Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Wystawa Grzegorza Ratajczyka - Samotność malarza

07.11 – 08.01.2025

Kurator: Janusz Stankowski

Grzegorz Ratajczyk - malarz, grafik, rysownik. Wypowiada się w tradycyjnych dyscyplinach artystycznego przekazu - malarstwie, grafice artystycznej i rysunku. Jego twórczość inspirowana jest wielowątkowo. Można rzec, że natchnieniem tej sztuki jest Słowo - klucz poznania, biblijne i ewangeliczne teksty obrazujące tajemnicę bytu, bazą - kultura, a inspiracją - natura, świat widzialny i niewidzialny. Dostrzec można, w jak znacznym stopniu w malarstwie tym obecna jest tradycja ikony, pojmowana jako metafora wszechrzeczy.

Niejako tytułowym dziełem, spinającym wiele innych wątków, jest "Oto samotność" - obraz  namalowany w 1989 roku - zdaje się on odzwierciedlać pozytywny wymiar samotności, którą Artysta określa jako Dar. Na wystawie prezentowane są fragmenty wielkich "cykli" Ratajczyka - duże, nasycone obrazy powstałe w różnych okresach twórczości Artysty.
Cykl "wenecki" reprezentują trzy starsze dzieła, nigdzie dotąd nie pokazywane, utrzymane w ciemnej tonacji, malowane gładko, zamaszyście. Są to: "Wenecki pejzaż metafizyczny", "Canale Grande"
i "Deszcz od Laguny - Plac St. Marco". Częścią tego cyklu są też nowsze obrazy - w zdecydowanie rozjaśnionej i nasyconej palecie barwnej, jak, np.:  "Czerwona wenecka kopuła"  czy "Pescheria".
Z cyklu "egejskiego" prezentowane są trzy prace o wspólnym tytule: "Pozioma przestrzeń Morza Egejskiego". Artysta ujął je w triadę, o tytułach: "Wypłyń...", "...Na...", "...Głębię". Obrazy te powstawały w latach 2012-2024.

Wielki cykl poświęcony Ziemi Świętej i Jerozolimie ukazany jest w skromniejszym zestawie, a kolekcję uzupełniają prace sygnalizujące wyjątkowość takich przestrzeni, jak Asyż czy Dubrownik. A zgoła odmiennym cyklem w twórczości Ratajczyka są obrazy, w których punktem wyjścia jest geometria jako wyraz porządku zawartego we wszechświecie, np.:  "Trzy niebieskie" czy  "Brak słów".

Bilety w cenie 15/20 zł.

___

Wystawa dofinansowana ze środków budżetowych miasta Poznania #poznanwspiera

___

Godziny zwiedzania:

  • wtorek - piątek: 11:00 - 17:00
  • sobota: 11:00 - 16:00

ostatni zwiedzający wchodzą pół godziny przed zamknięciem.