Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kwiecień

Era Jazzu- edycja festiwalowa

ERA JAZZU - to  cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu. Kulminacją serii  jest  coroczny, wielodniowy, ogólnopolski festiwal ERA JAZZU. Program ERY JAZZU obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację  najciekawszych jazzowych  zjawisk i trendów.Galowe recitale w prestiżowych salach, cykl CZAS KOMEDY oraz  okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje  cyklu ERA JAZZU.

Data: 14-16.04.2023

Organizator: Era Jazzu

Więcej: strona Ery Jazzu


III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury"

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" zderza różne stylistyki i rozumienia pojęć "natura" i "kultura". Festiwal w swoim założeniu ma prezentować bogactwo i różnorodność sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury. 

W programie m.in. prezentacje spektakli Ballet Sibiu (Rumunia) oraz 420 People (Czechy), pokaz prac artystów z Ukrainy oraz - 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca - akcja uliczna Narodowe Tańczenie, czyli korowód taneczny w rytmie poloneza na ul. Taczaka, gdzie znajduje się siedziba Polskiego Teatru Tańca. 

Spektakle biletowane. Narodowe Tańczenie - wstęp wolny.

Data: 24-30.04.2023

Miejsce: Polski Teatr Tańca

Więcej: strona Polskiego Teatru Tańca


Majówka w Bramie Poznania

Urodziny Bramy Poznania przypadające na długi weekend majowy. W ramach wydarzenia organizowane są spacery, warsztaty, koncerty.

Data: ok. 29.04-3.05 - dokładna data wkrótce

Miejsce: Brama Poznania (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Bramy Poznania


NEXT FEST Music Showcase & Conference - edycja premierowa

Wiosną 2023 roku, w miejscach, które dobrze znamy, odbędzie się premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference - nowy fetsiwal na mapie Poznania!

Premierowa edycja Festiwalu ma formułę serii kilkudziesięciu koncertów z popularną i alternatywną muzyką oraz konferencji dla środowiska muzycznego. W programie festiwalu znajdą się występy debiutujących zespołów i topowych artystów i artystek, spotkania, warsztaty i dyskusje dla profesjonalistów z polskiej i międzynarodowej branży muzycznej.

Wydarzenia będą odbywać się m.in. w CK Zamek, Estradzie Poznańskiej, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron i wielu innych miejscach w centrum Poznania. NEXT FEST nawiązuje do prekursorskiego festiwalu Spring Break, który promował młodych artystów na spotkaniach z branżą muzyczną. Impreza biletowana.

Organizatorami wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Dwie Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Lokum, Schron.

Data: 20-22.04.2023

Miejsca: Poznańskie kluby muzyczne, Poznańskie Instytucje Kultury

Więcej: NEXT FEST Music Showcase & Conference


Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko kalejdoskopu"

Przegląd ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i tworzenie ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku (od 2014 roku) do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.

W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina, szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.

Udział w wydarzeniu jest biletowany.

Data: od kwietnia do września 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Kino Pałacowe

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka


Koncert z okazji 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Koncert "Głosy z przeszłości", który odbędzie się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, jest muzycznym hołdem, poświęconym pamięci ofiar Powstania w Getcie Warszawskim w 80. rocznicę jego wybuchu. Muzyka jako uniwersalny język, rozumiany na całym świecie przez każdą nację, stanowić będzie swoisty pomnik, wystawiony całej społeczności żydowskiej, która ucierpiała podczas II Wojny Światowej. Repertuar koncertu został pieczołowicie skonstruowany tak, by oddać ducha i klimat tamtych czasów; wiele w nim żydowskich tematów o melodyce pełnej melancholii. W programie znajdą się oryginalne kompozycje Jacka Sykulskiego (The peace meditation, De profundis oraz tytułowe Voices from the past), a także utwory takich twórców jak P. Łukaszewski, Z. Preisner czy K. A. Arnesen. Podczas tego niezwykłego koncertu zabrzmi szereg opracowań utworów Mordechaja Gebirtiga oraz Hermana Yablokoffa w języku jidysz. Unikatowy jest fakt, iż muzyka wyżej wymienionych twórców, została opracowana na chór oraz chór i klarnet (nikt wcześniej nie podjął się opracowań chóralnych Gebirtiga!), przez co kompozycje te będą miały okazję dotarcia do szerokiego grona odbiorców muzyki chóralnej w Polsce i na świecie, przyczyniając się do popularyzacji twórczości tych artystów, tak ważnych dla społeczności żydowskiej. Utwory będą przeplatane czytaniem wspomnień ludzi, którzy przeżyli wydarzenia w Getcie  (m.in. W. Szlengela, L. Kopelmana, H. Aszkenazy-Engelhardt).
Głównym wykonawcą będzie Poznański Chór Chłopięcy,  na klarnecie towarzyszyć będzie artysta Teatru Wielkiego w Poznaniu - Sławomir Heinrychowski. Całość poprowadzi Jacek Sykulski.
Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wstęp wolny

Data: 22.04.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Organizator: Poznański Chór Chłopięcy

Więcej: strona Poznańskiego Chóru Chłopięcego


Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej

Fundacja Instytut Kultury Popularnej oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają na szóstą edycję imprezy, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny stolicy Wielkopolski. Festiwal łączy w sobie naukową refleksję nad komiksem z zabawą, w ciągu czterech dni oferując: konferencję naukową, spotkania z twórcami, prelekcje tematyczne,

warsztaty, wystawy, cosplay, giełdę i... kilkadziesiąt darmowych komiksów, przygotowanych przez polskich i europejskich artystów oraz ściągniętych specjalnie na tę okazję z USA.

Data: 20-23.04.2023

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria Centrala, Barak Kultury, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Więcej: Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej


XIII Biennale Grafiki "Error"

Biennale Grafiki powołane w 1999 roku jest cyklicznym przeglądem/konkursem prezentującym twórczość artystów młodego pokolenia, działających w obszarze grafiki artystycznej.

Tematem XIII Biennale Grafiki, które odbędzie się wiosną 2023 roku w Poznaniu, jest "Error" - zagadnienie, które w odniesieniu do sztuki krytykuje istniejącą do tej pory rzeczywistość jako wadliwą i niedoskonałą, proponując w zamian ulepszenia oraz przekształcenia w obrębie kultury i społeczeństwa.

Konkurs adresowany jest nie tylko do studentów szkół artystycznych, ale również do innych twórców z Polski i Ukrainy, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Data: 14.04 - 28.05.2023

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał, Stary Browar (Słodownia +1)

Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Więcej: strona XIII Biennale Grafiki "Error"


Koncert Orkiestry Amadeus

Program koncertu:

E. Elgar - Serenada na smyczki e-moll op. 20, P. Moss- Suita concertante na gitarę i ork. smyczkową, A. Schoenberg - Verklärte Nacht, Op.4

Orkiestrą dyryguje Anna Duczmal-Mróz

Data: 2.04.2023

Miejsce: Aula UAM

Więcej: Orkiestra Amadeus


Filharmonia Poznańska - koncerty

1.04.2023 - Muzykoteczka-Opowieść z Bollywood

3.04.2023 - 27.Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena-Nieznane Opery

14.03.2023 - Z biegiem Łaby

21.04.2023 - Viva Sibelius (2)

22.04.2023 - Koncert rodzinny-Muzyka i zwierzęta

29.04.2023 - 504.Koncert Poznański-DON QUICHOTTE

Więcej: Filharmonia Poznańska


Scena Muzyczna 2023

Program ma za zadanie uaktywnić poznańską publiczność i sprawić, że Scena na Piętrze zagości jeszcze mocniej w świadomości Poznaniaków. W planie jest organizowanie kameralnych koncertów. Program ma być zdywersyfikowany gatunkowo i ma na celu dotarcie do jak najszerszej publiczności.

Muzyka będzie  podzielona  na cztery cykle:  Elektronika, Jazz, Alternatywa,  Eksperyment 

Wydarzenia biletowane

Data: luty-kwiecień oraz październik-grudzień

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Inne koncerty:

- 1.04 - 2Progi - Laura Cox;

- 2.04 - Klub Tama - Oomph!;

- 3.04 - MTP Sala Ziemi - Maciej Maleńczuk;

- 15.04 - U Bazyla - Orphaned Land;

- 20.04 - MTP Sala Ziemi - Morricone Film History;

- 23.04 - Centrum Kongresowo - Dydaktyczne UM - Toby z Monachium;

- 24.04 - MTP Sala Ziemi - The Greatest Love of All. A Tribute to Whitney Houston.


Premiera spektaklu "Taśmy rodzinne" (reż. P. Pacześniak)

Adaptacja powieści Macieja Marcisza, obrazującej konflikty i kryzysy współczesnej polskiej rodziny widziane oczyma pokolenia Z.

Reżyserem jest Piotr Pacześniak, student reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Data: 14/15.04.2023 - dokładna data wkrótce

Miejsce: Teatr Polski

Więcej: strona Teatru Polskiego


Premiera spektaklu "Teatrzyk Zielona Gęś", reż. Paweł Aigner

Znany ze swojego poczucia humoru Paweł Aigner wraca do Teatru Animacji po świetnie przyjętej "Miłości do trzech pomarańczy", by zrealizować tekst Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Spektakl jest propozycją dla młodzieży i dorosłych.

Data: 15.04.2023

Miejsce: Teatr Animacji

Więcej: strona Teatru Animacji


Stabat Mater Dvořák

Stabat Mater Antonína Dvořáka, przeznaczone na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę, z poruszającym średniowiecznym tekstem wielkopostnym autorstwa franciszkanina Jacopone da Todi, uznawane jest za najdojrzalsze pod względem artystycznym, najbardziej znane i najczęściej wykonywane dzieło sakralne czeskiego kompozytora.
Wykonawcy:
Jacek Kaspszyk - dyrygent
soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Data: 19.04.2023

Miejsce: Aula Uniwersytecka

Organizator: Teatr Wielki

Więcej: strona Teatru Wielkiego


Spektakle gościnne:

- 21.04 - Kino Apollo - Kwartet (Teatr Ateneum);

- 29.04 - MTP Sala Ziemi - Kabaret Nowaki. Za granicą żartu.


Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Data: kwiecień 2023 - marzec 2024 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości


Wystawa "Archeologia utrwalona w kadrze" w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentująca historię rozwoju wielkopolskiej archeologii poprzez pryzmat fotografii, która towarzyszyła jej niemal od chwili swoich narodzin. Powstająca na przestrzeni ponad stu lat dokumentacja fotograficzna, ta wernakularna, i ta artystyczna, sama stanowi dziś integralną część zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Na szklanych płytach, na negatywach i papierowych odbitkach utrwalono nie tylko historię zabytków, badań wykopaliskowych, wystaw, czy wydarzeń, ale również ludzi i miejsc. 

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: marzec - maj 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "Prezentacja wyników badań na stanowisku w Skalmierzycach, pow. Ostrów Wlkp." w Muzeum Archeologicznym

Wystawa prezentująca wyniki badań archeologicznych na stanowisku w Skalmierzycach, w tym zbiór ok. 30 zabytków datowanych na okres wpływów rzymskich.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.

Data: marzec - czerwiec 2023 - dokładne daty wkrótce

Miejsce: Muzeum Archeologiczne

Więcej: strona Muzeum Archeologicznego


Wystawa prac Jana Pamuły

Otwarcie: 28.04.2023, godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 28.04-16.06.2023

Miejsce: Galeria Piekary

Wstęp wolny

Więcej: strona Galerii Piekary


Wystawa Kenya Hara. Japońskie źródło nowoczesności

Wystawa z cyklu Laureaci konkursu im. Jana Lenicy. Kenya Hara (ur. 1958) jest grafikiem, projektantem, dyrektorem kreatywnym Nippon Design Center, profesorem Musashino Art University w Tokio, autor teoretyczno-filozoficznych książek o projektowaniu. Na wystawie prezentowane będą wybrane przez Kenya Harę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze tj. książki, magazyny reklamowe, czasopisma (łącznie ponad 100 prac). W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Prezentowane będę również liczne i ważne dla autora realizacje wystawiennicze.

kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

Data: 24.03. - 30.07.2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Wystawa Barbie - nieznane oblicze

Wystawa ma na celu ukazanie mniej znanych i rzadko omawianych wątków z 60-letniej historii lalki Barbie. Kierowana jest do widzów dorosłych i skupia się na wątkach społecznych: kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć i wiek. Wystawa ma być opowieścią o kulturze i wydarzeniach ostatnich lat, w których Barbie brała udział, które odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła. Jej celem jest także ukazanie polskich odniesień w historii Barbie. Wystawa z kolekcji prywatnych.

kuratorka: Aleksandra Podżorska

Data: 12.03. 2023 - 30.08.2023

Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu


DZIECIAKI NA PIĘTRZE

Projekt Dzieciaki na Piętrze 2023 będzie kontynuacją wieloletniego projektu poświęconego młodym odbiorcom i odbiorczyniom kultury w Poznaniu. 

 Do współpracy zostaną zaproszeni zarówno lokalni twórcy, jak i artyści spoza Poznania. Przed nami cyklicznie odbywające się spektakle dla dzieci, które promowała będzie identyfikacja wizualna autorstwa cenionej poznańskiej ilustratorki jak również rozwijające warsztaty twórcze. 

Wydarzenia biletowane

Data: 2 semestry: styczeń - czerwiec oraz wrzesień-grudzień (głównie w soboty)

Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8.

Organizator: Estrada Poznańska 

Więcej: strona Estrady Poznańskiej 


Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:

- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i  Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.

- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.

- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.

- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.

Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)

Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma