Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat z nazwą wydarzenia. Na zdjęciu m.in. Nosowska i IGO.

Gala Bestsellery Empiku 2020

2021-02-09 ( wtorek )
19:45
Empik, ul. Ratajczaka 44, Poznań; online

To już 22. edycja wielkiego święta kultury i twórców. Bestsellery Empiku 2020 zostaną wręczone autorom najczęściej wybieranych książek, płyt i filmów ubiegłego roku. Wśród nominowanych są m.in. Olga Tokarczuk, Katarzyna Nosowska, Zbigniew Miłoszewski, sanah, Mata, PRO8L3M, Kazik, Quebonafide i Jan Komasa. Laureaci odbiorą statuetki z rąk Katarzyny Grocholi (kategoria Książka), Meli Koteluk (Muzyka) i Marysi Sadowskiej (Film).

Podczas gali zostaną także ogłoszone Odkrycia Empiku 2020 w Literaturze, Muzyce i Filmie. Ta nagroda promuje młodych i zdolnych artystów, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze. Ich potencjał i fenomen doceniło Jury złożone z uznanych twórców, krytyków, dziennikarzy oraz ekspertów Empiku. Szanse na odbiór tych statuetek mają m.in. Olga Bołądź, Coals i Jan Holoubek.

Tego wieczoru poznamy także Wydarzenie Roku 2020. To specjalna nagroda dla inspirującego zjawiska, projektu czy dzieła, które wywoływało emocje, trwale zmieniło odbiorców, wyróżniało się ze względu na odwagę twórców, nietypowe mariaże stylistyczne bądź przenikanie się różnych dziedzin sztuki albo miało znaczący wpływ na kulturę. O przyznaniu nagrody decyduje kapituła ekspertów Empiku. W ubiegłym roku tym tytułem okrzyknięty został wykład noblowski Olgi Tokarczuk "Czuły narrator" i efekt Nobla w Polsce.

Gala rozdania nagród odbędzie się we wtorek, 9 lutego 2021 r. w futurystycznej przestrzeni studia Alvernia Planet. Wydarzenie po raz kolejny poprowadzi Marcin Prokop, a reżyserem tego cybernetycznego spektaklu będzie Maciej Sobociński, znany z najlepszych polskich i zagranicznych produkcji telewizyjnych. Transmisja rozpocznie się o 20.15 na antenie TVN.

Wcześniej, od godz. 19.45 na stronie Empik.com i Facebook.com/empikcom rozpocznie się streaming, a w nim jeszcze więcej występów gwiazd oraz wywiady, komentarze i relacje zza kulis. Gospodarzami internetowej transmisji będą: Maciej Musiał i Gabi Drzewiecka.

Pełna lista nominowanych i szczegóły dotyczące plebiscytu dostępne są na stronie Empiku.

Zobacz www.empik.com/bestselleryempiku