Kultura w Poznaniu

Kalendarium

logo CK Zamek

"Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy". Spotkanie z Maciejem Czarneckim

2019-11-14 ( czwartek )
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Prowadzenie: Katarzyna Tubylewicz
współpraca: Wydawnictwo Agora

Feministki w hidżabie, muzułmańska społeczność LGBT, drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Obok nich fundamentaliści, problem "zabójstw honorowych" i wyobcowania niektórych społeczności.
Gdy politycy podsycają strach przed uchodźcami, doświadczony i nagradzany reporter, Maciej Czarnecki, pokazuje prawdziwe historie imigrantów w Szwecji, Norwegii i Danii. Ich opowieści obalają stereotypy i burzą uprzedzenia. To także mocny i ważny głos w dyskusji o imigracji muzułmanów do Skandynawii i szerzej - Europy. Autor nie daje gotowych odpowiedzi, zamiast tego rzetelnie i uczciwie przedstawia losy oraz sposób myślenia tych wyznawców islamu, dla których północna część Starego Kontynentu stała się domem.
Okazuje się, że populistyczny mit o czarno-białym świecie nie jest prawdziwy. Dominują w nim różne odcienie szarości. To właśnie ich jest w rzeczywistości najwięcej. Bo "halal" to wszystko, co w świetle szariatu jest dozwolone. Granice między wartościami islamu a Zachodem bywają też płynne.

MACIEJ CZARNECKI (ur. 1981) - reporter działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę "Dzieci Norwegii". Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

KATARZYNA TUBYLEWICZ - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści "Własne miejsca" i "Rówieśniczki", "Ostatnia powieść Marcela" i książki "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie". W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu - Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z "Krytyką Polityczną" i "Gazetą Wyborczą". Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa "Szwecja czyta. Polska czyta". Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: