Kultura w Poznaniu

Kalendarium

na scenie widoczne dwie postaci, jedna kuca odwrócona tyłem, nakryta jest kolorowym materiałem, druga - mężczyzna, pochyla się podnosząc leżącą na podłodze łopatę

Spektakl - Smolarek, w wyk. Grupy Teatralnej Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez kartki

23.04.2023
19:00

Co by było gdyby po raz drugi tworzono człowieka na nowo? Jakby wyglądało odrodzenie człowieka po ogromnej epidemii lub wojnie nuklearnej - w świecie zupełnie zniszczonym, pełnym ruin i resztek dawnej cywilizacji? Jak wyglądałby nowy świat, gdyby pierwszym stworzonym od nowa człowiekiem był Polak? Czy Polska po katastrofie różniłaby się od Polski obecnej? Czy w końcu byłaby szansa na wyższą kwotę wolną od podatku? Czy to Bóg czy ktoś inny byłby takim szaleńcem, by dać człowiekowi drugą szansę? Ale najważniejszym pytaniem, jakie warto postawić sobie, to czy kataklizm i zupełne wyniszczenie rasy ludzkiej potrafią zabić w Nas tradycję organizowania kolejnych Mistrzostw Piłkarskich? Ten spektakl powstał właśnie po to, by przeanalizować wszystkie te kwestie i dać, czasem niejasne i niepewne, odpowiedzi.

Pomimo zabawnego tonu tego opisu, spektakl porusza bardzo wiele istotnych problemów i palących tematów. Można go porównać do wieczornego wydania wiadomości, choć - jak wiadomo - lepiej takich porównań unikać. Najlepszymi odbiorcami tego spektaklu jest widownia poniżej 35 roku życia, kochająca teatr i krytyczne myślenie.

W 2020 roku spektakl został odświeżony - dodane zostały nowe sceny, które aktualizują opowieść by wpisywała się w historię dzisiejszej Polski. W 2022 roku "Smolarek" został opisany jako jeden z ciekawszych przedstawicieli teatralnej sztuki OFFowej w książce "OFFologia dla opornych". Zdobył też takie nagrody, jak między innymi: I miejsce na Festiwalu 26. Słodkobłękity Zgierskie Spotkania Małych Teatrów 2021 r., II miejsce na OFMAT 2020, Kraków, I miejsce w postaci "Złotej Maski" oraz wyróżnienie za najlepszą muzykę w spektaklu na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Południowe Maski", Koblevo Ukraina, nagrodę specjalną za "Nieteatralność w teatrze" na X Mityngu Teatralnym w Gnieźnie.

Reżyseria: Karol Barcki

Scenariusz: Paweł Nykowski, Emilian Ozimek, Maciek Ratajczyk, Karol Barcki

Muzyka: Paweł Nykowski, Karol Barcki

Scenografia: Magdalena Tomaszewska, Paweł Nykowski, Karol Barcki

Technika: Piotr Śnieguła

Występują: Paweł Nykowski, Piotr Śnieguła, Karol Barcki

Po spektaklu, jako wydarzenie towarzyszące, przewidziany jest "Koncert pseudopoezji z wulgarnymi tekstami o nadziei" Piotra Jaszczura Śnieguły

wstęp wolny, rezerwacja: tlustalangusta.pl@gmail.com

Zobacz tlustalangusta.pl