Kultura w Poznaniu

Kalendarium

obraz Sophie Taeuber-Arp

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp

13.09 – 24.11.2019

Wystawa prac z kolekcji Fundacji Arp, Berlin / Rolandswerth, kuratorka: dr Maike Steinkamp.
Wystawa czynna: wt.-nd. w g. 12-20.

Twórczość Sophie Taeuber-Arp uznaje się za modelowe odzwierciedlenie abstrakcyjno-geometrycznych koncepcji, jakie rozwinęły się w pierwszej połowie XX wieku w różnych krajach, także w Polsce. Wystawa w Centrum Kultury ZAMEK zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu: od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych bowiem latach Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni. Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miró czy Katarzyna Kobro. Wszyscy oni złożyli swoje podpisy pod "Manifestem dymensjonistycznym" - jednym z najważniejszych tekstów programowych awangardy w historii sztuk wizualnych.

Wkład Sophie Taeuber-Arp w rozwój nurtu abstrakcyjnego i geometrycznego oraz znaczenie jej dorobku były przez wiele lat niedostrzegane i niedoceniane. Obecnie jednak uznaje się jej twórczość za modelową reprezentację abstrakcyjno-geometrycznych koncepcji, jakie rozwinęły się
w pierwszej połowie XX wieku w różnych krajach, także w Polsce, i odzwierciedlały wejście sztuk plastycznych w nowy wymiar.

Wernisaż wystawy: 12.09. 2019 o godzinie 19:00 w Atrium.

Bilety na wystawę w cenie 10/7 zł (normalny/ulgowy)

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl