Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Lipiec

Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań od ponad trzydziestu lat prezentuje dokonania uznanych na świecie twórców, inicjuje unikalne projekty artystyczne oraz animuje parki, skwery i ulice miasta. Punktem wyjścia dla tegorocznej edycji będzie twórczość tureckiego pisarza, noblisty Orhana Pamuka. W programie, m.in. otwierająca festiwal parada w centrum Poznania, plenerowe widowiska, przedstawienia taneczne, koncerty, Silent Disco, a także cykl zaangażowanych rozmów w ramach Forum oraz warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny i biletowany.

Data: 26.06-2.07.2023

Miejsce: park im. F. Chopina i inne lokalizacje

Więcej: Malta Festival Poznań


Czas Letni Festiwal

Czas Letni Festiwal to nowa inicjatywa Fundacji Ad Arte, która od 20 lat animuje kulturę w Poznaniu i Wielkopolsce.  Wydarzenie dla każdego, kto wierzy, że spotkania, wydarzenia kulturalne, czas wolny i rozrywka to ważne, nierozłączne elementy jego życia. Organizatorzy chcą pokazać, że film, muzyka, literatura, gry, wystawy, targi, warsztaty i panele dyskusyjne mogą tworzyć spójną, przystępną całość i dostarczyć wiele radości zarówno ich twórcom jak i odbiorcom. Program umożliwi wybór: kreatywny poranek z dzieckiem, intelektualne wyzwanie po południu, romantyczny seans pod chmurką wieczorem czy intensywność nocnych DJ setów. 

Data: lipiec 2023

Impreza biletowana, ale na część wydarzeń planowany jest wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte

Więcej: strona Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte


Teatralny Golęcin 2023

"Teatralny Golęcin" to międzypokoleniowy program wydarzeń oraz warsztatów okołoteatralnych , na który organizatorzy zapraszają dorosłych, seniorów, młodzież i dzieci.

Obejmuje pokazy, które czerpią z różnych dziedzin teatru i sztuki np. teatru alternatywnego, teatru tańca, lalkowego, kamishibai, muzyki, happeningu, malarstwa, rzeźby i  scenografii.

 Fundacja i Teatr Asocjacji 2006 wykorzystuje industrialną przestrzeń swojej siedziby lub stworzoną specjalnie na potrzeby projektu scenę z kameralną widownią.

 Jest to propozycja dla wszystkich zainteresowanych sztuką w nieformalnej przestrzeni, celebrowaniem wolnego czasu podczas wydarzeń teatralnych, a także wspólnym, beztroskim  tworzeniem i warsztatami pomocnymi we wzmacnianiu kondycji psychicznej.

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja

Data: maj-wrzesień 2023

Miejsce: Centrum Zjawisk Teatralnych, ul. Golęcińska 9

Organizator: Fundacja Asocjacji 2006

Więcej: strona Fundacji Asocjacji 2006


16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2023

MFFA ANIMATOR to największy w Polsce festiwal filmu animowanego, który cechuje 15-letnia tradycja i uznanie w międzynarodowym środowisku. Od 2017 roku jest festiwalem kwalifikującym do nominacji Oscarowych®. Istotnym elementem ANIMATORA jest Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Konkurs Animowanych Seriali będący panoramą najnowszych produkcji oraz Konkurs Polski, wspierający rozwój i integrację branży w Polsce. Festiwal Animator to też pokazy filmów dla młodszych widzów, w tym roku Konkurs Animowanych Seriali dla Dzieci będzie oceniany przez jury dziecięce.  Od 2020 roku Animator odbywa się w formule hybrydowej: stacjonarnej dla widzów w Poznaniu oraz online dla publiczności ogólnopolskiej.

Wszystkie wydarzenia są biletowane

Data:

1-2.07 - KINO MUZA - pokazy nagrodzonych filmów krótko- i pełnometrażowych ANIMATORA 2023, pokazy filmów stworzonych w ramach warsztatów Animator Jutra oraz pokazy zwycięskich filmów z Festiwalu Annecy 2023

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR


Staromiejskie Koncerty Organowe

Cykl recitali organowych w formie festiwalu w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, od ponad 20 lat odbywający się w Bazylice Farnej w centrum Poznania. Zaproszeni artyści to wybitni i uznani w świecie muzycznym europejscy wirtuozi organów, profesorowie akademii muzycznych, a także artyści młodego pokolenia. Muzycy prezentują swoje recitale na niezwykle cennym instrumencie wykonanym przez organmistrza saksońskiego Friedricha Ladegasta (1876). Koncerty odbywają się w czwartki lipca i sierpnia.

organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary

Data: lipiec - sierpień 2023

Miejsce: Fara Poznańska - Bazylika Kolegiacka

Więcej: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary


Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko kalejdoskopu"

Przegląd ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i tworzenie ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku (od 2014 roku) do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.

W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina, szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.

Udział w wydarzeniu jest biletowany.

Data: od kwietnia do września 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Kino Pałacowe

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka


Rzeka Żywa

Letni cykl wydarzeń w Bramie Poznania związanych z Cybiną i Wartą oraz terenami nadrzecznymi. W ramach cyklu organizowane są koncerty, warsztaty, kino plenerowe, spacery.

Data: lipiec i sierpień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Brama Poznania (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Bramy Poznania


Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Letni cykl spacerów po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. Główne obszary spacerowe Traktu Królewsko-Cesarskiego to Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście. Spacery obejmują jednak nie tylko znane z przewodników standardowe zestawy najważniejszych zabytków, ale też trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. 

Data: od czerwca do sierpnia 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Trakt Królewsko-Cesarski (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Traktu Królewsko-Cesarskiego


Lato z Estradą

VII edycja projektu Lato z Estradą "Podróże po kulturze" będzie kontynuacją działalności kulturalnej Estrady Poznańskiej na osiedlach oddalonych od centrum Poznania, gdzie brakuje ośrodków kultury i ogólnodostępnej oferty kulturalnej. 

Odbędzie się pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek Południe". Poprzez działania artystyczne organizatorzy postarają się zachęcić uczestników projektu do poznania szeroko rozumianej kultury krajów południa Europy, kończąc na Afryce, nie zapominając o regionie naszego kraju. Jak co roku planują różnorodny program familijny angażujący nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych, proponując koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, czy seanse kina plenerowego.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.

Data: koniec czerwca -początek września

Miejsce: 15 poznańskich osiedli:  Antoninek-Zieleniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Grunwald Południe, Świerczewo, Żegrze

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Lata z Estradą


Zamkowe Lato dla Dzieci

Cykl wakacyjnych imprez dla dzieci. Wydarzenia Zamkowego Lata dla Dzieci od blisko dwudziestu lat programowane są w taki sposób, aby mały odbiorca poznawał cały kalejdoskop działań artystycznych (plastycznych muzycznych, teatralnych) i budował swoją wrażliwość estetyczną. Centrum Kultury Zamek zaprasza zespoły teatralne i artystów/edukatorów, którzy pracują w teatrach i tworzą dla dzieci autorskie spektakle, koncerty i warsztaty. Stąd w programie Zamkowego Lata dla Dzieci spektakle premierowe i projekty autorskie. Oferta skierowana jest głównie do dzieci od 6 lat. Wtorkowe, plenerowe spotkania, odbywać się będą głównie na Dziedzińcu Zamkowym. W większości zaprezentowane zostaną spektakle premierowe.

Data: lipiec - sierpień 2023

Miejsce: Dziedziniec Zamkowy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,

Więcej: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu


Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Data: kwiecień 2023 - marzec 2024 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Skarby Wielkopolski wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców - zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego" w Muzeum Archeologicznym

Stanowisko nr 7 w Krzyżu Wielkopolskim to jedno z najwybitniejszych stanowisk wczesnomezolitycznych północnej Europy. Jego szczególne położenie, nad starorzeczem kopalnego koryta Noteci, umożliwiło przetrwanie do naszych czasów unikatowego zespołu zabytków z kości, poroża, drewna i z innych surowców organicznych. Są to różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku (m. in. topory, siekiery, ciosła), broń i narzędzia łowieckie, tekstylia, pozostałości pożywienia i naczyń, w których je przechowywano. Towarzyszą im wytwory sztuki mezolitycznej. Ze stanowiska pochodzi również najstarsza na Niżu Polskim czaszka ludzka. Stanowisko to, zaliczane do najstarszego osadnictwa mezolitycznego w Polsce, nie ma w Polsce analogii z punktu widzenia różnorodności i jakości znalezionych na nim zabytków, o wysokiej randze ekspozycyjnej.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Daty: czerwiec - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa "Łap zabytek!" w Muzeum Archeologicznym

Na wystawie będzie zaprezentowanych kilka zabytków z Muzeum Archeologicznego oraz ich modele w skali 1:1 (wydrukowane na drukarce 3D), które będzie można dotykać. Do każdego zabytku będzie dołączony poster z opisem i ciekawymi informacjami o zabytku oraz tabliczka z informacją w alfabecie Braille'a. Do wystawy przygotowane zostaną również materiały edukacyjne dla dzieci. Wydruki 3D po zakończeniu wystawy wzbogacą wystawy stałe.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: maj - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "40 lat konferencji afrykańskich w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu"

Wystawa posterowa, na której znajdą się wybrane zdjęcia ze wszystkich organizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN międzynarodowych konferencji afrykańskich. Wystawa będzie towarzyszyć kolejnej, dwunastej konferencji.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego.

Daty: lipiec - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa Zwierzęta w sztuce

Projekt partycypacyjny: edukacyjno-wystawienniczy. Wyboru obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, których motywami ikonograficznymi są sceny animalistyczne dokonają studenci historii sztuki i oni ułożą narrację wystawy.

kuratorzy: Katarzyna Grabowska MNP, prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz, dr Filip Lipiński, IHS UAM

Data: 21.05 - 27.08.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Barbie - nieznane oblicze

Wystawa ma na celu ukazanie mniej znanych i rzadko omawianych wątków z 60-letniej historii lalki Barbie. Kierowana jest do widzów dorosłych i skupia się na wątkach społecznych: kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć i wiek. Wystawa ma być opowieścią o kulturze i wydarzeniach ostatnich lat, w których Barbie brała udział, które odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła. Jej celem jest także ukazanie polskich odniesień w historii Barbie. Wystawa z kolekcji prywatnych.

kuratorka: Aleksandra Podżorska

Data: 12.03. 2023 - 30.08.2023

Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu


Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:

- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i  Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.

- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.

- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.

- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.

Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma