Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Program oraz logo sponsorów.

Festiwal Ludzie Książki

2023-06-09 ( piątek ) – 2023-06-10 ( sobota )
Biblioteka Raczyńskich pl. Wolności 19, Poznań

Druga edycja Festiwalu Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki. W roku Wisławy Szymborskiej dwa razy spotkamy się z Michałem Rusinkiem, by porozmawiać o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją. Zapytamy też czytelników o ulubiony wiersz poetki. Gościć będziemy Sławka Gortycha, autora kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki. Spotkamy się z wydawcami, zwiedzimy Bibliotekę i posłuchamy muzyki, która bywa ilustracją dzieł literackich, a także stale inspiruje twórców.

Program

9 czerwca (piątek)

 • godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
  Spotkanie ze Sławkiem Gortychem
  Sławek Gortych, dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie. Pierwsza część karkonoskiej serii kryminalnej, czyli "Schronisko, które przestało istnieć" zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut, a kolejna "Schronisko, które przetrwało" ukazała się w kwietniu. O pisaniu, górach i stomatologii z autorem porozmawia Franciszek Walerych.
 • godz. 19.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1
  Spotkanie z Michałem Rusinkiem
  Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji. Rozmowę poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.

10 czerwca (sobota)

 • godz. 11.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5.
  Spotkanie z Michałem Rusinkiem - "Szalik" (spotkanie dla dzieci).
  Kim była mała Ichna zanim stała się noblistką Wisławą Szymborską? Czy ktoś przewidział jej literacką przyszłość? Skąd brała pomysły na wiersze? I czym w ogóle jest poezja? O tym porozmawiamy z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem wielu książek, w tym wierszy dla dzieci. Spróbujemy też napisać wiersz. Może odkryjemy jakiś wielki literacki talent? Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci" wydanej w Roku Szymborskiej przez Wydawnictwo Zygzaki.
 • godz. 14.00, zbiórka w holu w nowej części Biblioteki Raczyńskich.
  Spacer architektoniczny.
  Spacer po budynku, podczas którego opowiemy o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).
 • godz. 16.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
  Czy wydawcy są jeszcze potrzebni? Panel.
  Czy wydawanie książek to biznes czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu? Między innymi o tym porozmawiamy podczas panelu, który poprowadzi Katarzyna Kamińska dyrektor Biblioteki Raczyńskich z wydawniczym doświadczeniem. Udział w panelu potwierdzili m.in. Monika Długa dyrektora wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego i Radosław Nawrot pisarz i dziennikarz.
 • godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5.
  Recital romantyczny F. Chopin i Fr. Liszt. Jakub Dera - fortepian.
  Recital w wykonaniu laureata wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych Jakuba Dery. Program wieczoru wypełni muzyka dwóch wielkich romantyków - Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, zabrzmią m.in. polonezy i preludia.

Spotkaniom towarzyszyć będzie kiermasz książek prowadzony przez księgarnie Skład kulturalny.

Zobacz www.bracz.edu.pl/