SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.
Jak wyglądają̨ Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze... śledztwo!
Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka - kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.
Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.
SPEAKING CONCERT - WARIACJE
Czy wariacje to wariactwo?
I to jakie! Nie jesteśmy nawet świadomi jak to szaleństwo wkrada się w nasze życie codzienne mącąc, kombinując, udoskonalając i.. zdobiąc naszą codzienność! Ale o co chodzi?
Forma wariacyjna - niewiele to mówi większości z nas, prawda? A jednak jej idea to nieuchwytne, stare jak świat pragnienie ciągłej zmiany i rozwoju. W muzyce nie mogło być inaczej!
Wariacyjne kształtowanie muzyki znane jest we wszystkich kulturach, jest ono tak tak stare...jak sama muzyka! W ten sposób tworzyły ją już ludy pierwotne, korzystając z piękna niedoskonałości ludzkiej pamięci oraz naturalnego pragnienia improwizacji. ALE O CO CHODZI?!
Podczas Speaking Concert "Wariacje" prześledzimy historię ewolucji formy wariacyjnej. Fascynującą podróż zaczniemy od prostych technik ostinatowych, przechodząc poprzez rozwój w kunsztownych konstrukcjach polifonicznych, a metą będzie dla nas odważny klasycyzm!
Poznamy tajniki kompozytorskiego "know how", a jednym z elementów scenariusza będzie "blok interaktywny", w którym wraz z publicznością stworzymy utwór oparty na technice wariacyjnej!
Wykonawcami koncertu będą m.in.:
Orkiestra Collegium F - zespół złożony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków - studentów i absolwentów najlepszych polskich Akademii Muzycznych. Pełne pasji interpretacje Collegium F przysporzyły orkiestrze uznania ze strony melomanów i współpracujących z nią artystów. Przez ponad dziesięć lat swojej działalności Collegium F współpracowało z wieloma wybitnymi artystami. Do grona muzyków, z którymi orkiestra miała przyjemność pracować, należą m.in.: AudioFeels, Alicja Majewska, Artur Andrus, Irena Santor, Edyta Górniak, Leszek Możdżer, Tomasz Szymuś, Michał Szpak, Krzysztof Skiba, Bogusław Kaczyński, Andrzej Jagodziński, Marzena Michałowska, Jacek Kortus, Krzysztof Jabloński, Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Iwona Hossa i wielu innych.
Marcin Sompoliński - dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. jest pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, które od blisko dekady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności w całym kraju. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.
Bilety w cenach 100, 120 i 140 zł (w zależności od miejsca).