disco, a także cykl zaangażowanych rozmów w ramach Forum oraz warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny i biletowany.

Data: 26.06-2.07.2023

Miejsce: park im. F. Chopina i inne lokalizacje

Więcej: Malta Festival Poznań


16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2023

MFFA ANIMATOR to największy w Polsce festiwal filmu animowanego, który cechuje 15-letnia tradycja i uznanie w międzynarodowym środowisku. Od 2017 roku jest festiwalem kwalifikującym do nominacji Oscarowych®. Istotnym elementem ANIMATORA jest Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Konkurs Animowanych Seriali będący panoramą najnowszych produkcji oraz Konkurs Polski, wspierający rozwój i integrację branży w Polsce. Festiwal Animator to też pokazy filmów dla młodszych widzów, w tym roku Konkurs Animowanych Seriali dla Dzieci będzie oceniany przez jury dziecięce.  Od 2020 roku Animator odbywa się w formule hybrydowej: stacjonarnej dla widzów w Poznaniu oraz online dla publiczności ogólnopolskiej.

Wszystkie wydarzenia są biletowane

Data:

21-25.06.2023 - pokazy filmowe w Kinie Muza (Święty Marcin 30) i wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej strefie festiwalowej

26-30.06.2023 - pokazy online

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR


XX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna

Konkursy Skrzypcowe Telemanna są coroczną, międzynarodową imprezą kulturalną, mającą charakter edukacyjny i wychowawczy, integrującą młodzież muzyczną Polski, Europy i innych kontynentów. Najbliższa edycja przeznaczona jest dla młodych skrzypków urodzonych po 31.12.2004 roku (rocznik 2005 i młodsi). Konkurs jest dwuetapowy, w I etapie uczestnicy wykonują utwór dowolny i Fantazję Georga Philippa Telemanna, w drugim etapie dowolny koncert skrzypcowy (zalecane jest przy doborze programu uwzględnienie twórczości kompozytorów polskich). Młodzi uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury. Międzynarodowe Konkursy Telemanna zaliczane są do wiodących w kraju i liczących się w Europie.

Wstęp wolny

Data: 24-26.06.2023

Miejsce: Sala koncertowa Szkół Muzycznych przy ul. Solnej 12 

Organizator: Stowarzyszenie Konkursów Skrzypcowych im. Georga Philippa Telemanna

Więcej: strona Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna


Teatralny Golęcin 2023

"Teatralny Golęcin" to międzypokoleniowy program wydarzeń oraz warsztatów okołoteatralnych , na który organizatorzy zapraszają dorosłych, seniorów, młodzież i dzieci.

Obejmuje pokazy, które czerpią z różnych dziedzin teatru i sztuki np. teatru alternatywnego, teatru tańca, lalkowego, kamishibai, muzyki, happeningu, malarstwa, rzeźby i  scenografii.

 Fundacja i Teatr Asocjacji 2006 wykorzystuje industrialną przestrzeń swojej siedziby lub stworzoną specjalnie na potrzeby projektu scenę z kameralną widownią.

 Jest to propozycja dla wszystkich zainteresowanych sztuką w nieformalnej przestrzeni, celebrowaniem wolnego czasu podczas wydarzeń teatralnych, a także wspólnym, beztroskim  tworzeniem i warsztatami pomocnymi we wzmacnianiu kondycji psychicznej.

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja

Data: maj-wrzesień 2023

Miejsce: Centrum Zjawisk Teatralnych, ul. Golęcińska 9

Organizator: Fundacja Asocjacji 2006

Więcej: strona Fundacji Asocjacji 2006


Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Letni cykl spacerów po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. Główne obszary spacerowe Traktu Królewsko-Cesarskiego to Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście. Spacery obejmują jednak nie tylko znane z przewodników standardowe zestawy najważniejszych zabytków, ale też trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. 

Data: od czerwca do sierpnia 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Trakt Królewsko-Cesarski (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Traktu Królewsko-Cesarskiego


24. Biennale Sztuki dla Dziecka "Przyszłość"

Biennale Sztuki dla Dziecka to interdyscyplinarny projekt poświęcony twórczości dla młodych odbiorców. W jego ramach prezentujemy i produkujemy wydarzenia artystyczne oraz, w ramach Obserwatorium Sztuki dla Dziecka, inspirujemy dyskusję na temat twórczości dla młodych.

Obecnie realizacja kolejnych edycji projektu trwa dwa lata, a jego momentem kulminacyjnym jest Festiwal Biennale Sztuki dla Dziecka.

Wybór zagadnień związanych z przyszłością jako tematu przewodniego 24. edycji Biennale Sztuki dla Dziecka chcemy potraktować jako artystyczną odpowiedź na nadzwyczaj szybko zmieniającą się rzeczywistość społeczną, w jakiej funkcjonują dzieci i dorośli. Chcemy tym samym uruchomić i podzielić się inspirującymi refleksjami filozoficznymi, psychologicznymi, a przede wszystkim twórczymi.

Wstęp na wydarzenia jest biletowany.

Data: 29.05-4.06.2023

Miejsce: Scena Wspólna

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Biennale Sztuki dla Dziecka


Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko kalejdoskopu"

Przegląd ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i tworzenie ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku (od 2014 roku) do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.

W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina, szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.

Udział w wydarzeniu jest biletowany.

Data: od kwietnia do września 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Kino Pałacowe

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka


Obchody Patronów Miasta Poznania Św. Piotra i Pawła 2023

Widowiskowe działanie w centrum miasta dedykowane Patronom Miasta Poznania - filozofom:  Św. Piotrowi i Św. Pawłowi, przedstawionym jako postacie niosące nadzieję na lepszy czas.  W tym roku będzie to prezentacja widowiskowej formy w przestrzeni miasta. 

Data: 29 lub 30.06.2023

Miejsce: Centrum miasta

Wstęp wolny

Organizator: Fundacja Asocjacji 2006

Więcej:  strona Fundacji Asocjacji 2006


XXVII Poznański Przegląd Książki Naukowej

Jest to impreza wydawnicza, mająca na celu prezentację wyboru książek naukowych wydanych w Poznaniu w poprzednim roku kalendarzowym. Organizatorem Przeglądu jest Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Eksponowany jest wybór najciekawszych lub najbardziej odkrywczych książek, także tych, które zdobyły różnego rodzaju nagrody. Preselekcji dokonują sami

wydawcy. Przegląd nie ma charakteru konkursowego, ale jest próbą pokazania wysokiej rangi Poznania jako ośrodka wydawniczego, badawczego, naukowego i akademickiego. Wystawcami są zarówno wydawnictwa naukowe, jak i instytuty badawcze oraz inni wydawcy z terenu miasta i aglomeracji. Imprezie towarzyszą wykłady specjalistyczne.

Data: czerwiec


Lato z Estradą

VII edycja projektu Lato z Estradą "Podróże po kulturze" będzie kontynuacją działalności kulturalnej Estrady Poznańskiej na osiedlach oddalonych od centrum Poznania, gdzie brakuje ośrodków kultury i ogólnodostępnej oferty kulturalnej. 

Odbędzie się pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek Południe". Poprzez działania artystyczne organizatorzy postarają się zachęcić uczestników projektu do poznania szeroko rozumianej kultury krajów południa Europy, kończąc na Afryce, nie zapominając o regionie naszego kraju. Jak co roku planują różnorodny program familijny angażujący nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych, proponując koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, czy seanse kina plenerowego.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

Data: koniec czerwca -początek września

Miejsce: 15 poznańskich osiedli:  Antoninek-Zieleniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Grunwald Południe, Świerczewo, Żegrze

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Lata z Estradą


Gala operowa na zakończenie sezonu
Na zwieńczenie sezonu - wielka gala prezentująca bogactwo repertuaru operowego w mistrzowskim wykonaniu Chóru i Orkiestry oraz gwiazd Teatru Wielkiego.
Wykonawcy:
soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Data: 25.06.2023

Miejsce: Aula Uniwersytecka

Organizator: Teatr Wielki

Więcej: strona Teatru Wielkiego


Simon Boccanegra Verdi
wykonanie koncertowe
Opera Giuseppe Verdiego w trzech aktach z prologiem na podstawie libretta Francesco Maria Piave, której prapremiera odbyła się w marcu 1857 w Teatro La Fenice w Wenecji. W Poznaniu wsłuchamy się w wykonanie koncertowe dzieła, które przeniesie nas do Pałacu Dożów w Genui, pełnego politycznych intryg z historią miłosną w tle.
Wykonawcy:
soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Marco Guidarini - dyrygent

Data: 14.06.2023

Miejsce: Aula Uniwersytecka

Organizator: Teatr Wielki

Więcej: strona Teatru Wielkiego


Koncert kończący sezon artystyczny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego i Poznańskiego Chóru Chłopięcego

Każdego roku Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego i Poznański Chór Chłopięcy zapraszają na koncert galowy, który kończy sezon artystyczny obu instytucji. Podczas koncertu wystąpią: Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Dziecięcy Kukułeczki, Zespół Wokalny Alla Fine oraz zaproszeni goście.

Wstęp wolny

Data: 20.06.2023

Miejsce: Aula UAM w Poznaniu

Organizator: Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego oraz Poznański Chór Chłopięcy

Więcej: strona Poznańskiego Chóru Chłopięcego


Filharmonia Poznańska - koncerty

3.06.2023 - Koncert Rodzinny-Muzobajki-Instrumentów podróże małe i duże

                   - 505.Koncert Poznański-Klasyka bez granic

9.06.2023 - Nie (znacie) to posłuchajcie

16.06.2023 - Zakończenie sezonu-Błękitna Rapsodia i Tytan

Miejsce: Aula UAM

Więcej: Filharmonia Poznańska

            


Inne koncerty:

- 25.06 - Multikino 51 - Bajkowy koncert dla dzieci w wieku przedszkolnym;

- 25.06 - Multikino 51 - Karnawał zwierząt. Koncert dla dzieci w wieku szkolnym;

- 25.06 - Multikino 51 - Game Music. Koncert na żywo;

- 25.06 - Multikino 51 - Film Music Bond 007;

- 25.06 - Multikino 51 - Stevie Wonder Cover Show;

- 25.06 - Multikino 51 - Tribute to Luciano Pavarotti Show.


Premiera spektaklu w reż. K. Minkowskiej

Premiera spektaklu Katarzyny Minkowskiej, reżyserki "Cudzoziemki". Ostateczny tytuł wkrótce.

Data: czerwiec 2023 - dokładna data wkrótce

Miejsce: Teatr Polski

Więcej: strona Teatru Polskiego


Premiera spektaklu "Piotruś Pan", reż. Konrad Dworakowski

Adaptacja powieści Jamesa Matthew Barriego.

Data: 1.6.2023 

Miejsce: Teatr Animacji

Więcej: strona Teatru Animacji


Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Data: kwiecień 2023 - marzec 2024 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Skarby Wielkopolski wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców - zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego" w Muzeum Archeologicznym

Stanowisko nr 7 w Krzyżu Wielkopolskim to jedno z najwybitniejszych stanowisk wczesnomezolitycznych północnej Europy. Jego szczególne położenie, nad starorzeczem kopalnego koryta Noteci, umożliwiło przetrwanie do naszych czasów unikatowego zespołu zabytków z kości, poroża, drewna i z innych surowców organicznych. Są to różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku (m. in. topory, siekiery, ciosła), broń i narzędzia łowieckie, tekstylia, pozostałości pożywienia i naczyń, w których je przechowywano. Towarzyszą im wytwory sztuki mezolitycznej. Ze stanowiska pochodzi również najstarsza na Niżu Polskim czaszka ludzka. Stanowisko to, zaliczane do najstarszego osadnictwa mezolitycznego w Polsce, nie ma w Polsce analogii z punktu widzenia różnorodności i jakości znalezionych na nim zabytków, o wysokiej randze ekspozycyjnej.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Daty: czerwiec - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Łap zabytek!" w Muzeum Archeologicznym

Na wystawie będzie zaprezentowanych kilka zabytków z Muzeum Archeologicznego oraz ich modele w skali 1:1 (wydrukowane na drukarce 3D), które będzie można dotykać. Do każdego zabytku będzie dołączony poster z opisem i ciekawymi informacjami o zabytku oraz tabliczka z informacją w alfabecie Braille'a. Do wystawy przygotowane zostaną również materiały edukacyjne dla dzieci. Wydruki 3D po zakończeniu wystawy wzbogacą wystawy stałe.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: maj - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "Prezentacja wyników badań na stanowisku w Skalmierzycach, pow. Ostrów Wlkp." w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentująca wyniki badań archeologicznych na stanowisku w Skalmierzycach, w tym zbiór ok. 30 zabytków datowanych na okres wpływów rzymskich.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: marzec - czerwiec 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa Kenya Hara. Japońskie źródło nowoczesności

Wystawa z cyklu Laureaci konkursu im. Jana Lenicy. Kenya Hara (ur. 1958) jest grafikiem, projektantem, dyrektorem kreatywnym Nippon Design Center, profesorem Musashino Art University w Tokio, autor teoretyczno-filozoficznych książek o projektowaniu. Na wystawie prezentowane będą wybrane przez Kenya Harę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze tj. książki, magazyny reklamowe, czasopisma (łącznie ponad 100 prac). W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Prezentowane będę również liczne i ważne dla autora realizacje wystawiennicze.

kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

Data: 24.03. - 30.07.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa prac Jana Lebensteina

Otwarcie: 23.06.2023, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 23.06-29.09.2023

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Wystawa Zwierzęta w sztuce

Projekt partycypacyjny: edukacyjno-wystawienniczy. Wyboru obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, których motywami ikonograficznymi są sceny animalistyczne dokonają studenci historii sztuki i oni ułożą narrację wystawy.

kuratorzy: Katarzyna Grabowska MNP, prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz, dr Filip Lipiński, IHS UAM

Data: 21.05 - 27.08.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Barbie - nieznane oblicze

Wystawa ma na celu ukazanie mniej znanych i rzadko omawianych wątków z 60-letniej historii lalki Barbie. Kierowana jest do widzów dorosłych i skupia się na wątkach społecznych: kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć i wiek. Wystawa ma być opowieścią o kulturze i wydarzeniach ostatnich lat, w których Barbie brała udział, które odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła. Jej celem jest także ukazanie polskich odniesień w historii Barbie. Wystawa z kolekcji prywatnych.

kuratorka: Aleksandra Podżorska

Data: 12.03. 2023 - 30.08.2023

Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu


DZIECIAKI NA PIĘTRZE

Projekt Dzieciaki na Piętrze 2023 będzie kontynuacją wieloletniego projektu poświęconego młodym odbiorcom i odbiorczyniom kultury w Poznaniu. 

 Do współpracy zostaną zaproszeni zarówno lokalni twórcy, jak i artyści spoza Poznania. Przed nami cyklicznie odbywające się spektakle dla dzieci, które promowała będzie identyfikacja wizualna autorstwa cenionej poznańskiej ilustratorki jak również rozwijające warsztaty twórcze. 

Wydarzenia biletowane

Data: 2 semestry: styczeń - czerwiec oraz wrzesień-grudzień (głównie w soboty)

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8.

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej 


Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:

- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i  Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.

- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.

- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.

- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.

Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma