W muzyce Trio Da Kali zaklęty jest zapach sawanny, cykanie świerszczy niosące się w rozgrzanym powietrzu i ruch Nigru sunącego między galeriowymi lasami. Zaklęta jest także saga niezwykłego ludu Mande, władców potężnego imperium Mali, które w średniowieczu obejmowało prawie całą Afrykę Zachodnią. Legendarne Timbuktu, najważniejsze miasto handlowe i centrum kulturalno-naukowe tego państwa, zamieszkiwało w XIV wieku pięć razy więcej ludzi niż Londyn i była to wówczas prawdopodobnie najbogatsza metropolia na świecie.
Trio Da Kali to przedstawiciele jeliya, kasty griotów, w społeczeństwie Mande pełniących rolę ważnych doradców i mediatorów, muzyków i opowiadaczy, których można określić mianem afrykańskich żywych bibliotek. Snują oni przed słuchaczami zadziwiające historie zawarte w starych pieśniach wykonywanych przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów.
Liderem grupy jest Lassana Diabaté, grający na balafonie (rodzaj idiofonu skonstruowanego z twardych drewnianych sztabek wyposażonych w rezonatory z tykwy). Na lutni ngoni kontrapunktuje mu Mamadou Kouyaté, syn słynnego Bassekou Kouyaté. Mamadou gra na specjalnej, basowej wersji ngoni, której brzmienie doskonale uzupełnia dźwięczne pasaże wykonywane przez Lassanę. Śpiewem czaruje słuchaczy niezwykła Hawa Kassé Mady Diabaté.
Sepia Ensamble to jeden z nielicznych zespołów muzyki współczesnej w Polsce. Powstał w 2012 roku w Poznaniu, z inicjatywy Artura Kroschla i Rafała Zapały. W jego skład wchodzą muzycy, których łączy szczególna pasja wykonywania muzyki najnowszej. Artyści poszerzają często akustyczne brzmienia o środki elektroniczne. Trzon zespołu tworzy dwunastu muzyków-solistów występujących w rozmaitych konfiguracjach, od solowych do dużych składów ensemblowych. Zespół ma na koncie setki koncertów zarówno samodzielnych jak i z udziałem zaproszonych artystów z Polski i świata.
Sepia Ensemble zobaczyć i usłyszeć będzie można podczas koncertu Trio Da Kali. Malijscy artyści bardzo chcieli wystąpić z lokalnym zespołem, więc zaprosiliśmy poznański zespół do tego niesamowitego projektu.
Bilety w cenie 40 zł.