Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia

II Festiwal Architektury i Sztuki Modernistycznej Nowy Plan

12.10 – 30.10.2019
MTP, pawilon nr 10, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

90 lat poznańskiego modernizmu uczci festiwal i wystawa
Czy dziedzictwo Powszechnej Wystawy Krajowej sprzed 90 lat ciągle ma znaczenie dla Poznania? Czy historia może nas przygotować na przyszłe kryzysy? Odpowiedzi na te pytania można szukać od 11 października 2019 roku podczas II Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN oraz na Wystawie "PIERWSZY RAZ - modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej". Dokładnie 90 lat temu, w 1929 roku, pierwszy raz zawitał do Poznania rewolucyjny nurt w architekturze: modernizm. Nowoczesne pawilony stanęły na terenach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) - imprezie, która także po raz pierwszy (i jedyny) odbyła się w odrodzonej Rzeczpospolitej. Do dziś poznaniacy korzystają z kilkunastu obiektów, które zostały wybudowane lub były wykorzystywane z okazji PeWuKi. Jednak po wystawowym awangardowym modernizmie nie został niemal żaden ślad. Tymczasowe pawilony rozebrano, a ich jedynym śladem są fachowe publikacje, poświęcone architekturze. Przywrócenie należnej pamięci o tym modernistycznym zrywie będzie tematem II Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN, organizowanego przez poznański oddział SARP i inicjatywę Centrum Otwarte. Towarzyszyć mu będzie wystawa zatytułowana "Pierwszy raz" przygotowana we współpracy z grupą MTP.
Podczas festiwalowej wystawy będzie można zobaczyć modele najciekawszych obiektów PeWuKi i poznać ich twórców. Jak wielkim przedsięwzięciem była PeWuKa będzie można się przekonać dzięki jej makiecie, prezentującej w miniaturze obszar Międzynarodowych Targów Poznańskich, parku Wilsona, Łazarza i dzisiejszego parku Kasprowicza.
Poza wystawami dostępnymi do 30 października, w programu Festiwalu Nowy Plan znalazły się wykłady, dyskusje, warsztaty i spacery. Podczas tych wydarzeń organizatorzy postarają się odpowiedzieć na szereg pytań. Jak rozwinąłby się Poznań bez PeWuKi? W jak silny sposób modernistyczna architektura ekspozycji wpłynęła na kształt budynków stawianych w latach 30. XX w.? Jak wielki był kontrast między nowoczesnością prezentowaną na wystawie, a stanem ówczesnej Rzeczpospolitej? Jak prezentowała się PeWuKa na tle innych ekspozycji dwudziestolecia międzywojennego w Europie i na świecie? Wreszcie, jak miała wyglądać druga edycja imprezy planowana w Warszawie na rok 1944? Inwestycyjna gorączka PeWuKi skończyła się na chwilę przed wybuchem światowego kryzysu. Czy dziś jesteśmy gotowi na podobny scenariusz? Jaki kryzys nam grozi i jak się przełoży na inwestycyjne plany urbanistyczne oraz architektoniczne? Czy mamy jakiś "plan B"? Z tymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy finałowej debaty współorganizowanej z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.
Wernisaż wystawy "Pierwszy raz - modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej" odbędzie się w piątek, 11 października o godzinie 19:00. Będzie to także inauguracja II Festiwalu Nowy Plan, poświęconemu tematyce Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 r.
Miejscem wystawy i festiwalu będzie pawilon 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich - najstarszy zachowany modernistyczny obiekt targów, który powstał prawie dwie dekady po Pewuce - w 1947 roku.
Festiwal i wystawa będą dostępne dla publiczności od 12 do 30 października 2019 roku (z wyłączeniem 18-20.10.2019), w godzinach od 14:00 do 20:00.
Wstęp bezpłatny na hasło "PeWuKa" przez wejście wschodnie MTP, od ul. Głogowskiej 10.
Organizatorami wydarzeń jest Centrum Otwarte oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Grupą MTP. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalnowyplan.pl a także na www.pewuka.pl.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania.

Zobacz www.festiwalnowyplan.pl

Baner
Plakat wydarzenia Pobierz baner (JPEG, 57,65 kB)