Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie Hali 3A Targów Poznańskich.

Wykład otwarty w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość: II Rzeczpospolita

03.12.2020
18:00

Pierwszy z grudniowych wykładów w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość: II Rzeczpospolita.
Wykład będzie transmitowany na kanale PTPN w serwisie YouTube.

Tym razem mamy coś specjalnie dla fanów sportu. Wykład pt. Na szkolnym boisku i z olimpijskimi lauramiwygłosi prof. UAM dr hab. Ryszard Wryk  (Wydział Historii UAM).

Sport w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym charakteryzował się stałym dynamizmem rozwojowym. Było to zasługą właściwie prowadzonej pracy szkoleniowej i organizacyjnej. Doniosłą rolę w tym zakresie odegrało Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Poznańskiego oraz Centralna Wojskowa Szkoła Gimnastyki i Sportów. Znaczący był również społeczny wkład pracy działaczy sportowych. To za sprawą Poznania w latach Drugiej Rzeczypospolitej Wielkopolska obok Górnego Śląska i Pomorza należała do najlepiej usportowionych regionów Polski.

Prof. dr hab. Ryszard Wryk - pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią sportu, najnowszymi dziejami Wielkopolski i biografistyką. Autor 11 monografii i wydawca 2 tomów źródeł. Tematycznie jego publikacje koncentrują się głównie na sporcie akademickim, ruchu olimpijskim i sporcie w latach II wojny światowej. Za twórczość naukową został nagrodzony Złotym Wawrzynem Olimpijskim (2016). Członek Polskiej Akademii Olimpijskiej. Od ponad czterdziestu lat prowadzi działalność społeczną w ruchu sportowym. W 2016 r. otrzymał godność Członka Honorowego AZS.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania. Patronatów honorowych udzielili Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

_
opr.LT