Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Kolorowy baner z informacjami o wydarzeniu.

Sąsiedzki Sylwester na Skwerze 2021

2021-12-31 ( piątek )
23:00
Skwer Eki z Małeki na Łazarzu

Sąsiedzki Sylwester na Łazarzu, który odbędzie się na Skwerze Eki z Małeki. W tym roku w trakcie Sylwestra zagra wokalistka Ifi Ude wraz z zespołem, koncert rozpocznie się około godziny 23.30. Zgodnie z lokalnym zwyczajem około północy zapłonie specjalnie przygotowana scenografia.

Ifi Ude to wschodząca polska gwiazda sceny alternatywnej o nigeryjskich korzeniach, która śmiało łączy etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową z afrykańskimi wpływami. Na swojej najnowszej płycie Ludevo (ogłoszonej polską płytą roku 2021 przez portal onet.pl) łączy nigeryjskie tradycyjne melodie z polską muzyką folkową oraz brzmienie egzotycznych instrumentów na polską nutę. Artystka była nominowana do Paszportu Polityki 2021, w kategorii Muzyka Popularna,a jej pierwsza płyta "IFI UDE", była nominowana do Fryderyka za debiutu roku.

Sylwester na Skwerze to wydarzenie, które wymyka się standardowej konwencji sylwestra miejskiego. To przede wszystkim sylwester sąsiedzki, który organizowany jest przy udziale mieszkanek i mieszkańców Łazarza. W tym roku Sylwester na Skwerze odbędzie się już po raz siódmy. Imprezę wyróżnia nawiązanie do  łazarskiej, lokalnej tradycji palenia mebli, którą kontynuujemy co roku tworząc nową scenografię płonąca o północy.

W tym roku z będzie to rzeźba Eko-Penera: artystyczny obiekt wykonany z metalu, który następnie - po Sylwestrze - zostanie umieszczony w przestrzeni publicznej i  posłuży jako kolektor plastikowych nakrętek. Scenografia przygotowywana jest przez Łukasz Trusewicza - artystę rzeźbiarza, autora rzeźb i projektów społecznych, animatora.

To już siódma edycja imprezy. W 2020 roku Sylwester odbył się w wersji online, wystąpił Ryszard "Peja" Andrzejewski. Na wcześniejszych imprezach wystepowali m.in raper donGuralesko , Dj Soina czy też Dj Decks.

Ifi Ude :

Diana Ifeoma Ude urodziła się w 1986 r. w Nigerii, w polsko-nigeryjskiej rodzinie, ale jako kilkulatka trafiła na stałe do Opola. Śpiewa od dzieciństwa, co zaprowadziło ją m.in do półfinału programu "Must Be The Music", przedsięwzięcia "Panny wyklęte" inspirowanego historią tzw. żołnierzy wyklętych czy krajowych eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji (startowała z piosenką "Love Is Stronger"). Śpiewała m.in. piosenki warszawskie, występowała z Maleo Reggae Rockers czy z raperem Tym Typem Mesem na jego albumie "Ała". Ifi Ude swobodnie przenika granice muzyki, sztuki i teatru, jest wokalistką,  performerką, autorką tekstów i muzyki. Od początku swojej artystycznej drogi poszerza świadomość wielokulturową w Polsce i za granicą. Napisała książkę dla dzieci "Zebra" (wyd. Poławiacze Pereł). Występuje w Polsce i za granicą, m.in Opener'a, Woodstock, Ethno Jazz Festval (Polska), Fjúžn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja). Współpracowała również z wieloma artystami muzycznymi, teatrami i zagrała w kilku produkcjach filmowych.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Rady Osiedla Święty Łazarz, Miasta Poznania i Fundacji Enea. 

Organizator: Fundacja Otwarta Strefa Kultury 

Partnerzy: Inkubator Kultury Pireus, Pracownia Łazarska, agencja muzyczno eventowa bashesh.

baner